Obserwuj w Google News

Na co chorują polscy mężczyźni? “Te dolegliwości przyczyniają się do zgonów”

2 min. czytania
23.06.2023 09:47
Zareaguj Reakcja

Mężczyźni w Polsce chorują częściej, niż kobiety. I rzadziej się badają, przez co umierają na schorzenia, które można leczyć. Jakie badania należy wykonywać regularnie? Podpowiadamy.

Na te choroby zapadają polscy mężczyźni. NFZ alarmuje
fot. Shutterstock

Profilaktyka ratuje życie: dosłownie. Aby nie musieć się o tym przekonywać na własnej skórze, warto zacząć myśleć o zdrowiu już dzisiaj. Niestety, wielu Polaków unika lekarzy. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn. Statystyki medyczne wyraźnie pokazują, że mężczyźni chorują częściej, niż kobiety. Według oficjalnych danych GUS, ostatniej dekadzie odsetek panów odwiedzających lekarza wynosił 55-64 proc., podczas gdy w przypadku pań był on ok. 10 proc. większy. Niestety, mężczyźni gabinet lekarski odwiedzają zwykle wtedy, gdy objawy są bardzo nasilone. Wiele schorzeń wykrywa się u nich w zaawansowanym stadium, gdy leczenie jest utrudnione.

– Dzięki badaniom profilaktycznym mężczyzna może uniknąć wielu schorzeń, m.in. raka jądra, prostaty, jelita grubego, a także cukrzycy i zakrzepicy – przypomina NFZ.

Na co chorują polscy mężczyźni? To najczęstsze problemy

Regularne wizyty u lekarza są obowiązkowe bez względu na wiek. Lekarze podkreślają, że ciężkie schorzenia mogą dotyczyć również młodych osób: tak jest w przypadku raka jąder. Najpoważniejsze dolegliwości, z jakimi zmagają się Polacy, to:

Jak podkreśla NFZ, niewątpliwie niechęć mężczyzn do wizyt lekarskich jest jedną z przyczyn ich krótszego, średnio o osiem lat, życia niż w przypadku kobiet.  Specjaliści zwracają uwagę, że dzięki badaniom profilaktycznym mężczyzna może uniknąć wielu schorzeń. Szanse na skuteczne leczenie są dużo większe we wczesnej fazie.

NFZ przypomina, że programem Profilaktyka 40 Plus są objęte wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ, które ukończyły 40 lat. Zapisać się do programu można w łatwy sposób, nie wychodząc z domu, a skierowanie na badania otrzymuje się w ciągu dwóch dni roboczych. Wystarczy wypełnić krótką ankietę o stanie zdrowia. Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 Plus, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, dla mężczyzn i pakiet wspólny.

Informacje o najważniejszych badaniach profilaktycznych zalecanych mężczyznom znajdziesz TUTAJ.