Obserwuj w Google News

Mężczyźni, jak kobiety, też mają „te dni”. Taką długość ma męski cykl

2 min. czytania
Aktualizacja 25.05.2023
25.05.2023 15:01
Zareaguj Reakcja

Mężczyznami, podobnie jak kobietami, również rządzą hormony – kto wie, czy efekty ich działania nie są nawet bardziej spektakularne właśnie u panów niż u pań. Nie jest więc prawdą, że hormony wpływają jedynie na codzienne funkcjonowanie pań. Długość cyklu jest jednak różna zależenie od płci – tłumaczyła endokrynolożka w podkaście „ZET jak zdrowie”.

Mężczyzna w złym nastroju
fot. Shutterstock

Gościnią Agnieszki Kołodziejskiej w podkaście „ZET jak zdrowie” o wiele mówiącym tytule „My rządzimy światem, a nami hormony” była dr Katarzyna Skórzewska, ginekolożka położniczka, endokrynolożka, specjalizująca się w endokrynologii ginekologicznej, która przekonywała, że hormony mają przemożny wpływ również na płeć męską, a nie jedynie na kobiety, jak to się powszechnie uważa. Cykl męski nie trwa jednak miesiąc, jak dzieje się to u pań. A ile właściwie?

Czy istnieją hormony męskie i żeńskie?

– Jeżeli mówimy o hormonach, to trudno jest rozdzielać je na męskie i żeńskie. Bo organizm zarówno kobiety, jak i mężczyzny produkuje dokładnie te same hormony. Tak jak kobiety produkują testosteron, androstendion, czyli hormony potocznie uważane za męskie, tak samo mężczyźni produkują estrogeny, które powszechnie uznajemy za te najbardziej kobiece – wyjaśniła dr Skórzewska.

Skąd się zatem biorą różnice płciowe? Różnica polega na ich ilości w organizmie. Ale też na ich działaniu na odmienne tkanki w organizmie. – Działają one w innych miejscach u kobiet, a w innych u mężczyzn – powiedziała endokrynolożka.

„Te dni” u panów. Ile trwa męski cykl?

Dr Skórzewska zdementowała również mit, że tylko kobietami cyklicznie, co miesiąc, rządzą hormony, a mężczyznami już nie. To absolutna nieprawda.

– Działają tak samo, o ile nawet te działania nie są nawet bardziej spektakularne. Tylko ze względu na płeć kobiety są nieco deprecjonowane, jesteśmy też stygmatyzowane. Często słyszy się przecież: „Ach, kobieta to produkuje hormony, więc jest niezrównoważona, podejmuje decyzje nie do końca przemyślane czy obiektywne, a mężczyzna nie, bo on jest stabilny” – powiedziała lekarka.

W przypadku panów cykl hormonalny jest nieco inny niż u kobiet, ale jego produkcja w męskim organizmie również odbywa się w fazach. Pełny cykl nie trwa jednak miesiąc – jest nawet trzykrotnie dłuższy.

– Podobnie jak u kobiet cyklicznie zmienia się produkcja hormonów płciowych, tak samo jest u mężczyzn. Testosteron również produkowany jest w fazach. Mamy fazę wzrostu i fazę niższego poziomu testosteronu, głównego hormonu wydzielanego przez jądra. Tylko że cykl wydzielania tzw. hormonów męskich nie trwa miesiąc, tylko trzy miesiące, czyli mniej więcej 92-96 dni – wyjaśniła dr Skórzewska. – Panowie mogą zaobserwować u siebie zmienność nastrojów, samopoczucia, ale też wydolności fizycznej czy poziomu zmęczenia – dodała.

Bezsprzecznie hormony mają też cykliczny wpływ na organizmy mężczyzn. Warto więc poobserwować się uważniej. Choć nie będzie pewnie to tak proste jak w przypadku kobiet, u których nowy cykl zaczyna się zawsze z pierwszym dniem miesiączki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Radio ZET