Zamknij

O cukrzycy może świadczyć zapach z ust. Jak rozpoznać oddech cukrzyka?

11.04.2022
Aktualizacja: 11.04.2022 14:00

Charakterystyczne oznaki wysokiego poziomu cukru we krwi mogą pojawić się w całym ciele, ale także w ustach. Świadczy o tym m.in. specyficzny zapach oddechu osoby chorej. Jaki zapach z ust może świadczyć o cukrzycy?

Zapach z ust może świadczyć o cukrzycy
fot. Shutterstock
 1. Jakie objawy cukrzycy można poczuć w ustach?
 2. Na jakie oznaki cukrzycy warto zwrócić uwagę?
 3. Czym grozi nieleczona cukrzyca?

Otym, że wysoki poziom cukru wpływa niekorzystnie na zdrowie zębów i jamy ustnej, dobrze wiedzą dentyści. Cukrzyca może powodować m.in. stany zapalne i infekcje dziąseł, krwawienia czy trudne do leczenia rany w ustach. Na cukrzycę lub stan przedcukrzycowy może też wskazywać zapach wydobywający się z ust oraz odczucia w jamie ustnej. Warto zwrócić na nie uwagę, bo cukrzyca latami rozwija się bezobjawowo lub objawy są mało oczywiste – wiele osób (nawet 9 na 10) nie wie, że ma tę chorobę, dopóki nie pojawią się poważne symptomy.

Jakie objawy cukrzycy można poczuć w ustach?

Najbardziej skuteczną metodą wykrywającą podwyższony poziom cukru w organizmie jest oczywiście badanie krwi. Jednak sygnałów tego, że w organizmie dzieje się coś niedobrego, jest więcej. O wysokim poziomie cukru we krwi mogą świadczyć dwa objawy, które występują w obrębie jamy ustnej i nie dotyczą zębów. Są to:

 • nieświeży oddechu o zapachu acetonu, który przypomina słodką, owocową woń
 • suchość w ustach.

Zwracanie uwagi na mało oczywiste oznaki wysokiego poziomu cukru we krwi jest niezwykle ważnym sposobem na jak najwcześniejsze wykrycie cukrzycy i leczenie jej. Najnowsze badania mówią nawet, że cukrzyca we wczesnym stadium może być w niektórych przypadkach odwracalna.

Na jakie oznaki cukrzycy warto zwrócić uwagę?

Cukrzyca może rozwijać się powoli, zwykle dzieje się tak po 40. roku życia. Objawy mogą być nieoczywiste lub mogą w ogóle nie występować. Warto więc zwracać uwagę na wszelkie sygnały ostrzegawcze, nie tylko zapach oddechu czy suchość w ustach. Do objawów cukrzycy należ też:

 • zwiększone pragnienie
 • potrzeba częstszego oddawania moczu
 • zmęczenie
 • niewyraźne widzenie
 • niezamierzona utrata wagi
 • ból brzucha
 • nawracające infekcje, np. pleśniawki, zapalenie pęcherza czy infekcje skóry.

W przypadku takich objawów i podejrzenia cukrzycy należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Czym grozi nieleczona cukrzyca?

Nieleczona cukrzyca prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca czy udar. Wysoki poziom cukru we krwi – hiperglikemia – może również w dłuższym okresie czasu spowodować trwałe uszkodzenia oczu, nerek, naczyń krwionośnych i zmiany w układzie nerwowym.

Czynnikami ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 są m.in. wiek powyżej 40. roku życia, wysokie ciśnienie krwi, nadwaga i otyłość, stres, zła dieta, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu czy depresja. Ważnym czynnikiem ryzyka jest również skłonność genetyczna.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: NHS.uk / Zdrowie.pap.pl / Chronicle Live