Obserwuj w Google News

Skutki usunięcia prostaty. Jak wygląda życie po prostatektomii?

2 min. czytania
Aktualizacja 16.09.2021
16.09.2021 16:53
Zareaguj Reakcja

Usunięcie prostaty wpływa na życie mężczyzny. Sama operacja może pozostawiać skutki uboczne, powikłania, ale też brak gruczołu krokowego może być przyczyną problemów. Mężczyźni po usunięciu prostaty potrzebują zwykle czasu, by przyzwyczaić się do zmian. Jak wygląda życie po usunięciu prostaty? Sprawdź, na co warto się przygotować.

Usunięcie prostaty - skutki
fot. Shutterstock

Prostata, inaczej stercz, gruczoł krokowy, to narząd będący częścią męskiego układu płciowego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i graniczy z przednią ścianą odbytu. Prostata otacza cewkę moczową, dlatego gdy dochodzi do rozrostu tego gruczołu, pojawiają się problemy z oddawaniem i wstrzymywaniem moczu.

Z powodu bliskiego sąsiedztwa z odbytem, badanie prostaty odbywa się per rectum, czyli właśnie przez odbyt.

Gruczoł krokowy produkuje płyn, który znajduje się w spermie i w którym obecne są plemniki. Płyn ten ma lekko białawy odcień i pełni funkcje odżywcze dla plemników.

Prostata to bardzo ważny gruczoł w ciele mężczyzny. Choć można bez niego żyć, to łączy się to z pewnymi zmianami, często również niedogodnościami w życiu codziennym. 

Skutki usunięcia prostaty

Radykalną prostatektomię, czyli usuniecie całej prostaty, stosuje się u chorych na raka gruczołu krokowego. To operacja, które może uratować życie, ale wielu mężczyzn odczuwa jej późniejsze skutki. Usunięcie prostaty może bowiem spowodować zaburzenia czynności układu moczowego, jelit i czynności seksualnych.

Możliwe objawy po usunięciu prostaty

  • WYSIŁKOWE NIETRZYMANIE MOCZU: wydalanie moczu podczas kaszlu, śmiechu, kichania, a nawet ćwiczeń na siłowni jest niestety częstym skutkiem ubocznym usunięcia prostaty. Przyczyną jest nieprawidłowa praca zwieracza kontrolującego mocz występująca po wycięciu gruczołu krokowego. Mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe zaciskanie cewki moczowej ulegają podrażnieniu podczas operacji, osłabione są również mięśnie dna miednicy. U niektórych mężczyzn problem jest bardzo silny (popuszczanie moczu), u innych ledwie zauważalny (uwalnianie kropel moczu). Pomóc może fizjoterapia dna miednicy.
  • ZABURZENIA EREKCJI: jeśli podczas operacji usunięcia prostaty zostały uszkodzone nerwy odpowiedzialne za wzwód prącia, mężczyzna może mieć problemy z osiągnięciem erekcji. Na szczęście coraz częściej stosuje się mniej inwazyjne metody usuwania prostaty (w tym metoda robotyczna da Vinci), które znacznie ograniczają ryzyko uszkodzeń nerwów i umożliwiają powrót do współżycia.
  • BEZPŁODNOŚĆ: niestety zabieg usunięcia prostaty trwale upośledza funkcje rozrodcze. Po usunięciu gruczołu krokowego mężczyzna nie może spłodzić dziecka. Rozwiązaniem problemu (w przypadku mężczyzn, którzy chcą mieć potomstwo po operacji) może być wcześniejsze zdeponowanie nasienia w banku spermy.
  • PROBLEMY PSYCHICZNE: usunięcie prostaty wpływa często na stan emocjonalny mężczyzny. Wielu Panów ma problem z utratą erekcji, płodności, a także niekontrolowanym oddawaniem moczu. Operacja i jej skutki odbijają się na psychice, może to prowadzić do depresji, problemów w związku, obniżenia samooceny. Jeśli po operacji pojawiają się złe myśli, warto zgłosić się po pomoc do psychologa, psychoterapeuty. Terapia może pomóc w przystosowaniu się do nowego etapu w życiu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: centrum-kore.pl; hifu.pl; kliniki.pl