Obserwuj w Google News

No Nut November. To wyzwanie może być niebezpieczne dla mężczyzn

2 min. czytania
08.11.2023 14:15
Zareaguj Reakcja

No Nut November (NNN) to wyzwanie, które podejmują mężczyźni w listopadzie. Chodzi o powstrzymywanie się od wytrysku przez cały miesiąc. Chociaż zwolennicy twierdzą, że taka praktyka jest dobra dla zdrowia, lekarze ostrzegają przed powikłaniami. Jakie mogą być skutki uboczne dziwacznego wyzwania?

No Nut November: dlaczego wyzwanie jest niebezpieczne?
fot. Shutterstock

No Nut November to dość “stary” challenge: pierwsze wzmianki pojawiły się już w 2010 roku. Na czym dokładnie polega? To nic innego, jak rezygnacja z masturbacji i wytrysku. Mężczyźni, którzy podejmują wyzwanie, godzą się na współżycie, jednak celem jest głównie usatysfakcjonowanie partnerki. Mężczyźni, którzy przestrzegają tych zasad, mówią o poprawie zdrowia na wielu płaszczyznach. Ponoć mają więcej energii, łatwiej im się skoncentrować. Niektórzy przyznają, że czują się atrakcyjniej. Czy No Nut November faktycznie może pozytywnie wpłynąć na zdrowie? Mamy wątpliwości.

No Nut November. Lekarze odradzają

Długotrwały brak seksu zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, jest nienaturalnym stanem i powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak obniżenie nastroju, zaburzenia snu, zdenerwowanie. Seks dotlenia i wspiera wiele narządów w naszym ciele, w tym serce (obniża ciśnienie krwi). Podczas orgazmu mózg uwalnia bardzo ważne substancje, takie jak dopamina i oksytocyna: dzięki nim czujemy rozluźnienie i szczęście.
Regularny seks jest też dobry dla naszego układu hormonalnego. U mężczyzn bardzo ważną rolę pełni testosteron, który odpowiada nie tylko za utrzymanie funkcji seksualnych, ale też przyrost masy mięśniowej, czy rozkład tkanki tłuszczowej. Poza tym, wytrysk zmniejsza poziom stresu u mężczyzny. Niektóre badania dowodzą, że częste wytryski chronią przed rozwojem raka prostaty.

– Długotrwałe unikanie masturbacji i seksu może prowadzić do zaburzeń erekcji, czasu trwania stosunku, czy obniżenia libido. Później mogą się też pojawić m.in. kłopoty z koncentracją i snem. To dla organizmu mało komfortowa sytuacja. Oczywiście, można też uprawiać stosunki bez wytrysku, by zachować bliską relację z partnerką i sprawić jej przyjemność, ale tego się trzeba nauczyć, np. co 4 lub 5 zbliżenie kończyć bez wytrysku – mówi seksuolog, dr. Stanisław Dulko, w wypowiedzi dla natemat.pl.

Jak podaje amerykański serwis Insider, nie ma żadnych badań potwierdzających pozytywne skutki No Nut November. Dodatkowo, unikanie masturbacji wiąże się z napinaniem mięśni dna miednicy, co powoduje uciążliwy ból jąder, nadmierne oddawanie moczu, zaparcia. Im dłużej trwa taki stan, tym bardziej uciążliwe są objawy,

Źródło: Radio ZET/Gottlieb S. Frequent ejaculation may be linked to decreased risk of prostate cancer. BMJ. 2004 Apr 10;328(7444):851. PMCID: PMC387502