Hanna Lis o endometriozie: podczas okresu wzywałam karetkę
O życiu w bólu, przedłużającej się diagnostyce, dramatycznej walce o utrzymanie ciąży i ogromnej uldze po operacji endometriozy – mówiła Hanna Lis w Radiu ZET.

Hanna Lis była gościem audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”. Dziennikarka zdradziła, że przez kilkanaście lat zmagała się z bólem. „Po raz pierwszy wezwałam karetkę pogotowia podczas okresu, gdy miałam 16 lat. Ból był tak potworny, że musiałam dostać środki z opiatami. Taka sytuacja trwała kilkanaście lat. Kolejni lekarze mówili: jest pani kobietą, musi boleć. To nie jest prawda, takie bóle nie są normą” – mówiła Hanna Lis w Radiu ZET.
Endometrioza – co to za choroba?
Obecny w studiu Radia ZET dr Mikołaj Karmowski z Medicus Clinic potwierdził, że ból jest symptomem patologii. „Jeśli miesiączka za każdym razem boli, tak, że uniemożliwia funkcjonowanie, to jest patologia” – podkreślił ginekolog.
Lekarz wyjaśnił, że endometrioza to choroba globalna, cywilizacyjna, a problem dotyczy nawet co szóstej pacjentki, czyli aż 2-3 milionów kobiet w Polsce. „Endometrioza polega na przeszczepieniu tkanki endometrialnej poza jamę macicy. To straszna choroba, powodująca ból, niepłodność, okaleczenie. Jest ryzyko stomii, nefrostomii, utraty nerek, utraty pęcherza moczowego. Tkanka może być zlokalizowana w płucach, na języku, w mózgu, a nawet w oku. Biomechanizm choroby jest bardzo podobny do nowotworu. Szerzy się przez naciekanie, niszcząc sąsiednie struktury” – tłumaczył dr Mikołaj Karmowski w Radiu ZET.
– Gdybym została zdiagnozowana wcześniej, uniknęłabym bardzo poważnej operacji, podczas której usunięto mi dwa guzy, w tym jeden większy od piłki tenisowej, z kawałkiem mięśnia prostego – mówiła Hanna Lis w audycji Michała Figurskiego.
Endometrioza – leczenie
– Od wielu lat prowadzę krucjatę przeciwko endometriozie. Do dziś lekarze różnych specjalności nie wiedzą, co to jest. Kobieta przez kilkanaście lat puka do różnej maści specjalistów: ginekologa, gastroenterologa, chirurga. W końcu trafia do psychiatry, a psychiatra mówi: czego ty dziewczyno chcesz, przecież specjaliści powiedzieli, że jesteś zdrowa – mówił dr Mikołaj Karmowski w Radiu ZET.
Lekarz podkreślił, że osobą, do której należy się zgłosić w przypadku podejrzenia endometriozy, jest specjalista leczenia endometriozy, a nie ginekolog. „Rekordzistka, która trafiła do mnie, odwiedziła wcześniej 50 ginekologów i przeszła 18 prób usunięcia choroby z jelita i jajnika. Te operacje to Mount Everest chirurgii. Choroba skleja ze sobą organy, powodując ich unieruchomienie, dysfunkcję. Jelita do moczowodów, moczowody do jajnika, jajnik z macicą, do tego dochodzi jelito cienkie. Powoduje to tzw. zamurowanie miednicy. Mówiąc kolokwialnie, w brzuchu wygląda to gorzej niż przy zaawansowanym raku. Laik stwierdzi, że to nieoperacyjny przypadek” – mówił dr Mikołaj Karmowski.
Ekspert podkreślił, że problemem jest brak kadry. Brak kadry wynika z braku szkolenia, a brak szkolenia z braku refundacji, bo NFZ rozpoznaje endometriozę jako chorobę, ale nie daje żadnej procedury usunięcia endometriozy głębokiej. Tymczasem leczenie hybrydowe endometriozy polega na eksperckiej operacji wycięcia choroby w granicach zdrowych tkanek metodą laparoskopową, wdrożeniu immunologicznej terapii żywieniowej oraz terapii farmakologicznej.
– Pacjentki z endometriozą chorują na wiele sprzężeń: niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgię. Podstawą jest immunologiczna terapia żywieniowa, czyli dobranie diety po badaniu alergenów – tłumaczył dr Mikołaj Karmowski w Radiu ZET.
Endometrioza a ciąża
Hanna Lis podkreśliła, że walka z endometriozą to nie tylko walka o zdrowie i życie bez bólu, ale także dramatyczna walka o dziecko. „Ja szczęśliwie zaszłam w ciążę. Mam dwie fantastyczne córki, aczkolwiek każda moja ciąża była drogą przez mękę – permanentną walką o jej utrzymanie. Miałam odklejanie się łożyska, faszerowano mnie w ciemno hormonami, a problem był w błonie śluzowej macicy” – mówiła dziennikarka.
Dr Mikołaj Karmowski podkreślił, że leczenie endometriozy jest trudne, ale możliwe i skuteczne. Na poparcie tych słów przytoczył przykład pacjentki, która o dziecko starała się przez kilkanaście lat, miała siedem nieudanych zabiegów in vitro, ale po ośmiogodzinnej operacji wycięcia endometriozy, zaszła naturalnie w ciążę.
– Przedwczoraj urodziła – spuentował ginekolog z uśmiechem na twarzy.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl
Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.