Obserwuj w Google News

Koronawirus. Objawy, leczenie, pandemia. Czy KORONAWIRUS jest wyleczalny? [RAPORT 11.05.2020]

3 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
11.05.2020 16:32
Zareaguj Reakcja

Koronawirus z Chin: pierwsze objawy koronawirusa początkowo wcale nie muszą być podobne do objawów grypy. Naukowcy zaobserwowali przypadki, w których objawy wiązały się z układem pokarmowym, nerwowym, a nawet narządem wzroku.

Koronawirus z Chin przenosi się między ludźmi
fot. East News

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.

Koronawirus z Chin otrzymał oficjalną nazwę SARS-CoV-2, a choroba, którą wywołuje: COVID-19.

Koronawirus - objawy, co to jest?

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.

Lekarze ze szpitala w Wuhan odnotowali przynajmniej kilka nietypowych przypadków koronawirusa. Jako przykład objawu śmiertelnie niebezpiecznego wirusa światowe media podają historię 45-letniego pacjenta który do szpitala zgłosił się z powodu uciążliwej biegunki. Ostatecznie potwierdzono u niego koronawirusa. 

Wśród innych objawów lekarze wymieniają: ból mięśni, zmęczenie, osłabienie apetytu, zapalenie spojówek i zaburzenia psychiczne.

Objawy koronawirusa:

  • gorączka
  • kaszel
  • duszności lub trudności w oddychaniu
  • dreszcze
  • konwulsje z dreszczami
  • ból mięśni
  • ból głowy
  • ból gardła
  • utrata węchu lub smaku

Zapalenie płuc, do którego może prowadzić koronawirus, to zakażenie dolnych dróg oddechowych, któremu towarzyszą: kaszel, duszność, gorączka i charakterystyczne zmiany obrazu radiologicznego płuc. Badaniem potwierdzającym podejrzenie zapalenia płuc jest RTG klatki piersiowej.

Koronawirus z Chin (SARS-CoV-2) to nowy podtyp koronawirusa z rodziny SARS i MERS. Warto przypomnieć, że w latach 2002-2003 SARS zabił prawie 800 osób na całym świecie.

Zobacz interaktywną mapę zachorowań [Mapa live]

Koronawirus - testy, leczenie, kwarantanna

Koronawirus z Chin (SARS-CoV-2) potwierdzany jest testami laboratoryjnymi po pobraniu wymazu z nosa i gardła. Na wynik czeka się kilka godzin.

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia są następujące: jeśli byliśmy za granicą - konieczne będzie odbycie 14-dniowej kwarantanny. Jeśli mamy objawy choroby - powinniśmy skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. Wątpliwości dotyczące postępowania epidemiologicznego wyjaśnić można na infolinii NFZ: 800-190-590.

Leczenie koronawirusa z Chin polega na leczeniu objawowym, podejmowane są również próby leczenia lekami na malarię i lekami antyretrowirusowymi, podawanymi przeciwko zakażeniu wirusem HIV.

Naukowcy cały czas pracują nad szczepionką na koronawirusa z Chin. Testy trwają.

Warto wiedzieć

Koronawirus u psów i kotów

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty, mogą zostać zarażone nowym koronawirusem. Zawsze jednak warto myć ręce wodą i mydłem po kontakcie ze zwierzętami.

Koronawirus - epidemia, pandemia

Koronawirusy po raz pierwszy rozpoznano u ludzi w latach 60. ubiegłego stulecia. Na początku XXI wieku koronawirus z gatunku SARS (z ang. severe acute respiratory syndrome) wywołał globalną epidemię zapalenia płuc. Dzięki sprawnej współpracy służb sanitarnych na całym świecie, epidemię udało się opanować w kilka miesięcy. W 2012 roku pojawiło się nowe śmiertelne zagrożenie związane z koronawirusami - bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS).

Koronawirus SARS-CoV-2 pod koniec 2019 roku pojawił się w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Pierwszy przypadek rozprzestrzenienia się nowego koronawirusa poza Chiny potwierdzono 13 stycznia 2020 r. w Tajlandii. Tajlandzkie Ministerstwo Zdrowia Publicznego (MoPH) poinformowało, że nowego koronawirusa  rozpoznano u 61-letniej turystki z Wuhan. Kobieta przybyła do Tajlandii z pięcioosobową rodziną, w 16-osobowej grupie. Kilka dni później japońskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że koronawirusa  wykryto u mężczyzny, który na początku stycznia odwiedził Wuhan.

Koronawirus. Czy jest wyleczalny?

Koronawirus może prowadzić do śmierci, ale na całym świecie są tysiące przypadków osób, u których objawy koronawirusa ustały. Także w Polsce, mamy już przykłady ozdrowieńców. Ze szpitala wypuszczono już też tak zwanego pacjenta zero. To mężczyzna, który przyjechał do Polski z Niemiec i spędził kilkanaście dni w zielonogórskim szpitalu.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce potwierdzono 4 marca 2020 r. Pacjent zero hospitalizowany był w szpitalu w Zielonej Górze. Mężczyzna przyjechał autobusem z Niemiec. Tydzień później Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa u dziecka.

Koronawirus w Polsce: Kolejne zachorowania, informacje od resortu zdrowia. RAPORT 

11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła PANDEMIĘ.
13 marca 2020 r. Ministerstwo Zdrowia w Polsce wprowadziło STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO.

Aktualne komunikaty GIS śledzić można TUTAJ>>

SARS-CoV-2 czy COVID-19?

SARS-CoV-2 jest nazwą wirusa, który obecnie sieje postrach na całym świecie. Natomiast COVID-19 to nazwa określająca chorobę układu oddechowego, którą ten wirus wywołuje.

WIĘCEJ NA TEMAT:

Źródło: who.int, gis.gov.pl