,

Spadek satysfakcji seksualnej może zwiastować poważne kłopoty

01.06.2023 14:02

"Problemy z seksem" w średnim wieku mogą zwiastować poważne problemy ze zdrowiem w kolejnych dekadach życia - ostrzegają naukowcy. I wcale nie chodzi o serce.

Para w łóżku
fot. Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii przez ponad dekadę badali życie seksualne mężczyzn pod kątem związku z późniejszymi problemami z pamięcią. Wnioski zaprezentowali na łamach "The Gerontologist".

Życie seksualne a pamięć

Badaniem objęto ponad 800 mężczyzn w wieku 56-68 lat. Przez 12 lat uczeni z The Center for Healthy Aging and the Penn State Geroscience and Dementia Prevention Consortium analizowali satysfakcję z życia seksualnego i zmiany w funkcjach seksualnych oraz zmiany w możliwościach intelektualnych ochotników. Analiza wykazała, że mężczyźni, którzy w średnim wieku doświadczali problemów z erekcją i pogorszenia jakości życia seksualnego, częściej mieli kłopoty z pamięcią w kolejnych dekadach życia.

Autorzy pracy przyznają, że nie udało się uchwycić zależności przyczynowo-skutkowej, ale podkreślają, że to ważna wskazówka. „Naukowcy odkryli już, że jeśli ktoś ma ogólnie niską satysfakcję z życia, ma większe ryzyko problemów zdrowotnych takich jak demencja, choroba Alzheimera, schorzenia sercowo-naczyniowe i inne problemy powiązane ze stresem, które mogą doprowadzić także do spadku zdolności poznawczych” - zauważył koordynator badania prof. Martin Sliwinski z Pennsylvania State University.

Co ciekawe, wzrost satysfakcji z życia seksualnego przyczyniał się do poprawy funkcji poznawczych. „Poprawa satysfakcji z życia seksualnego może nawet spowodować poprawę działania pamięci. Mówimy ludziom o tym, że powinni więcej ćwiczyć i lepiej się odżywiać. Pokazaliśmy, że dla naszego zdrowia i jakości życia ważna jest także satysfakcja z życia seksualnego” - powiedział prof. Sliwinski.

Problemy z erekcją a choroby

Eksperci podkreślają, że spadek libido i zaburzenia funkcji seksualnych to nie "wiek", tylko ważny sygnał organizmu, którego nie można lekceważyć. Zamiast leczyć na własną rękę preparatami dostępnymi bez recepty w aptece, lepiej porozmawiać o problemie ze swoim lekarzem rodzinnym, który zleci odpowiednie badania.

Problemy z erekcją mogą być objawem:

  • cukrzycy;
  • chorób serca i układu krążenia: miażdżycę, nadciśnienia, choroby wieńcowej;
  • chorób neurologicznych (m.in. SM);
  • chorób nowotworowych;
  • zaburzeń hormonalnych;
  • zaburzeń lękowych i depresji.

„Mamy już pigułkę do leczenia zaburzeń erekcji. To, czego nie mamy, to skutecznego leczenia zaburzeń pamięci. Zamiast rozmawiać tylko o leczeniu zaburzeń erekcji, powinniśmy je traktować jako wiodący wskaźnik innych problemów zdrowotnych i skupić się również na poprawie satysfakcji seksualnej oraz ogólnego samopoczucia, a nie tylko na leczeniu objawów” - podkreślił prof. Sliwinski.

Źródło: PAP

logo Tu się dzieje