Oceń
- Lampy UV do suszenia paznokci szkodliwe czy nie?
- Zbadano wpływ lamp UV na komórki skóry
- Regularny manicure to większe zagrożenie
Wiadomo, że duże ekspozycja na promienie ultrafioletowe (UV) powoduje raka skóry, a jednak do tej pory przeprowadzono niewiele badań nad bezpieczeństwem lamp UV używanych do utwardzania lakieru do paznokci (hybrydowego czy żelowego). Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu w Pittsburghu w USA dowiodły, że to lekceważone źródło promieniowania UV może powodować uszkodzenia skóry dłoni.
Lampy UV do suszenia paznokci szkodliwe czy nie?
Lampy LED służące do suszenia i utwardzania niektórych lakierów do paznokci są dla dłoni jak małe łóżka opalające w solarium. Wykorzystują do tego promieniowanie UV. Żarówka w takiej lampie LED do paznokci jest słabsza i ma inne spektrum UV niż łóżko do opalania, ale niektóre promienie łatwo przenikają przez skórę, a ich działanie w gruncie rzeczy nie jest znane. Wcześniejsze badania wykazały niewielki lub żaden związek między lampami UV do paznokci a rakiem skóry jednak nowe badanie molekularne przyniosło niepokojące wyniki.
Bioinżynier i główny autor Ludmil Alexandrov mówi, że przed badaniem „nie rozumiano, jak na poziomie molekularnym te urządzenia działają na ludzkie komórki”. Wyniki eksperymentu sugerują, że światło UV z lamp do paznokci może w podobny sposób uszkodzić DNA komórek ludzkich i mysich.
Zbadano wpływ lamp UV na komórki skóry
Podczas eksperymentu szalki Petriego z mysimi i ludzkimi komórkami zostały umieszczone wewnątrz suszarki do paznokci na dwie 20-minutowe sesje (z godzinną przerwą). Okazało się, że od 20 do 30 proc. komórek obumarło. Natomiast narażenie ich raz dziennie przez 3 kolejne dni na 20-minutowe ekspozycje zabiło do 70 proc. komórek. Pojedynczy manicure eksponuje dłonie na światło UV w sumie przez około 10 minut – w porównaniu z tym narażenie na UV w badaniu było więc ekstremalne. Komórki, które pozostały przy życiu po całkowitym okresie ekspozycji, wykazywały oznaki uszkodzenia DNA i mutacji związanych z rakiem skóry.
Chociaż wyniki te nie dostarczają bezpośrednich dowodów na zwiększone ryzyko zachorowania na raka, to jednak wskazują, że może być ono istotne. Do ustalenia wciąż pozostaje, jaki konkretnie czas ekspozycji na UV powoduje realne zagrożenie. Alexandrov i jego koledzy wzywają do przeprowadzenia długoterminowych badań epidemiologicznych, aby ocenić, czy mechanizmy odkryte przez test przekładają się na rzeczywiste szkody.
Regularny manicure to większe zagrożenie
Główna autorka badania, Maria Zhivagui, postanowiła przestać regularnie wykonywać manicure żelowy. – Kiedy zobaczyłam, że promieniowanie lamp UV powoduje śmierć komórek i że nawet po jednej 20-minutowej sesji zachodzą w nich mutacje, byłam zaskoczona – mówi Zhivagui. Według naukowczyni, ryzyko przewyższa korzyści. Nie znaczy to jednak, że wszyscy natychmiast muszą przestać wykonywać manicure hybrydowy/żelowy.
Dermatolożka Melissa Piliang z Cleveland Clinic ostrzegła już w 2021 roku, że osoby, które często odwiedzają salony paznokci, prawdopodobnie staną w obliczu większego ryzyka. Jeśli ktoś chodzi kilka razy w roku, prawdopodobnie nie ma się czym przejmować. Jeśli raz na dwa tygodnie, może to być większy powód do niepokoju.
Już w 2013 roku badacze potwierdzili, że dawka promieniowania UV emitowana przez lampy UV do paznokci była 4,2 razy silniejsza niż promieniowanie słoneczne. Autorzy stwierdzili, że wysoka intensywność ekspozycji uzasadnia dalsze badania. „Prawdopodobnie ukończenie takich badań i późniejsze poinformowanie opinii publicznej zajmie co najmniej dekadę”, piszą Zhivagui, Alexandrov i współautorzy.
Źródło: M. Zhivagui, A. Hoda, N. Valenzuela et al., DNA damage and somatic mutations in mammalian cells after irradiation with a nail polish dryer, Nature Communications 14, 276 (2023)
Oceń artykuł