Obserwuj w Google News

Stulejka u dzieci i dorosłych. Jak leczyć stulejkę u mężczyzn?

3 min. czytania
Aktualizacja 12.10.2021
01.06.2021 19:15
Zareaguj Reakcja

Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia odciągniecie go z żołędzi penisa. Stulejka często powoduje ból i dyskomfort, a nieleczona może prowadzić do rozwoju groźnych infekcji. Ta przypadłość może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku - niemowląt, małych chłopców lub dojrzałych mężczyzn. Dowiedz się, jak leczyć stulejkę. 

Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia odciągnięcie go z żołędzi penisa. Występuje tylko u mężczyzn
fot. Shutterstock
  1. Przyczyny stulejki
  2. Objawy stulejki
  3. Powikłania nieleczonej stulejki
  4. Leczenie stulejki

Stulejka to problem dotykający wyłącznie mężczyzn. Polega na zwężeniu napletka, które uniemożliwia zsuniecie go z żołędzi penisa. Stulejką nazywa się także stan, w którym napletek można odciągnąć do rowka zażołędziowego.

Stulejce często towarzyszy ból i pieczenie, a także niemożność utrzymania odpowiedniej higieny miejsc intymnych. Stulejka utrudnia także współżycie seksualne i pozbawia satysfakcji z seksu. Może się także przyczyniać do rozwoju groźnych infekcji.

Przyczyny stulejki

Stulejka może występować w każdym wieku i w zasadzie od tego zależna jest też przyczyna. Wyróżnia się bowiem

.

W przypadku stulejki wrodzonej (fizjologicznej), główną jej przyczyną są drugorzędne mutacje genowe. Człowiek nie ma zatem wpływu na występowanie wrodzonej stulejki.

Stulejka nabyta (patologiczna) występuje natomiast z kilku podstawowych powodów:

  • nieodpowiedniej higieny prącia;
  • stanów zapalnych napletka;
  • przewlekłego cewnikowania prącia;
  • nieuregulowanej cukrzycy;
  • urazów prącia.

Szacuje się, że stulejka występuje u ok. 10 proc. mężczyzn. U noworodków i chłopców do 3. roku życia jest zjawiskiem naturalnym z punktu widzenia fizjologicznego. Napletek przyklejony jest bowiem do żołędzi za pomocą mastki (wydzieliny tłuszczowej), która stopniowo ulega wypłukiwaniu. Mastka powinna całkowicie zniknąć do 3. roku życia, a napletek powinien swobodnie się zsuwać.  

Załupek - odwrotność i powikłanie stulejki

Załupek to schorzenie polegające na niemożności sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia. Odciągnięty napletek jest zbyt wąski, by założyć go na żołądź. Powoduje to ból, obrzęk, może też prowadzić do martwicy w miejscu ucisku.

Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja. Należy pamiętać o systematycznym, codziennym zsuwaniu napletka podczas kąpieli noworodka i niemowlaka. Nie wolno jednak robić tego na siłę! Małych chłopców należy uczyć także zasad higieny, czyli odsuwania napletka podczas oddawania moczu i podczas mycia penisa.

Stulejka u chłopców powyżej 3. roku życia powinna być usunięta chirurgicznie. 

Objawy stulejki

Podstawowym objawem stulejki jest niemożność zsunięcia napletka z żołędzi penisa. Mówi się wtedy o stulejce całkowitej. Stulejka częściowa występuje wtedy, gdy napletek można zsunąć do rowka zażołędziowego. 

Stulejce często towarzyszy ból podczas próby odciągania napletka, a także podczas stosunków seksualnych. To sprawia, ze wielu mężczyzn zaniedbuje zabiegi higieniczne w obawie przed bólem i dyskomfortem. Niestety, gromadzące się pod napletkiem bakterie mogą w szybkim czasie doprowadzić do rozwoju infekcji i pogorszenia sytuacji. Efektem może być powstanie wydzieliny ropnej o nieprzyjemnym zapachu.

Powikłania nieleczonej stulejki

Lekceważona, nieleczona stulejka może się stać przyczyną naprawdę poważnych problemów. Najgroźniejsze wynikają z zakażeń bakteryjnych rozwijających się pod napletkiem, pod którym gromadzą się resztki moczu, złuszczony napletek, resztki nasienia. Jest to zatem idealne środowisko do rozwoju infekcji bakteryjnej. 

Bakterie mogą powodować zakażenie dróg moczowych, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do uszkodzenia nerek.

Inną, równie groźna konsekwencją nieleczonej stulejki może być bezpłodność, spowodowana infekcją nasienia wynikającą z nawracających stanów zapalnych. Powikłaniem stulejki może być także nowotwór penisa.

Powikłania nieleczonej stulejki prowadzą także do powstania załupka, czyli stanu, w którym po odprowadzeniu napletka poza żołądź prącia, występuje brak możliwości nasunięcia go na żołądź. Powoduje to ucisk na naczynia żylne i ból, obrzęk i niedokrwienie żołędzi. 

Nieleczona stulejka jest zagrożeniem także dla partnerki mężczyzny. U kobiet mogą pojawiać się zakażenia dróg moczowych lub stany zapalne szyjki macicy. 

Leczenie stulejki

Leczenie stulejki jest stosunkowo łatwe i polega zazwyczaj na przeprowadzeniu prostego zabiegu chirurgicznego. Wybór metody zależy jednak od wielu czynników i jest uzgadniany z lekarzem.

U małych chłopców wystarczy zazwyczaj stosowanie maści sterydowej, która usuwa mastkę i ułatwia odciąganie napletka. W trudniejszych przypadkach zaleca się jednak zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, polegający na poszerzeniu napletka.

W przypadku dorosłych mężczyzn stosuje się zabiegi chirurgiczne. Pierwszy z nich polega na poszerzeniu napletka, co wymaga późniejszej rehabilitacji (ćwiczeń  zsuwania napletka). Drugi jest po prostu obrzezaniem. Polega zatem na całkowitym usunięciu napletka. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: stulejka.edu.pl; klinikaurologii.edu.pl