Zimne palce bledną? Idź do lekarza

07.11.2018 16:01
Zespół Reynauda, choroba Reynauda, objaw Reynauda
fot. shutterstock

Twoje palce pod wpływem temperatury zmieniają kolor? Najpierw bledną, potem sinieją, a na końcu stają się czerwone? To nie defekt kosmetyczny, tylko objaw Reynauda, który może sygnalizować poważne choroby. Sprawdź, z czym się zmaga Twój organizm.

Po raz pierwszy w historii epizod blednięcia palców pod wpływem zimna opisał w 1862 roku francuski malarz Maurice Raynaud. Złożyło się to wprost idealnie, bo objaw przypomina właśnie francuską flagę. W wyniku gwałtownego skurczu, a następnie rozkurczu małych tętniczek palce u rąk i nóg stają się najpierw białe (niedokrwienie), potem niebieskie (zasinienie), a na końcu czerwone (przekrwienie).

Choroba Reynauda

Po zaobserwowaniu objawu Reynauda należy ustalić, czy ma on charakter pierwotny, czy wtórny. Objaw pierwotny pojawia się przeważnie u dziewcząt w okresie pokwitania, zamieszkujących obszary położone w chłodnym klimacie. Palce u rąk lub u nóg zmieniają kolor pod wpływem wahania temperatury lub stresu. Schorzenie rozpoznawane jest wówczas jako choroba Reynauda – łagodna, niepowodująca zmian strukturalnych w naczyniach krwionośnych, która zazwyczaj nie wymaga leczenia farmakologicznego.

Zespół Reynauda

Jeśli objaw Reynauda ma charakter wtórny, mówi się nie o chorobie, a o zespole Reynauda, który towarzyszy innych schorzeniom. Choroby, w których najczęściej występuje, to: twardzina układowa, toczeń rumieniowaty układowy i mieszana choroba tkanki łącznej. Inne schorzenia, które wywołują objaw w zespole Reynauda, to m.in.: szpiczak mnogi, chłoniaki i białaczki. Objaw ten może się również pojawić w wyniku przeciążenia palców, a także na skutek przyjmowania niektórych leków. Leczenie objawu Raynauda w zespole Raynauda polega przede wszystkim na zidentyfikowaniu i leczeniu choroby pierwotnej.

Sprawdź także: Mistrz gry na dudach stracił palce z powodu ciężkiej choroby. Pokazuje innym, że można żyć po swojemu 

Objaw Reynauda – diagnozowanie

Podstawowym badaniem różnicującym charakter objawu Reynauda jest kapilaroskopia, czyli ocena mikrokrążenia w palcach. Fachowe oko lekarza szybko wychwyci symptomy przesądzające o tym, czy objaw Reynauda ma charakter pierwotny, czy wtórny.

Jeśli zaobserwujemy u siebie zmianę koloru palców – nie panikujmy. Chwilowe zaczerwienienie skóry na zimnie lub zasinienie po wejściu z dworu do ciepłego pomieszczenia, to jeszcze nie problem. Aby zdiagnozować objaw Reynauda, muszą wystąpić wszystkie trzy kolory i to najlepiej w odpowiedniej kolejności: biały, niebieski i czerwony.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Hartowanie organizmu wzmacnia odporność. Jak to zrobić?

Czy można przeziębić piersi? Ginekolog wyjaśnia

Palec prawej stopy zamiast kciuka? Nietypowy przeszczep w Australii

Źródło: podyplomie.pl, mp.pl 
----------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ ka