Obserwuj w Google News

Koronawirus może atakować jądra. Czy wpływa też na płodność?

2 min. czytania
22.06.2021 14:21
Zareaguj Reakcja

Dobrze już wiemy, że wirus SARS-CoV-2 infekuje nie tylko płuca, ale cały organizm i może powodować powikłania nie tylko w układzie oddechowym. Ponieważ niektórzy mężczyźni zakażeni koronawirusem zgłaszali lekarzom ból jąder, postanowiono zbadać, jak wirus wpływa na męski układ rozrodczy.

Koronawirus a męska płodność
fot. Shutterstock

W miarę rozwoju pandemii klinicyści zrozumieli, że przenoszący się drogą oddechową wirus SARS-CoV-2 wpływa nie tylko na płuca. U niektórych zakażonych pacjentów pojawiał się ból jąder, a badania wykazały spadek poziomu wytwarzanego przez nie testosteronu oraz znaczne zaburzenia obrazu jąder na poziomie komórkowym, w tym obecność komórek odpornościowych. Najnowsze badania, o których informuje pismo „Microorganisms”, dowiodły, że wirus wywołujący COVID-19, może infekować jądra.

Koronawirus wykryty w jądrach… chomików

Badania przeprowadzono w laboratorium dr Shannan Rossi z University of Texas Medical Branch (USA), gdzie od lat bada się dotyczące jąder zakażenie wirusem Zika. Naukowcy zastanawiali się, czy SARS-CoV-2 może powodować podobną chorobę.

Przeprowadzone badania dowiodły, że wirus SARS-CoV-2 może infekować jądra zakażonych chomików. Chomiki są powszechnie używane jako model COVID-19 u ludzi, ponieważ rozwijają się u nich podobne objawy choroby. Wirus został wykryty w jądrach wszystkich zakażonych chomików w ciągu pierwszego tygodnia, ale później jego poziom się obniżył. Autorzy uważają, że podobny efekt może wystąpić u mężczyzn z łagodną lub umiarkowaną chorobą COVID-19.

– Biorąc pod uwagę skalę pandemii COVID-19, niezwykle ważne jest zbadanie, w jaki sposób ta choroba może wpływać na jądra oraz potencjalne konsekwencje dla nasilenia choroby, zdrowia reprodukcyjnego i kontaktów seksualnych – powiedział dr Rafael Kroon Campos, kierownik badania prowadzonego w laboratorium dr Shannan Rossi.

Jak COVID-19 wpływa na męskie narządy płciowe?

Odkrycia, których dokonano w amerykańskim laboratorium, mogą pomóc wyjaśnić objawy zgłaszane przez niektórych mężczyzn z chorobą COVID-19 i mają duże znaczenie dla zdrowia.

– Te odkrycia są pierwszym krokiem w zrozumieniu, w jaki sposób COVID-19 wpływa na męskie narządy płciowe i potencjalnie na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn – powiedziała Shannan Rossi, profesor nadzwyczajny na wydziałach patologii oraz mikrobiologii i immunologii. – Mamy wciąż dużo do zrobienia, zanim uzyskamy pełny obraz. Zamierzamy zbadać sposoby osłabienia niekorzystnego wpływu koronawirusa, w tym stosowanie leków przeciwwirusowych, terapii przeciwciałami i szczepionek.

Naukowcy z Teksasu zapowiadają też kolejne badania, które mają dotyczyć stanów związanych z ciężkim przebiegiem COVID-19 u osób otyłych i z cukrzycą oraz niepokojących wariantów SARS-CoV-2.

Źródło: PAP