Leki na potencję mogą przynosić szerokie korzyści

26.01.2023 12:09

Leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji przynoszą szerokie korzyści zdrowotne u mężczyzn z chorobami serca i cukrzycą typu II. Z najnowszych badań wynika, że mogą chronić również osoby zdrowe.

Leki na potencję
fot. Shutterstock

Naukowcy z Kalifornii przeanalizowali dane 72,5 tys. pacjentów z zaburzeniami erekcji z 14 lat. Blisko 24 tys. mężczyzn przyjmowało leki z inhibitorami fosfodiesterazy typu 5 (PDE-5i). Z badań wykluczono pacjentów, u których wcześniej rozpoznano poważne zdarzenia sercowo-naczyniowe oraz przyjmujących leki na nadciśnienie. Korzyści dla zdrowia z przyjmowania leków na potencję u zdrowych mężczyzn były większe, niż się spodziewano.

Leki na potencję a serce

Z analizy naukowców z Huntington Medical Research Institutes i Uniwersytetu Kalifornijskiego wynika, że mężczyźni, którzy przyjmowali leki na potencję takie jak syldenafil, wardenafil, tadalafil czy awanafil byli o 13% mniej narażeni na wystąpienie incydentu sercowego, mieli też o 39% mniejsze było ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Ogólne ryzyko przedwczesnej śmierci zmniejszyło się o 25%.

Jeszcze większe korzyści dla zdrowia zaobserwowano u osób z grupy ryzyka. Mężczyźni, którzy przyjmowali największe ilości leków PDE-5i mieli o 55% mniejsze ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych i o 49% mniejsze ryzyko zgonu ogółem. Wyniki opublikowano w "The Journal of Sexual Medicine".

Autorzy badania podkreślają, że badanie miało charakter retrospektywny i na jego podstawie nie należy modyfikować wskazań ani dawek. Konieczne jest przeprowadzenie randomizowanych badań z grupą kontrolną.

Źródło: "Effect of phosphodiesterase type 5 inhibitors on major adverse cardiovascular events and overall mortality in a large nationwide cohort of men with erectile dysfunction and cardiovascular risk factors: A retrospective, observational study based on healthcare claims and national death index data" R.A. Kloner, E. Stanek i in., The Journal of Sexual Medicine 2023