Koronawirus. Objawy, leczenie, pandemia. Czy KORONAWIRUS jest wyleczalny? [RAPORT 11.05.2020]
Koronawirus z Chin: pierwsze objawy koronawirusa początkowo wcale nie muszą być podobne do objawów grypy. Naukowcy zaobserwowali przypadki, w których objawy wiązały się z układem pokarmowym, nerwowym, a nawet narządem wzroku.

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.
Koronawirus z Chin otrzymał oficjalną nazwę SARS-CoV-2, a choroba, którą wywołuje: COVID-19.
Koronawirus - objawy, co to jest?
Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.
Lekarze ze szpitala w Wuhan odnotowali przynajmniej kilka nietypowych przypadków koronawirusa. Jako przykład objawu śmiertelnie niebezpiecznego wirusa światowe media podają historię 45-letniego pacjenta który do szpitala zgłosił się z powodu uciążliwej biegunki. Ostatecznie potwierdzono u niego koronawirusa.
Wśród innych objawów lekarze wymieniają: ból mięśni, zmęczenie, osłabienie apetytu, zapalenie spojówek i zaburzenia psychiczne.
Objawy koronawirusa:
- gorączka
- kaszel
- duszności lub trudności w oddychaniu
- dreszcze
- konwulsje z dreszczami
- ból mięśni
- ból głowy
- ból gardła
- utrata węchu lub smaku
Zapalenie płuc, do którego może prowadzić koronawirus, to zakażenie dolnych dróg oddechowych, któremu towarzyszą: kaszel, duszność, gorączka i charakterystyczne zmiany obrazu radiologicznego płuc. Badaniem potwierdzającym podejrzenie zapalenia płuc jest RTG klatki piersiowej.
Koronawirus z Chin (SARS-CoV-2) to nowy podtyp koronawirusa z rodziny SARS i MERS. Warto przypomnieć, że w latach 2002-2003 SARS zabił prawie 800 osób na całym świecie.
Zobacz interaktywną mapę zachorowań [Mapa live]
Koronawirus - testy, leczenie, kwarantanna
Koronawirus z Chin (SARS-CoV-2) potwierdzany jest testami laboratoryjnymi po pobraniu wymazu z nosa i gardła. Na wynik czeka się kilka godzin.
Zalecenia Ministerstwa Zdrowia są następujące: jeśli byliśmy za granicą - konieczne będzie odbycie 14-dniowej kwarantanny. Jeśli mamy objawy choroby - powinniśmy skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. Wątpliwości dotyczące postępowania epidemiologicznego wyjaśnić można na infolinii NFZ: 800-190-590.
Leczenie koronawirusa z Chin polega na leczeniu objawowym, podejmowane są również próby leczenia lekami na malarię i lekami antyretrowirusowymi, podawanymi przeciwko zakażeniu wirusem HIV.
Naukowcy cały czas pracują nad szczepionką na koronawirusa z Chin. Testy trwają.
Koronawirus - epidemia, pandemia
Koronawirusy po raz pierwszy rozpoznano u ludzi w latach 60. ubiegłego stulecia. Na początku XXI wieku koronawirus z gatunku SARS (z ang. severe acute respiratory syndrome) wywołał globalną epidemię zapalenia płuc. Dzięki sprawnej współpracy służb sanitarnych na całym świecie, epidemię udało się opanować w kilka miesięcy. W 2012 roku pojawiło się nowe śmiertelne zagrożenie związane z koronawirusami - bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS).
Koronawirus SARS-CoV-2 pod koniec 2019 roku pojawił się w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Pierwszy przypadek rozprzestrzenienia się nowego koronawirusa poza Chiny potwierdzono 13 stycznia 2020 r. w Tajlandii. Tajlandzkie Ministerstwo Zdrowia Publicznego (MoPH) poinformowało, że nowego koronawirusa rozpoznano u 61-letniej turystki z Wuhan. Kobieta przybyła do Tajlandii z pięcioosobową rodziną, w 16-osobowej grupie. Kilka dni później japońskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że koronawirusa wykryto u mężczyzny, który na początku stycznia odwiedził Wuhan.
Koronawirus. Czy jest wyleczalny?
Koronawirus może prowadzić do śmierci, ale na całym świecie są tysiące przypadków osób, u których objawy koronawirusa ustały. Także w Polsce, mamy już przykłady ozdrowieńców. Ze szpitala wypuszczono już też tak zwanego pacjenta zero. To mężczyzna, który przyjechał do Polski z Niemiec i spędził kilkanaście dni w zielonogórskim szpitalu.
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce potwierdzono 4 marca 2020 r. Pacjent zero hospitalizowany był w szpitalu w Zielonej Górze. Mężczyzna przyjechał autobusem z Niemiec. Tydzień później Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa u dziecka.
Koronawirus w Polsce: Kolejne zachorowania, informacje od resortu zdrowia. RAPORT
11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła
PANDEMIĘ.
13 marca 2020 r. Ministerstwo Zdrowia w Polsce wprowadziło
STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO.
Aktualne komunikaty GIS śledzić można TUTAJ>>
WIĘCEJ NA TEMAT:
- COVID-19 a SARS CoV-2 – jaka jest różnica?
- Koronawirus: jak uniknąć zakażenia? 5 sposobów
- Jak długo koronawirus utrzymuje się na przedmiotach? Na te 10 uważaj
Źródło: who.int, gis.gov.pl