Ginekomastia, czyli męskie piersi. Skąd u mężczyzny duży biust?
Ginekomastia to wyjątkowo wstydliwy problem. Przerost tkanki piersiowej u panów nazywany jest często „męskimi piersiami” i może dotyczyć jednej lub obu piersi. Powiększenie piersi może mieć związek z zaburzeniem równowagi hormonalnej, przyjmowaniem niektórych leków, a także chorobami takimi jak niewydolność nerek i marskość wątroby. Dowiedz się, skąd się bierze ginekomastia i jak leczyć to zaburzenie.

Ginekomastia to przerost tkanki piersiowej występujący zazwyczaj u mężczyzn w okresie pokwitania lub później, u mężczyzn dojrzałych. Jest to stosunkowo często występujące zaburzenie polegające na
. Ginekomastia jest często mylona ze steatomastią, czyli gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w okolicach piersi, co jest wynikiem otyłości.
Ginekomastia charakteryzuje się nie tylko zwiększoną ilością tkanki gruczołowej gruczołu piersiowego. Temu zaburzeniu towarzyszy także
. Niekiedy powiększenie piersi jest niesymetryczne (dotyczy tylko jednej piersi), czasem występuje ból.
Zaburzenie to sprawia, że mężczyzna może posiadać stosunkowo duże piersi przypominające wyglądem te kobiece. W skrajnych przypadkach powiększenie gruczołu jest wyraźnie widoczne przez koszulę, sprawia duży dyskomfort i odbiera poczucie własnej wartości.
Nazwa ginekomastia pochodzi z greckiego „gyne”, co oznacza kobieta i „mastos” – pierś.
Przyczyny ginekomastii
Przerost piersi mogą wywoływać substancje naturalne i sztuczne o działaniu estrogennym, a także prolaktyna – hormon przysadki. Ponieważ androgeny (hormony męskie) mogą być przekształcane w hormony żeńskie i obie grupy hormonów występują w organizmie, czasami trudno jest dojść do przyczyny zaburzenia. W przypadku ginekomastii przydaje się szczerość, ponieważ niektóre przyczyny zaburzenia związane są z aktywnością mężczyzny, zażywanymi lekami i chorobami.
Na występowanie ginekomastii mają wpływ:
- Leki, takie jak androgeny stosowane w celach dopingowych (przekształcają się w organizmie w estrogeny), a także leki o działaniu estrogennym, leki hamujące syntezę androgenów.
- Piwo ma działanie estrogenne, dlatego lepiej porzucić ten napój. Wrażliwość na te substancje jest oczywiście inna w każdym przypadku, ale mężczyźni zmagający się z zaburzeniem, jakim jest ginekomastia, powinni z piwa zrezygnować.
- Choroby, takie jak marskość wątroby, niedoczynność tarczycy i cała grupa ciężkich chorób, w których przebiegu występuje wzmożona synteza estrogenów, niezależna od układu hormonalnego.
- Niedobór hormonów męskich, czyli hipogonadyzm lub andropauza powodują przesunięcie się równowagi hormonalnej na rzecz hormonów żeńskich.
- Nadmiar hormonów żeńskich (estrogenów) czy też męskich (przekształcających się w estrogeny) wynikający z obecności guzów jąder lub innych chorób nowotworowych.
- Hiperprolaktynemia, czyli nadmierne wydzielanie prolaktyny (hormonu przysadki mózgowej).
Aby potwierdzić ginekomastię, należy zgłosić się do lekarza, który może rozpoznać ginekomastię na podstawie badania – dotykając ręką piersi, stwierdza rozrost tkanki o twardej konsystencji.
Zleci także wykonanie badań hormonalnych: oznaczenie testosteronu, prolaktyny i tyreotropiny TSH (w kierunku niedoczynności tarczycy), ewentualnie estradiolu (żeńskiego hormonu płciowego) czy też jeszcze innych hormonów i markerów nowotworowych, jeśli zachodzi podejrzenie, że ginekomastia jest wynikiem chorób jąder.
Leczenie ginekomastii
Najlepszą metodą leczenia jest wyeliminowanie przyczyny ginekomastii. Czasami jednak niemożliwe jest znalezienie źródła tego zaburzenia. Wtedy istnieje możliwość podawania antyestrogenów, czyli leków hamujących syntezę estrogenu, lub analogów androgenów, które przekształcają się w estrogeny. Jest to jednak metoda leczenia o częściowej skuteczności.
Gdy przyczyna ginekomastii pozostaje nieustalona lub niemożliwe jest wyeliminowanie tego czynnika, pozostaje zabieg operacyjny. Podczas zabiegu usuwa się tkankę tłuszczową i tkankę gruczołową, a w niektórych przypadkach także nadmiar skóry. Po zabiegu mężczyzna zyskuje jędrną i prawidłowo uformowaną klatkę piersiową.
Zabieg operacyjny może być wykonany wyłącznie u mężczyzn zdrowych i zrównoważonych emocjonalnie. Zabieg poprzedza kwalifikacja, która obejmuje m.in. wykonanie niezbędnych badań. Operacji nie wykonuje się natomiast u mężczyzn otyłych i z dużą nadwagą, u których leczenie powinno rozpocząć się od utraty wagi i wprowadzenia ćwiczeń fizycznych. Zabiegu nie przeprowadza się również u mężczyzn nadużywających alkoholu i stosujących anaboliki, które są jedną z możliwych przyczyn występowania ginekomastii.
Źródło: endokrynologia.net
________
zdrowie.radiozet.pl/nk