Zamknij

Co 10. z nas choruje na nerki, 95 proc. o tym nie wie. Nefrolog o objawach

15.03.2021
Aktualizacja: 25.09.2021 08:32

- Nerki nie bolą i to jest dramat. Choroba się rozwija, zaczyna kąsać organizm, a pacjent tego nie czuje - mówiła nefrolog prof. Beata Naumnik w Radiu ZET.

Choroby nerek
fot. Shutterstock

Prof. Beata Naumnik, kierownik I Klinik Nefrologii i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, była gościem Michała Figurskiego w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Nefrolog mówiła m.in. o tym, co szkodzi nerkom oraz jakie są objawy chorób nerek.

Choroby nerek - objawy

- Nerki to bardzo ważny narząd w organizmie. Na szczęście mamy dwie nerki, jedna wystarczy do życia, ale proszę mi wierzyć, że ta jedna jest niezastępowalna - mówiła prof. Beata Naumnik w Radiu ZET.

- Co dziesiąty choruje na nerki, blisko 95% o tym nie wie - zauważył Michał Figurski.

- Nerki nie bolą - przypomniała prof. Naumnik. - Bolą tylko w kilku określonych przypadkach i to jest dramat. Choroba się rozwija, zaczyna kąsać organizm, a pacjent tego nie czuje - mówiła ekspert.

Objawy chorych nerek, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to m.in.:

  • nadciśnienie tętnicze;
  • obrzęki na twarzy, wokół powiek, wokół kończyn;
  • przewlekłe zmęczenie.

- Ślady wokół łydki od skarpetki. Obrzęki utrudniające wykonanie makijażu rano. Drobne rzeczy - ostrzegała prof. Beata Naumnik w Radiu ZET.

Badania, które warto wykonać choćby w domu, to m.in. prosty test paskowy z apteki, który wykaże zawartość erytrocytów czy białka w moczu. Niepokojącym sygnałem jest także powtarzający się niski ciężar właściwy moczu.

ZOBACZ: Badanie moczu: podstawowe badanie diagnostyczne. Na czym polega?

Torbiel na nerce - co dalej?

W dalszej części audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET" słuchacze zadawali pytania. Dopytywali m.in. o to, czy pojedyncza torbiel na nerce wymaga poszerzonej diagnostyki.

- Pojedyncza torbielka korowa jest rzeczywiście niegroźna. Ale raz do roku musi być zrobione badanie USG. Jeżeli zacznie się powiększać, trzeba zrobić tomografię komputerową - instruowała prof. Beata Naumnik.

Czy guz na nerce może zostać przez lekarza zignorowany?

- Lekarz może nie przejąć się guzem, tylko i wyłącznie w jednej sytuacji: jeśli jest to tzw. angiomiolipoma, czyli tzw. AML. To można dokładnie zdiagnozować w USG. Jest to jedyna forma guza, która nie daje przerzutów i jest guzem niezłośliwym. Wszystkie inne guzy są do absolutnie do diagnostyki, do tomografii komputerowej z kontrastem - tłumaczyła prof. Naumnik.

Wśród substancji, które szkodzą nerkom, wymieniła m.in.:

  • leki przeciwbólowe - w nadmiarze;
  • nikotynę i alkohol;
  • niekontrolowaną dietę wysokokaloryczną, wysoko przetworzoną, wysokosolną;
  • diety wysokobiałkowe u osób predysponowanych;
  • wysoko przetworzone napoje słodzone.

Posłuchaj podcastu