Zaskakujące badanie: szczepienie przeciwko COVID-19 zwiększa męską płodność
Obawy, że szczepienie przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 może zaburzać męską płodność, zupełnie się nie potwierdzają. Amerykańskie badania dowiodły, że jest wprost przeciwnie: po szczepieniu liczba plemników w nasieniu znacząco wzrasta, nawet u mężczyzn, którzy wcześniej mieli ich niedostateczną liczbę.

Najnowsze odkrycie badaczy z Miami, że szczepienia przeciwko COVID-19 nie mają negatywnego wpływu na płodność, jest o tyle ważne, że częstym powodem niechęci do szczepień, którzy podawali mężczyźni w USA, było to, że obawiają się spadku płodności po podaniu szczepionki. Wyniki badania, opublikowanego przez prestiżowe pismo JAMA, wyraźnie dowodzą jednak, że po szczepieniach przeciwko COVID-19 z użyciem preparatów w technologii mRNA jakość nasienia poprawia się.
Zdecydowana poprawa jakości nasienia
Specjaliści z University of Miami przeprowadzili badania wśród 45 mężczyzn w wieku 18-50 lat. Wykorzystano dwie szczepionki przeciwko COVID-19 firm: Pfizer/BioNTech oraz Moderna – obie oparte na technologii mRNA. Nasienie ochotników badano przed podaniem tych preparatów oraz średnio 70 dni po zastosowaniu drugiej dawki.
Uzyskane wyniki badań, którymi kierował prof. Daniel C. Gonzalez z uniwersytetu w Miami, jednoznacznie sugerują, że po zaszczepieniu się przeciwko COIVID-19 jakość nasienia badanych mężczyzn wyraźnie się poprawiła. Znacząco zwiększyła się zarówno liczba plemników w jednej ejakulacji, jak i ich ruchliwość, co przekłada się na większą płodność.
Badanie na Twitterze skomentował też dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, pisząc: „Rewelacyjne wyniki badań – poprawa jakości męskiego nasienia po szczepieniach przeciwko COVID-19. Mężczyźni produkują więcej plemników po szczepieniach, co może zwiększyć szansę na potomstwo”.
Szczepionka na COVID-19 może nawet działać leczniczo?
Prof. Daniel C. Gonzalez i jego współpracownicy twierdzą, że jakość nasienia poprawiła się nawet u mężczyzn z oligospermią, obniżoną liczbą plemników (poniżej 20 mln/ml). W badanej grupie było ośmiu ochotników z tą dolegliwością, a liczba plemników średnio nie przekraczała u nich 8,5 mln/ml. Po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 preparatami mRNA u siedmiu z nich liczba plemników wzrosła do poziomu prawidłowego (mediana to 22 mln/ml).
Autorzy badań zapewniają, że u żadnego z badanych mężczyzn nie doszło do azoospermii, czyli całkowitego braku plemników w nasieniu. Schorzenie to dotyka około 1 proc. mężczyzn i jest trudne do leczenia. Nie stwierdzono, by pogorszył się jakikolwiek parametr jakości nasienia. W przypadku szczepionek w technologii mRNA, w których nie wykorzystuje się żywych wirusów, nie jest to raczej możliwe – dodają amerykańscy specjaliści.
Źródło: PAP