Obserwuj w Google News

Andropauza, czyli męskie przekwitanie. Co należy o niej wiedzieć?

2 min. czytania
Aktualizacja 10.05.2021
12.10.2018 15:39
Zareaguj Reakcja

Andropauza - klimakterium po męsku, czyli okres przekwitania u mężczyzn. To czas, gdy obniża się poziom testosteronu, a co za tym idzie, mogą pojawić się nieprzyjemne objawy. Mogą, ale nie muszą. Andropauza wbrew powszechnemu myśleniu nie przebiega jak menopauza u kobiet. Nie każdy mężczyzna odczuwa skutki przekwitania. 

Andropauza
fot. Shutterstock

Andropauza nie jest męskim odpowiednikiem menopauzy, to proces całkowicie odmienny, choć również związany z postępowaniem zmian hormonalnych.

Podstawowym androgenem, męskim hormonem, jest testosteron. Jego wydzielanie pobudzane jest przez hormony przysadki mózgowej, w szczególności hormon luteinizujący (LH).

Im starszy jest mężczyzna, tym jego przysadka mózgowa daje rzadsze sygnały jądrom do produkcji testosteronu. 

Przyczyny andropauzy

Zjawisko zmniejszenia wydzielania hormonów związane jest z wiekiem i pojawia się stopniowo. U mężczyzny od 40–60 roku życia następuje stopniowy spadek poziomu testosteronu.

Szacuje się, że mężczyzna w okresie andropauzy traci ok 1 proc. testosteronu na rok.

Objawy andropauzy

Andropauza, w przeciwieństwie do menopauzy, nie objawia się w charakterystyczny sposób. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań - zakres norm testosteronu jest tak szeroki, że nie da się jednoznacznie określić, u ilu mężczyzn pojawia się objawy związany ze spadkiem tego hormonu.

U niektórych Panów objawy wcale nie występują lub są niemal niezauważalne, inni będę odczuwać zmiany nastroju, czy problemy z życiem seksualnym.

Uważa się, że nieprzyjemne objawy andropauzy dopadają co siódmego mężczyznę po 50. roku życia i co trzeciego po 60. roku życia.  

Andropauza u niektórych mężczyzn może objawiać się:

  • problemami ze snem;
  • zmęczeniem;
  • problemami z potencją;
  • zmniejszeniem się tkanki mięśniowej;
  • większą skłonnością do zwiększania się tkanki tłuszczowej;
  • drażliwością;
  • skłonnością do depresji.

Leczenie/łagodzenie andropauzy

Zazwyczaj andropauza nie wymaga leczenia. Wystarczy zmiana trybu życia, dostosowanie diety, wdrożenie aktywności fizycznej i ograniczenie stresu. Jeśli objawy są dokuczliwe, to warto wybrać się do lekarza. Duże spadki testosteronu zdarzają się u mężczyzn rzadko i raczej nie są związane z andropauzą, a mogą być objawem choroby.

Wtedy warto wykonać niezbędne badania lub uzupełnić poziom hormonu.

Źródło: endokrynologia.net; zdrowie.pap.pl; onkolmed.pl