Obserwuj w Google News

Hanna Lis o endometriozie: podczas okresu wzywałam karetkę

3 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
09.10.2019 13:25
Zareaguj Reakcja

O życiu w bólu, przedłużającej się diagnostyce, dramatycznej walce o utrzymanie ciąży i ogromnej uldze po operacji endometriozy – mówiła Hanna Lis w Radiu ZET.

endometrioza
fot. Radio Zet

Hanna Lis była gościem audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”. Dziennikarka zdradziła, że przez kilkanaście lat zmagała się z bólem. „Po raz pierwszy wezwałam karetkę pogotowia podczas okresu, gdy miałam 16 lat. Ból był tak potworny, że musiałam dostać środki z opiatami. Taka sytuacja trwała kilkanaście lat. Kolejni lekarze mówili: jest pani kobietą, musi boleć. To nie jest prawda, takie bóle nie są normą” – mówiła Hanna Lis w Radiu ZET.

Endometrioza – co to za choroba?

Obecny w studiu Radia ZET dr Mikołaj Karmowski z Medicus Clinic potwierdził, że ból jest symptomem patologii. „Jeśli miesiączka za każdym razem boli, tak, że uniemożliwia funkcjonowanie, to jest patologia” – podkreślił ginekolog.

Lekarz wyjaśnił, że endometrioza to choroba globalna, cywilizacyjna, a problem dotyczy nawet co szóstej pacjentki, czyli aż 2-3 milionów kobiet w Polsce. „Endometrioza polega na przeszczepieniu tkanki endometrialnej poza jamę macicy. To straszna choroba, powodująca ból, niepłodność, okaleczenie. Jest ryzyko stomii, nefrostomii, utraty nerek, utraty pęcherza moczowego. Tkanka może być zlokalizowana w płucach, na języku, w mózgu, a nawet w oku. Biomechanizm choroby jest bardzo podobny do nowotworu. Szerzy się przez naciekanie, niszcząc sąsiednie struktury” – tłumaczył dr Mikołaj Karmowski w Radiu ZET.

– Gdybym została zdiagnozowana wcześniej, uniknęłabym bardzo poważnej operacji, podczas której usunięto mi dwa guzy, w tym jeden większy od piłki tenisowej, z kawałkiem mięśnia prostego – mówiła Hanna Lis w audycji Michała Figurskiego.

Endometrioza – leczenie

– Od wielu lat prowadzę krucjatę przeciwko endometriozie. Do dziś lekarze różnych specjalności nie wiedzą, co to jest. Kobieta przez kilkanaście lat puka do różnej maści specjalistów: ginekologa, gastroenterologa, chirurga. W końcu trafia do psychiatry, a psychiatra mówi: czego ty dziewczyno chcesz, przecież specjaliści powiedzieli, że jesteś zdrowa – mówił dr Mikołaj Karmowski w Radiu ZET.

Endometrioza to źródło bólu i problemów z płodnością

Endometrioza, czyli gruczolistość macicy lub wędrująca śluzówka macicy, to choroba polegająca na nieprawidłowym umiejscowieniu fragmentów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Endometrioza objawia się zazwyczaj ogromnymi bólami menstruacyjnymi, bólem podczas stosunku i niepłodnością. Jak rozpoznać endometriozę?

Lekarz podkreślił, że osobą, do której należy się zgłosić w przypadku podejrzenia endometriozy, jest specjalista leczenia endometriozy, a nie ginekolog. „Rekordzistka, która trafiła do mnie, odwiedziła wcześniej 50 ginekologów i przeszła 18 prób usunięcia choroby z jelita i jajnika. Te operacje to Mount Everest chirurgii. Choroba skleja ze sobą organy, powodując ich unieruchomienie, dysfunkcję. Jelita do moczowodów, moczowody do jajnika, jajnik z macicą, do tego dochodzi jelito cienkie. Powoduje to tzw. zamurowanie miednicy. Mówiąc kolokwialnie, w brzuchu wygląda to gorzej niż przy zaawansowanym raku. Laik stwierdzi, że to nieoperacyjny przypadek” – mówił dr Mikołaj Karmowski.

Ekspert podkreślił, że problemem jest brak kadry. Brak kadry wynika z braku szkolenia, a brak szkolenia z braku refundacji, bo NFZ rozpoznaje endometriozę jako chorobę, ale nie daje żadnej procedury usunięcia endometriozy głębokiej. Tymczasem leczenie hybrydowe endometriozy polega na eksperckiej operacji wycięcia choroby w granicach zdrowych tkanek metodą laparoskopową, wdrożeniu immunologicznej terapii żywieniowej oraz terapii farmakologicznej.

– Pacjentki z endometriozą chorują na wiele sprzężeń: niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgię. Podstawą jest immunologiczna terapia żywieniowa, czyli dobranie diety po badaniu alergenów – tłumaczył dr Mikołaj Karmowski w Radiu ZET.

Endometrioza a ciąża

Hanna Lis podkreśliła, że walka z endometriozą to nie tylko walka o zdrowie i życie bez bólu, ale także dramatyczna walka o dziecko. „Ja szczęśliwie zaszłam w ciążę. Mam dwie fantastyczne córki, aczkolwiek każda moja ciąża była drogą przez mękę – permanentną walką o jej utrzymanie. Miałam odklejanie się łożyska, faszerowano mnie w ciemno hormonami, a problem był w błonie śluzowej macicy” – mówiła dziennikarka.

Dr Mikołaj Karmowski podkreślił, że leczenie endometriozy jest trudne, ale możliwe i skuteczne. Na poparcie tych słów przytoczył przykład pacjentki, która o dziecko starała się przez kilkanaście lat, miała siedem nieudanych zabiegów in vitro, ale po ośmiogodzinnej operacji wycięcia endometriozy, zaszła naturalnie w ciążę.

– Przedwczoraj urodziła – spuentował ginekolog z uśmiechem na twarzy.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.