Obserwuj w Google News

Odkażasz ranę wodą utlenioną? To duży błąd! Zobacz, dlaczego nie należy tego robić

Marta Wilczkowska
2 min. czytania
29.08.2018 11:02
Zareaguj Reakcja

Skaleczyłeś się i pierwsze, co robisz, to sięgasz po wodę utlenioną? Zdaniem eksperta to nie najlepszy pomysł.

kobieta odkaża ranę wodą utlenioną
fot. Shutterstock

Obtarte kolano czy skaleczenie palca raz na jakiś czas przydarza się każdemu. Co robimy w takiej sytuacji? Oczywiście sięgamy po wodę utlenioną. Okazuje się jednak, że niesłusznie. Zdaniem ratownika medycznego nie nadaje się ona do takich nagłych przypadków.

Zobacz także: 

Zobacz także

Woda utleniona utrudnia gojenie

Opatrywanie ran to nie taka prosta sprawa i przy tej okazji popełniamy wiele błędów. Jednym z nich jest dezynfekowanie ich wodą utlenioną. Ratownik medyczny Ariel Szczotok uważa, że spełnia ona swoją rolę tylko w przypadku poważniejszych obrażeń, a nie nadaje się do odkażania codziennych skaleczeń i obtarć. 

Dlaczego? Alarmującym objawem powinno być już dla nas szczypanie. Znaczy ono, że efekt jest odwrotny od zamierzonego. Woda utleniona podrażnia ranę i utrudnia gojenie

Woda utleniona, spirytus, gencjana, jodyna to są preparaty, które mają właściwości odkażające. Zgadzam się z tym w stu procentach. Ale absolutnie nie nadają się na świeżą ranę, bo utrudniają gojenie

- zaznacza Szczotok w "Pytaniu na śniadanie".

Czy to znaczy, że ten specyfik powinien zniknąć z naszych domowych apteczek? Oczywiście, że nie. Ekspert podkreśla, że wodę utlenioną zawsze warto mieć pod ręką, jednak w innym celu. Dobrze radzi sobie w przypadku ran, które trudno się goją, sączą się i pojawia się w nich ropa.

Ratownik medyczny uczula jednak, by nie stosować jej po upływie terminu ważności. - Zwykle jest to siedem do 14 dni od otwarcia. Potem powinniśmy ją wyrzucić - tłumaczy Szczotok.

Co zatem stosować na "zwykłe" obrażenia, niewymagające interwencji chirurgicznej, np. szycia? Zdaniem eksperta wystarczy woda, ewentualnie szare mydło (bez dodatków zapachowych i alkoholu, które podrażniają i powodują szczypanie). Należy też pamiętać, aby ran nie osuszać papierowym ręcznikiem, który jest pożywką dla bakterii, a czystą bawełnianą szmatką lub zwykłą gazą.

Zobacz także:  Udar słoneczny - zbyt długie przebywanie na słońcu jest niebezpieczne dla organizmu