,

Męski ginekolog: do jakiego lekarza z męskimi problemami?

21.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 04:45

Kobiety z problemami intymnymi zgłaszają się do ginekologa. Mężczyźni natomiast mają z tym większy problem. Gdy pojawiają się problemy ze zdrowiem intymnym, ból, świąd i inne dolegliwości penisa, Panowie często zwlekają z wizytą u lekarza. Okazuje się, że wielu mężczyzn nie wie po prostu do kogo się zgłosić. Czy istnieje ,,męski ginekolog''? Kto zajmuje się męskim zdrowiem intymnym?

Lekarz od męskich problemów intymnych
fot. Shutterstock

Badanie penisa to wstydliwa sprawa. Bywa też problematyczna, jeśli mężczyzna nie wie, kto takie badania wykonuje. Dlatego wielu mężczyzn w razie problemów ze zdrowiem intymnym zwleka z wizytą u lekarza do ostatniej chwili.

Niestety, problemy intymne rzadko przechodzą same, a nieleczone mogą nawracać lub prowadzić do poważnych powikłań, w tym do niepłodności.

Choroby penisa: do kogo się zgłosić?

Jeśli pojawią się niepokojące dolegliwości ze strony penisa, warto zgłosić się do lekarza internisty. Jeśli problem jest łatwy do zdiagnozowania, to niewykluczone, że internista zaleci odpowiednie leczenie i problem zostanie rozwiązany już na tym etapie.

Natomiast, jeśli internista uzna za stosowne, może skierować do specjalisty: dermatologa, wenerologa czy urologa, w zależności od problemu.

To właśnie dermatolodzy, wenerolodzy leczą wszelkiego rodzaju infekcje prącia (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), specyficzne zapalenia, choroby skóry, uczulenia. 

Do urologa należy zgłosić się z problemem nietrzymania moczu, bólu przy oddawaniu moczu, bólu lub obrzęku jąder, uczucia parcia na pęcherz, pieczenia lub swędzenia cewki moczowej, zmian w wyglądzie prącia.

Kolejnym specjalistą - dedykowanym stricte męskim narządom płciowym - jest androlog, często nazywany odpowiednikiem żeńskiego ginekologa albo „lekarzem od jąder”. Zajmuje się on diagnozowaniem i leczeniem różnych problemów zdrowotnych dotyczących układu rozrodczego chłopców i mężczyzn, takich jak np. bezpłodność czy zaburzenia erekcji. Pomaga także mężczyznom z objawami andropauzy, czyli męskiego przekwitania. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl

logo Tu się dzieje