Zamknij

Kiedy dorosły zachowuje się jak małe dziecko. Czym jest infantylizm?

26.09.2018 15:29
infantylny mężczyzna ze smoczkiem w ustach
fot. Shutterstock

Infantylizm to powszechne określenie zachowania dorosłego, które przystałoby małemu dziecku. Infantylizm może być jednak nie tylko sposobem zachowania (bardziej czy mniej świadomym), ale także chorobą. 

Infantylizm może być zaburzeniem rozwojowym, zarówno fizycznym jak i psychicznym. W przypadku infantylizmu fizycznego, powodem może być dziedziczność tej przypadłości czy niedoczynność przysadki w dzieciństwie.

Infantylizm fizyczny objawia się również niskim wzrostem i „dziecięcą” sylwetką. Infantylizm psychiczny to zachowanie dorosłej osoby, jednak typowe dla dzieci. Choroba na poziomie psychicznym może wystąpić także wskutek narkomanii, uzależnienia od alkoholu czy leków.

Zobacz także:  Niedojrzałość emocjonalna może dotyczyć także ciebie. Jak wygląda leczenie?

Infantylizm emocjonalny

Infantylizm emocjonalny to zaburzenie występujące u dzieci. Jest zaburzeniem dojrzewania psychicznego wskutek sytuacji w domu lub szkole. Odpowiadają za niego najczęściej błędy wychowawcze, zła atmosfera w domu (przemoc, rozpad małżeństwa rodziców). Również brak akceptacji ze strony rówieśników i  niska samoocena mogą opóźnić rozwój intelektualny.

Ten rodzaj infantylizmu zwykle nie wymaga pomocy psychologa i ustępuje samodzielnie wraz z wiekiem.

Infantylizm psychiczny

O infantylizmie psychicznym mówi się w sytuacji, kiedy rozwój intelektualny został w pewnym momencie zahamowany. Pomimo dojrzewania fizycznego, mentalnie pozostaje się cały czas w tym samym miejscu. To zjawisko towarzyszące niektórym chorobom, np. zespołowi Downa czy mózgowemu porażeniu dziecięcemu. Infantylizm psychiczny może pojawić się u dziecka także wskutek powikłań ciąży, w której matka spożywała alkohol (alkoholowy zespół płodowy).

Infantylizm psychiczny jest więc rodzajem upośledzenia, które ma znaczący wpływ na życie: dorosłe osoby są zazwyczaj mentalnie na etapie kilkuletniego dziecka.

Do charakterystycznych objawów należą:

·   Naiwność

·   Chwiejność emocjonalna

·   Nadmierny konformizm i uleganie wpływom

·   Nieumiejętność radzenia sobie z emocjami

·   Nadmierna ekspresja uczuć i zachowanie nieadekwatne do sytuacji (na przykład nieumiejętność zachowania powagi w urzędzie czy na pogrzebie).

W przypadku infantylizmu psychicznego poprawę jakości życia może przynieść rehabilitacja – jednak jej efekt zależy od stopnia upośledzenia.

Infantylizm parafiliczny

Jedną z odmian infantylizmu jest infantylizm parafiliczny. Inaczej zwany jest również autonepiofilią i stanowi rodzaj fetyszyzmu.

Infantylizm parafiliczny cechuje się osiąganiem pobudzenia i satysfakcji o podłożu erotycznym przez udawanie dziecka, szczególnie w okresie niemowlęcym. Pobudzenie osiąga się zakładając pieluszki czy śliniaczek, a także ssąc smoczek. Jak dotąd nie wykazano związku pomiędzy infantylizmem parafilicznym a pedofilią – różnią się one podłożem.

Ten rodzaj infantylizmu może mieć dwojaki przebieg:

·   Łagodny

·   Drastyczny.

W łagodnej formie przebieranie się za niemowlę ma bardziej rodzaj zabawy, a dla osiągnięcia satysfakcji wystarczające jest na przykład poddawanie się zabiegom pielęgnacyjnym typowym dla niemowląt.

Druga, ostrzejsza forma, to czerpanie satysfakcji z czynności sadomasochistycznych, będąc jednocześnie przebranym za niemowlę.