Oceń
Badacze z Gloucestershire Hospitals NHS Foundation Trust dokonali przeglądu badań dotyczących wazektomii z 15 lat, w których uwzględniono dane ponad 90 tys. pacjentów. Wyniki zaprezentowali na kongresie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego w Mediolanie.
Wazektomia powikłania - najnowsze badania
Brytyjskie Towarzystwo Chirurgów Podstawowej Opieki Zdrowotnej kierowane przez dr. Garetha Jamesa zebrało dane z 94 082 zabiegów wazektomii, wykonanych w latach 2006-2021. Do oceny stanu zdrowia pacjentów posłużyły dwa kwestionariusze - jeden wypełniony w dniu operacji, a drugi wysłany do pacjentów cztery miesiące po operacji.
Badanie wykazało, że wazektomia jest bezpieczniejsza, niż dotychczas zakładano, a informacje dotyczące ewentualnych powikłań powinny być zaktualizowane.
Dla przykładu: przewlekły ból moszny - najczęstsze powikłanie wazektomii - według ulotki informacyjnej Brytyjskiego Stowarzyszenia Chirurgów Urologicznych (BAUS) dotyka "do 5% wszystkich pacjentów", podczas gdy z metaanalizy wynika, że jest to zaledwie 0,12%. Ryzyko infekcji pooperacyjnej szacowano dotąd na 2-10%, w rzeczywistości jest to 1,3%. Podobnie sprawa ma się z krwiakami - w statystykach BAUS widnieje 2-10%, natomiast skorygowane ryzyko wynosi: 1,4%.
Wazektomia skuteczność - najnowsze badania
Aktualizacji wymagają też wskaźniki dotyczące skuteczności. Wskaźniki niepowodzeń dostępne były dla 70 947 pacjentów. Wczesne niepowodzenie - czyli znalezienie ruchliwych plemników po 3 miesiącach od zabiegu - było nieznacznie częstsze niż szacowano i wystąpiło u 0,5% pacjentów (wcześniej: 0,4%).
Późne niepowodzenie - które występuje, gdy odcięte końce nasieniowodów łączą się - wystąpiło zaledwie u 10 pacjentów, czyli 0,014% (wcześniej: 0,05%).
"Wazektomia to bardzo skuteczna i bezpieczna metoda antykoncepcji. Liczby te mogą zachęcić większą liczbę mężczyzn do poddania się zabiegowi, dlatego też mamy nadzieję, że nasze badania zostaną włączone do poradników i ulotek informacyjnych” - skomentował główny autor przeglądu Julian Peacock z Gloucestershire Hospitals NHS Foundation Trust.
Wazektomia to uznawana na świecie metoda antykoncepcji. W Polsce budzi emocje za sprawą niejasnego w kontekście odpowiedzialności lekarza art. 156 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego: "Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci (...) zdolności płodzenia, podlega karze od roku do lat 10". Naczelna Rada Lekarska od lat apeluje, żeby doprecyzować przepisy dotyczące wazektomii na życzenie pacjenta.
Źródło: Europejskie Towarzystwo Urologiczne
Oceń artykuł