Obserwuj w Google News

Zaburzenia erekcji mogą być objawem poważnej choroby

3 min. czytania
Aktualizacja 13.05.2021
12.05.2021 19:10
Zareaguj Reakcja

Według statystyk już co czwarty mężczyzna cierpi na zaburzenia erekcji. Problem ten dotyka w równym stopniu obydwojga partnerów, obniżając znacząco jakość ich życia seksualnego. Wciąż niewiele osób wie, że zaburzenia erekcji mogą być objawem poważnej choroby. O tym, jakie są przyczyny zaburzeń erekcji, pisze dr n. med. Przemysław Dudek, urolog krakowskiej  SCM clinic.

Zaburzenia erekcji
fot. Shutterstock

Zaburzenia erekcji są brakiem możliwości uzyskania lub utrzymania wzwodu, przez co  mężczyzna nie może odbyć satysfakcjonującego stosunku.  Zaburzenia wzwodu wbrew panującym mitom nie są powiązane bezpośrednio ze starzeniem się organizmu. Zwykle są jednym z pierwszych objawów poważnych chorób.

Zaburzenia erekcji mogą być objawem choroby. Przyczyny zaburzeń wzwodu

Przyczyn zaburzeń erekcji może być wiele.

- Można wymienić wśród nich m.in. przyczyny psychogenne, a więc zaburzenia, którymi zajmują się głównie seksuolodzy. Z reguły im młodszy jest mężczyzna, niemający żadnych innych dolegliwości zdrowotnych, to najczęściej mamy do czynienia z jakiegoś typu przyczyną psychogenną. Takich pacjentów urolog kieruje najczęściej do seksuologa. Choć czasem wystarcza przepisanie już nawet łagodnych preparatów, by pacjent nagle stwierdził, że problem zniknął. Bywa więc, że czasem już nawet efekt placebo jest w stanie naprawdę zadziałać i pomóc – tłumaczy dr n. med. Przemysław Dudek, urolog krakowskiej SCM clinic.

Najczęściej jednak zaburzenia wzwodu pojawiają się z powodu zmian naczyniowych, do których należą miażdżyca oraz nadciśnienie. Bardzo duży wpływ ma również cukrzyca. Innymi czynnikami podwyższającymi ryzyko zaburzeń erekcji u starszych mężczyzn są zaburzenia hormonalne i postępujący wraz z wiekiem niedobór testosteronu (andropauza).

- To bardzo istotne, że zaburzenia erekcji często są symptomem innych poważnych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, ale także cukrzyca, a więc trzy najczęstsze choroby cywilizacyjne. Często pacjent nawet nie wie, że na którąś z nich cierpi, ale zaburzenia wzwodu są już ich pierwszą oznaką. Dlatego, jeśli mężczyzna zaczyna zauważać, że coraz częściej występują u niego różne problemy podczas odbywania stosunku, powinien zgłosić się do lekarza nie tylko z powodu niższej satysfakcji seksualnej, ale również, żeby sprawdzić, czy jego zdrowie nie szwankuje – podkreśla dr Przemysław Dudek.

Zaburzenia erekcji mogą występować u mężczyzn ze znacznie rozwiniętym łagodnym rozrostem prostaty. A także u tych panów, którzy doznali urazu samego prącia, cierpią na choroby neurologiczne, udary, czy przeszli operacje, w których trakcie uszkodzeniu mogły ulec niektóre nerwy. Do tego typu problemów przyczynia się także przyjmowanie niektórych leków, np. na nadciśnienie czy psychiatrycznych.

Lekarz tłumaczy, że czynniki wpływające na zaburzenia erekcji są często połączone.

- Jeśli u mężczyzny dochodzi do takich problemów początkowo tylko z powodów zdrowotnych, to od razu zaczyna on tracić pewność siebie, więc dodatkowo pojawia się podłoże psychiczne - podkreśla dr Dudek.

Oczywiście nie bez znaczenia są również używki takie jak: piecie alkoholu, palenie papierosów, czy przyjmowanie wszelkiego rodzaju narkotyków, również „miękkich”, jak np. marihuana. One także mogą powodować zaburzenia wzwodu. Również uzależnienie od pornografii może warunkować tego typu problemy, jednak tym zagadnieniem zajmuje się już seksuolog. Tak naprawdę zdrowy styl życia ma kolosalne znaczenie dla kondycji seksualnej mężczyzny.

Urolog podkreśla, że choć rzeczywiście problemy z erekcją zaczynają pojawiać się wraz z wiekiem, to jest to jednak zazwyczaj związane z pojawianiem się innych chorób.

Ekspert przestrzega:

''Nie można więc postawić znaku równości pomiędzy zaawansowanym wiekiem a zaburzeniami erekcji. Samo starzenie się organizmu nie wpływa bezpośrednio na pojawianie się zaburzeń erekcji, a niestety taki mit nadal pokutuje w społeczeństwie''.

Zaburzenia erekcji - jakie badania wykonać?

Mężczyzna, który zgłasza się do urologa z problemami w zakresie zaburzeń wzwodu, najpierw dostaje do wypełnienia kwestionariusz swojego życia płciowego, który w pewnym stopniu obiektywizuje zaistniałe dolegliwości.

Ponadto zostaje skierowany na panel badań kontrolnych. W tym zbadanie stężenia cukru, profilu lipidowego i zmierzenie ciśnienia. To podstawowe czynniki, które mogą wpływać na powstawanie problemu, do których dochodzą następnie różnego typu zaburzenia hormonalne. Zbadanie poziomu testosteronu i innych hormonów jest więc równie ważnym elementem diagnostyki.

Dopiero na podstawie dokładnego wywiadu i wyników badań lekarz może postawić diagnozę i następnie dopasować odpowiednie leczenie.