Masz problemy z erekcją? Idź jak najszybciej do lekarza
Wielu mężczyzn wstydzi się mówić o swoich problemach z erekcją, więc leczy się na własną rękę. Bezskutecznie. Tymczasem szybka diagnoza i leczenie pierwotnej choroby, która przyczyniła się do kłopotów w sypialni, może szybko zlikwidować ten problem i sprawić, że mężczyzna będzie się mógł cieszyć udanym życiem seksualnym.

Erekcja lub problemy z nią bardzo wiele mówią o ogólnej kondycji mężczyzny, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Jak wynika z badań epidemiologicznych prowadzonych na całym świecie, coraz więcej mężczyzn uskarża się na problemy z erekcją i to nie tylko tych po 50. roku życia, ale też znacznie młodszych. Nie jest to więc tylko \"przypadłość starszych panów\", jak się powszechnie uważa. Seksuolodzy nie mają dobrych wieści, liczba młodych mężczyzn mających tego typu problemy będzie wzrastać. Winy możemy upatrywać w wielu czynnikach, np.: nieprawidłowej diecie, braku aktywności fizycznej, nadużywaniu alkoholu i nikotyny. Wszystkie przyczyniają się do rozwoju chorób, mających wpływ na sprawność seksualną mężczyzn, m.in. do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy.
"Mężczyzna to nieskomplikowany mechanizm" - często słyszymy takie opinie. Nic bardziej mylnego, przynajmniej jeśli chodzi o erekcję. Aby mężczyzna mógł osiągnąć sprawność w tej sferze, muszą współdziałać ze sobą a trzy układy: hormonalny, krążenia i nerwowy. Do wzwodu dochodzi, gdy w wyniku kilkustopniowej reakcji.
Najpierw musi się pojawić bodziec erotyczny - mogą to być doznania wzrokowe, dotykowe, smakowe, słuchowe lub myśl o możliwości zbliżenia. Potem następuje pobudzenie ośrodka erekcji mózgu, później w rdzeniu kręgowym. Następnie następuje rozszerzenie tętnic i wypełnienie ciał jamistych prącia krwią. Na końcu pojawia się skurcz naczyń żylnych członka utrwalający erekcję.
Jeśli na jakimś etapie dojdzie do zaburzeń (np. naczynia tętnicze są niedrożne, dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej lub nieprawidłowej pracy neuroprzekaźników w mózgu), to sprawność seksualna mężczyzn również zostaje zaburzona. Ważne jest również nastawienie psychiczne mężczyzn - np. stres jest czynnikiem silnie wpływającym na problemy z erekcją.
Przeczytaj także: Planujecie ślub kościelny? Ksiądz zapyta was o impotencję i zmianę płci
Jakie choroby mogą generować problemy z erekcją?
Wiele chorób może przyczyniać się do problemów z erekcją (inaczej impotencji), dlatego w przypadku pojawienia się tego typu zaburzeń należy jak najszybciej skontaktować się lekarzem. To pomoże w szybkiej diagnostyce pierwotnej choroby i wpłynie na poprawę sprawności seksualnej mężczyzny.
Do chorób, które wpływają na problemy z erekcją należą m.in.:
- miażdżyca naczyń krwionośnych,
- choroba wieńcowa,
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- zespół metaboliczny,
- obturacyjny bezdech senny,
- niewydolność nerek,
- depresja.
Ważną przyczyną problemów z erekcją są zaburzenia hormonalne. Pojawiają się one przy chorobach, takich jak:
- nadczynność i niedoczynność tarczycy,
- hipogonadyzm pierwotny lub wtórny,
- hiperprolaktynemia,
- choroby nadnerczy.
Zaburzenia erekcji o podłożu psychogennym - jakie mogą być przyczyny?
Wiele problemów z męskością ma podłoże psychogenne. Dotyczy to głównie młodych mężczyzn, którzy mają mniej niż 30 lat. To wynika głównie z różnych kompleksów, np. niskiej samooceny, lęku przed niepowodzeniem. Przyczyną może być również strach przed nieplanowaną ciążą lub dylematy natury religijnej, moralnej lub etycznej. Czasem wpływ na erekcję, a właściwie jej brak, mają konflikty między partnerami, uraz psychiczny spowodowany udziałem w porodzie, zanik atrakcyjności partnerki lub partnera. Niebagatelne znaczenie dla sprawności męskiej mają również stres lub przewlekłe zmęczenie.
Zaburzenia erekcji - jak się leczy?
O impotencji (zaburzeniach erekcji) mówimy, gdy mężczyzna nie jest zdolny do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku. Jednorazowe zaburzenie erekcji może zdarzyć się każdemu i o niczym nie przesądza. Jeśli jednak pojawia się częściej, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania mające na celu ustalenie przyczyny tej dolegliwości. Leczenie zaburzeń erekcji zależy od pierwotnej choroby. Bardzo często leczenie podstawowej choroby poprawia sprawność seksualną mężczyzny.
Zobacz także: Nie myjesz zębów? Możesz mieć problemy w sypialni
Jakie metody pomogą w zaburzeniach erekcji?
Jest kilka metod, które stosuje się w przypadku problemów z utrzymaniem wzwodu. Wśród nich warto wymienić:
- pierścienie uciskowe - nakłada się je u nasady członka na nie dłużej niż 30 minut. Pierścień zatrzymuje krew w ciałach jamistych prącia;
- pompki próżniowe - wprowadza się do nich wiotkie prącie i wypompowuje z nich powietrze. W wytworzonym podciśnieniu krew napływa do ciał jamistych prącia. Obie metody można łączyć, tj. najpierw w pompce próżniowej można doprowadzić do erekcji, a następnie nałożyć pierścień uciskowy;
- zastrzyki z leków rozszerzających naczynia krwionośne, np. prostaglandyna E1 lub papaweryna. Taki zastrzyk robi się tylko do jednego ciała jamistego. Po około 20 minutach dochodzi do erekcji;
- psychoterapia lub terapie małżeńskie - tę metodę stosuje się w przypadku zaburzeń o podłożu psychogennym.
Oczywiście na rynku są też leki doustne, które poprawiają sprawność seksualną, ale ich stosowanie należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą one zaszkodzić w przypadku niektórych chorób, np. serca.
Co może pomóc w poprawie sprawności seksualnej?
Jeśli chcesz być jak najdłużej sprawny seksualnie, to:
- regularnie ćwicz, aby twój organizm był w dobrej kondycji,
- dbaj o prawidłową wagę,
- dbaj o odpowiednią, zbilansowaną dietę,
- staraj się zachować balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem,
- zrezygnuj z palenia papierosów i nie nadużywaj alkoholu,
- rób regularnie badania (morfologia krwi, stężenie glukozy we krwi, poziom hormonów),
- regularnie mierz ciśnienie,
- unikaj stresujących sytuacji lub naucz się rozładowywać skumulowane napięcie.
Pamiętaj, że problemy z erekcją to sygnał alarmowy. Nie lekceważ go, idź do lekarza. Bardzo często problemy z erekcją da się rozwiązać, lecząc chorobę pierwotną.
Przeczytaj także: Priapizm to nic przyjemnego. Długotrwały i bolesny wzwód może prowadzić do impotencji
Źródło: zdrowie.pap.pl
------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk