Obserwuj w Google News

Żonaci mężczyźni mają mniej testosteronu niż samotni. Przyczyna zaskakuje

1 min. czytania
05.09.2023 10:50
Zareaguj Reakcja

Co zabija męski testosteron? Powodów może być wiele: to między innymi nadwaga, przewlekły stres, choroby, używki. Według naukowców jest coś jeszcze: chodzi o… stan cywilny. Najnowsze badanie wykazało, że w najgorszej ‘formie” są żonaci mężczyźni. Skąd taki paradoks?

To przyczyna spadku testosteronu u mężczyzn. Ważne odkrycie
fot. Shutterstock

Posiadanie rodziny to dla niektórych ogromny stres… Jak pisze Dailymail, analiza 11. obszernych badań naukowych z udziałem 25 tys. mężczyzn wykazała, że żonaci mężczyźni mają średnio niższy poziom testosteronu niż ci, którzy pozostają samotni. I nie chodzi tu o relację z żoną. Najbardziej stresujące dla mężczyzn jest…wychowywanie dzieci, mimo że czerpią z tego satysfakcję. Ojcowie mają również niższe libido i często są niewyspani.

– Możliwym wyjaśnieniem może być to, że żonaci mężczyźni posiadający rodziny mogą być bardziej zestresowani i dlatego mają niższy poziom testosteronu, ale nasze badanie nie miało na celu głębszej analizy tego wyniku – mówi doktor Bu Yeap z Uniwersytetu Australii Zachodniej, który kierował analizą.

Badacze odkryli również, że mężczyźni, którzy nie podejmowali więcej niż 75 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo, mieli niższy poziom testosteronu niż bardziej aktywni mężczyźni. Inne czynniki ryzyka, to palenie papierosów, wysoki wskaźnik BMI.

Jak rozpoznać niedobór testosteronu?

Spadek testosteronu powoduje wiele dolegliwości, które powinny skłonić mężczyznę do badań. To m.in.:

  • problemy z erekcją
  • zmniejszenie objętości jąder
  • brak porannych wzwodów
  • brak energii, ciągłe uczucie zmęczenia

Niższe stężenie testosteronu łączono już wcześniej z większym ryzykiem rozwoju cukrzycy i demencji oraz większym ryzykiem przedwczesnej śmierci.