Oceń
Mężczyźni są narażeni na niektóre choroby znacznie bardziej niż kobiety. Należą do nich między innymi cukrzyca, nadciśnienie czy choroba wieńcowa.
Badania profilaktyczne już po 20 roku życia
Jeśli skończyłeś 20 lat, czas zacząć się regularnie badać. Raz na 2-3 lata warto wykonać morfologię krwi wraz z określeniem poziomów cukru i cholesterolu. To szczególnie ważne, jeśli masz nadwagę i prowadzisz mało aktywny tryb życia.
Raz do roku należy udać się do internisty i wykonać ogólny przegląd stanu zdrowia. Jeśli lekarz zauważy coś niepokojącego - skieruje Cię do specjalisty.
Jak często chodzić do dentysty?
Mężczyźni powinni wybrać się do stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Podczas takiej wizyty należy usunąć osad nazębny i sprawdzić, czy nie ma ubytków. Uwaga! Do dentysty musisz się udać nawet, jeśli nie boli Cię ząb.
Nie lekceważ raka jąder
Mężczyźni powinni badać się pod kątem raka jąder raz na 3 lata. Ważne jest również samodzielne badanie, które powinieneś wykonywać raz w miesiącu. Sprawdź, czy jądra nie są powiększone, nie bolą i czy nie ma na nich guzków.
Inne badania profilaktyczne dla mężczyzn
Co jeszcze warto mieć pod kontrolą? Raz na 5 lat zrób sobie prześwietlenie płuc. Jeśli palisz, badanie powinno być wykonywane częściej - o tym, jak często, zadecydować powinien lekarz.
Wraz z wiekiem powinna rosnąć częstotliwość wizyt kontrolnych u lekarza. Po skończeniu 40 lat do badań profilaktycznych należy dołączyć badania słuchu, EKG (elektrokardiogram) oraz badanie prostaty.
Po 50. co 5 lat należy wykonywać kolonoskopię. Po 65. roku życia konieczna jest również densytometria, czyli badanie gęstości kości. O częstotliwość jej wykonywania najlepiej zapytać lekarza po wykonaniu pierwszego badania.
Oceń artykuł