advert 0:
advert: all
device 1:all
device 2:all
advert final: all
Obserwuj w Google News

Paracetamol a autyzm. WHO reaguje

2 min. czytania
24.09.2025 08:50

Prezydent Donald Trump we wrześniu 2025 roku niespodziewanie poinformował, że przyczyną autyzmu jest paracetamol przyjmowany w ciąży. To wprawiło w osłupienie naukowców. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejska Agencja Leków (EMA) wydały oświadczenia w tej sprawie.

WHO
fot. Shutterstock

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy jest związek pomiędzy paracetamolem a autyzmem.
  • Jaki nowy lek w terapii autyzmu planuje zatwierdzić FDA.
  • Co mówi na ten temat nauka.

Trump o paracetamolu

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że lekarze w Stanach Zjednoczonych dostaną zalecenie, by nie przepisywać kobietom w ciąży leku przeciwbólowego Tylenol. Przyczyną ma być jego związek z autyzmem. Tylenol to lek, którego substancją czynną jest acetaminofen - w większości świata znany jako paracetamol.

Donald Trump dodał również, że wkrótce FDA (Amerykańska Agencja Leków i Żywności) zatwierdzi leukoworynę w leczeniu autyzmu - lek zatwierdzony dawno temu w celu ochrony pacjentów onkologicznych przed skutkami ubocznymi chemioterapii. Komisarz FDA Marty Makary uściślił, że zatwierdzenie będzie oparte na badaniach, które sugerują, że lek może pomóc dzieciom z autyzmem, które mają niedobór kwasu foliowego i poprawić ich komunikację werbalną.

Leukoworyna w leczeniu autyzmu?

Wypowiedź Donalda Trumpa oburzyła znaczną część środowiska naukowego, które podtrzymuje, że paracetamol to najbezpieczniejszy środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy dla kobiet w ciąży. Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tarik Jaszarević podkreślił, że doniesienia łączące stosowanie paracetamolu w okresie ciąży z autyzmem u dzieci są pozbawione podstaw naukowych. Przypomniał również, że szczepionki nie powodują autyzmu i nie należy kwestionować ich wartości.

Również Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że dostępne dowody nie wskazują na związek między stosowaniem paracetamolu a autyzmem.

Jeśli zaś chodzi o leukoworynę w leczeniu autyzmu, naukowcy ostrzegają, że wciąż jest zbyt mało badań na ten temat, żeby wyciągać jednoznaczne wnioski. Leukoworyna to forma kwasu foliowego. Wykazano, że niedobór kwasu foliowego w czasie ciąży powoduje wady cewy nerwowej. Niektóre badania wskazują również związek pomiędzy niskim poziomem kwasu foliowego u matki na wczesnym etapie ciąży a ryzykiem wystąpienia autyzmu u dzieci, jednak wyniki wciąż nie są jednoznaczne.

Źródło: Radio ZET/PAP/ bbc.com