Obserwuj w Google News

Większość mężczyzn w Europie i USA będzie bezpłodnych do 2060 roku [Nowe badania]

Monika Piorun
3 min. czytania
11.09.2018 16:20
Zareaguj Reakcja

Ze względu na coraz słabszą jakość spermy Europejczykom, Amerykanom i Australijczykom grozi niemal całkowita utrata zdolności reprodukcyjnych. W dużo lepszej sytuacji są mieszkańcy Afryki, Ameryki Południowej i Azji, których nasienie jest w znacznie lepszym stanie. Najnowsze wyniki prognoz naukowców ogłoszono podczas World Economic Forum w Chinach.

Bezpłodność u mężczyzn, World Economic Forum, 2060, płodność, płeć męska, bisfenol A, marihuana, zanieczyszczenia powietrza
fot. Shutterstock

Problem z bezpłodnością przybierze na sile – zwłaszcza wśród Europejczyków i Amerykanów

Mężczyźni pochodzący z Europy, Stanów Zjednoczonych, a także Australii i Nowej Zelandii zdaniem naukowców z Hebrew University w Jerozolimie mogą mieć największy problem z zapładnianiem kobiet. Jakość ich spermy w ostatnich latach (pomiędzy 1973 a 2011 r.) obniżyła się o około 50-60 procent, coraz częściej zdarzają się wśród nich też przypadki raka jąder. Niestety w dalszej perspektywie czasowej statystyki te mogą się jeszcze bardziej pogorszyć.

Już w ciągu następnych 4 dekad (do około 2060 roku) panowie z Zachodu mogą stać się niemal

 lub ich

. Co ciekawe, podobnych tendencji nie udało się zidentyfikować wśród mieszkańców Afryki, Ameryki Południowej i Azji, których plemniki wydają się być w znacznie lepszej kondycji.

Opublikowane na łamach "Human Reproduction Update" wyniki badań zaniepokoiły uczestników World Economic Forum. 

Zanieczyszczenia powietrza, bisfenol A i... niezdrowy tryb życia – co najbardziej szkodzi męskiej płodności?

Badacze z Jerozolimy nie mają wątpliwości, że sprawa jest poważna. Swoje prognozy oparli na analizie wyników badań płodności ponad 42 tys. mężczyzn w latach 1973-2011 i – jak sami przekonują – udało się im uzyskać rzetelne dane.

Za główną przyczynę pogłębiającego się problemu z bezpłodnością u płci męskiej uznano zmiany zachodzące w środowisku naturalnym i

, na które panowie byli narażeni jeszcze na etapie życia płodowego.

Męskie płody uznaje się za bardziej podatne na kontakt z substancjami szkodliwymi pod względem ich przyszłych zdolności reprodukcyjnych. Ilość smogu i toksycznych pyłów, na jakie byli narażeni na etapie płodowym mężczyźni z Zachodu była znacznie większa niż u poprzednich pokoleń, co może być jednym z wyjaśnień, dlaczego współcześni mężczyźni będą mieć poważny problem z płodnością.

Obok coraz częstszych przypadków

lub

(np. częstego trzymania komputerów na kolanach, co ma osłabiać jakość spermy poprzez wzrost temperatury jąder, choć dotąd nie udało się potwierdzić, by prowadziło to wprost do bezpłodności) za negatywne oddziaływanie na męską płodność obwinia się także: 

, różne

(m.in. bisfenol A obecny w tworzywach sztucznych),

,

, nadmiar

i innych używek – m.in. marihuany, która obniża jakość spermy u młodych mężczyzn.

Zobacz także

Mężczyźni z Zachodu mogą wkrótce stać się zupełnie bezpłodni

Dlaczego to Europejczycy, Amerykanie, Australijczycy i mieszkańcy Nowej Zelandii są bardziej zagrożeni bezpłodnością niż mężczyźni z Afryki, Ameryki Południowej i Azji? Niestety naukowcy nie są jeszcze w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dopiero dalsze etapy badań zostaną poświęcone temu, by wyjaśnić przyczynę różnic geograficznych w jakości męskiego nasienia.

Przeczytaj: Regularne palenie marihuany uszkadza jakość męskiego nasienia

Spory wpływ na bezpłodność mogą mieć 

, ale nie wyklucza się, że może też chodzić o rodzaj substancji chemicznych, na które w większym stopniu narażeni są mężczyźni pochodzący z Zachodu. Niewykluczone jednak, że przyczynia się do tego m.in. skażenie powietrza w tej części świata.

Wyniki badań naukowców z Washington University in St. Louis potwierdziły na przykład, że mieszkanie na terenach, na których normy zanieczyszczeń powietrza są znacząco przekroczone, może mieć związek z częstszymi przypadkami cukrzycy. Choroba ta może z kolei

, prowadzić do

i

, a także prowadzić do

.

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: World Economic Forum/Oxford Academic/Human Reproduction Uptate/Hebrew University of Jerusalem

_______

zdrowie.radiozet.pl/π