,

Wazektomia - czy jest bezpieczna? Wyniki badań z 15 lat

13.03.2023 12:30

Wazektomia to metoda antykoncepcji polegająca na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Czy jest bezpieczna? Sprawdzili naukowcy.

Wazektomia
fot. Shutterstock

Badacze z Gloucestershire Hospitals NHS Foundation Trust dokonali przeglądu badań dotyczących wazektomii z 15 lat, w których uwzględniono dane ponad 90 tys. pacjentów. Wyniki zaprezentowali na kongresie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego w Mediolanie.

Wazektomia powikłania - najnowsze badania

Brytyjskie Towarzystwo Chirurgów Podstawowej Opieki Zdrowotnej kierowane przez dr. Garetha Jamesa zebrało dane z 94 082 zabiegów wazektomii, wykonanych w latach 2006-2021. Do oceny stanu zdrowia pacjentów posłużyły dwa kwestionariusze - jeden wypełniony w dniu operacji, a drugi wysłany do pacjentów cztery miesiące po operacji.

Badanie wykazało, że wazektomia jest bezpieczniejsza, niż dotychczas zakładano, a informacje dotyczące ewentualnych powikłań powinny być zaktualizowane.

Dla przykładu: przewlekły ból moszny - najczęstsze powikłanie wazektomii - według ulotki informacyjnej Brytyjskiego Stowarzyszenia Chirurgów Urologicznych (BAUS) dotyka "do 5% wszystkich pacjentów", podczas gdy z metaanalizy wynika, że jest to zaledwie 0,12%. Ryzyko infekcji pooperacyjnej szacowano dotąd na 2-10%, w rzeczywistości jest to 1,3%. Podobnie sprawa ma się z krwiakami - w statystykach BAUS widnieje 2-10%, natomiast skorygowane ryzyko wynosi: 1,4%.

Wazektomia skuteczność - najnowsze badania

Aktualizacji wymagają też wskaźniki dotyczące skuteczności. Wskaźniki niepowodzeń dostępne były dla 70 947 pacjentów. Wczesne niepowodzenie - czyli znalezienie ruchliwych plemników po 3 miesiącach od zabiegu - było nieznacznie częstsze niż szacowano i wystąpiło u 0,5% pacjentów (wcześniej: 0,4%).

Późne niepowodzenie - które występuje, gdy odcięte końce nasieniowodów łączą się - wystąpiło zaledwie u 10 pacjentów, czyli 0,014% (wcześniej: 0,05%).

"Wazektomia to bardzo skuteczna i bezpieczna metoda antykoncepcji. Liczby te mogą zachęcić większą liczbę mężczyzn do poddania się zabiegowi, dlatego też mamy nadzieję, że nasze badania zostaną włączone do poradników i ulotek informacyjnych” - skomentował główny autor przeglądu Julian Peacock z Gloucestershire Hospitals NHS Foundation Trust.

Wazektomia to uznawana na świecie metoda antykoncepcji. W Polsce budzi emocje za sprawą niejasnego w kontekście odpowiedzialności lekarza art. 156 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego: "Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci (...) zdolności płodzenia, podlega karze od roku do lat 10". Naczelna Rada Lekarska od lat apeluje, żeby doprecyzować przepisy dotyczące wazektomii na życzenie pacjenta.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Europejskie Towarzystwo Urologiczne

loader

Logo radiozet Dzieje się