Obserwuj w Google News

Czy cienkie włosy u mężczyzn mogą być pierwszym objawem łysienia?

Monika Karbarczyk
2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
25.02.2020 13:25
Zareaguj Reakcja

Czy cienkie włosy mogą zwiastować wypadanie włosów u mężczyzn? Jak w kosmetyczny sposób można zwiększyć objętość włosów? Kiedy zastosować przeszczep włosów?

Cienkie włosy a wypadanie włosów u mężczyzn: objaw łysienia
fot. Shutterstock

Wypadanie włosów może być efektem chorób, stosowanych leków lub długotrwałego stresu. Jednak najczęściej przyczyną tego objawu u mężczyzn jest łysienie androgenowe, za które odpowiadają męskie hormony płciowe.

Jedną z pierwszych oznak zbliżających się problemów z łysieniem jest delikatniejszy i słabszy trzon włosa (charakterystyczną cechą zdrowych włosów jest właśnie ich grubość u nasady). Włosy mogą się różnić w zależności od np. koloru lub pochodzenia etnicznego, jednak to ich trzon w dużej mierze wpływa na to, jak je postrzegamy. Czasami włosy są cienkie i odsłaniają skórę głowy, a taki efekt może być dodatkowo uwydatniony, jeśli występuje wysoki kontrast między kolorem włosów a kolorem skóry. Na przykład ciemne owłosienie i jasna skóra wyostrzą problem przerzedzeń.

Kosmetyczne zwiększanie objętości włosów

Jak już wspomniałem w poprzednim akapicie, kontrast między kolorem włosów a skórą może wpływać na ich wygląd. W wielu przypadkach zmniejszenie tego kontrastu pozwoli nam uzyskać zadowalający wygląd, czyli sprawić, że optycznie włosy będą wyglądały na grubsze. Ten efekt można osiągnąć z pomocą farby do włosów, np. farbując włosy lub dodając pasemka.

W wielu przypadkach pomocna może też się okazać suszarka i odpowiednie modelowanie włosów. Korzystając z tej metody, musimy pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności i unikać wysokiej temperatury w pobliżu skóry głowy. Suszarka doda pełności i sprawi wrażenie, że nawet te delikatne i cienkie włosy będą wyglądały na bardziej puszyste.

Do innych metod kosmetycznego zwiększania objętości włosów możemy zaliczyć loki lub fale. Kręcone włosy lepiej zakrywają skórę głowy w porównaniu z włosami prostymi, dlatego lekkie zwijanie się lub falowanie trwałej ondulacji pomaga w uzyskaniu takiego efektu. Musimy pamiętać, aby zawsze używać wyłącznie produktów wysokiej jakości: wysokie temperatury lub nieodpowiednie kosmetyki mogą bardzo zaszkodzić naszym włosom.

Terapie medyczne i przeszczep włosów

W leczeniu wypadania i przerzedzania włosów stosowana jest, np. mezoterapia igłowa. Do leczenia tą metodą możemy wykorzystywać różne związki, na przykład naturalne ekstrakty roślinne, witaminy lub leki. Są one wstrzykiwane w obszar dotknięty wypadaniem lub przerzedzeniem włosów. Leczenie mezoterapią igłową może pomóc w ustabilizowaniu wypadania włosów w przyszłości, ale nie zawsze wpływa na ich grubość, gęstość pokrycia i przede wszystkim nie jest w stanie przywrócić utraconych już włosów.
Taki efekt możemy osiągnąć, stosując przeszczep włosów, ponieważ odporne na dihydrotestosteron (DHT) włosy przeszczepia się do miejsc, które objęte są łysiną. Przeszczep włosów jest skuteczną metodą walki z problemem łysienia.

Dr Artur Kierach jest założycielem Kliniki HairCenter Kierach, w której wykonuje się m.in. przeszczepy włosów metodą FUE.