Obserwuj w Google News

7 wczesnych objawów andropauzy. „Poziom testosteronu spada od 30. roku życia”

2 min. czytania
Aktualizacja 21.06.2023
21.06.2023 13:48
Zareaguj Reakcja

Pierwsze objawy andropauzy, czyli męskiej menopauzy, pojawiają się u 30-, 40- i 50-latków. Ma to związek ze spadkiem poziomu testosteronu. Objawy mogą być zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Lekarz wymienia 7 objawów świadczących o andropauzie.

Mężczyzna z budzikiem w ręku
fot. Shutterstock
  1. Andropauza: zmiany w psychice, ale też w ciele
  2. 7 wczesnych objawów andropauzy
  3. Jak łagodzić objawy spadku testosteronu?

Mężczyźni mogą przechodzić andropauzę, nazywaną też męską menopauzą, już od 30. roku życia – ostrzega lekarz rodzinny i endokrynolog dr Naveed Younis ze Spire Regency Hospital w Macclesfield w Cheshire. Tzw. andropauza (którą jednak wieku lekarzy kwestionuje) nie jest jednak nagłym spadkiem poziomu testosteronu, ale powolnym, trwającym lata. Mężczyźni wraz z wiekiem doświadczają regularnego spadku poziomu męskiego hormonu płciowego. Jakich objawy świadczą o takiej długotrwałej andropauzie?

Andropauza: zmiany w psychice, ale też w ciele

Dr Younis wyjaśnia, że w przypadku męskiego przekwitania mogą pojawiać się objawy psychiczne, takie jak depresja, drażliwość i problemy z pamięcią krótkotrwałą. Mogą jednak występować również fizyczne objawy obniżonego poziomu testosteronu. – Objawy fizyczne to przede wszystkim trudności ze snem, zaburzenia erekcji i brak energii – wyjaśnia dr Younis.

Objawami andropauzy może być także „utrata masy mięśniowej, co może utrudniać dotychczasową aktywność fizyczną”. Co więcej, mężczyzna może doświadczyć „utraty popędu płciowego, zmęczenia i zmian w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej w organizmie”. Dr Younis konkretyzuje: „Może po prostu pojawić się bardziej wydatny brzuch lub obrzęk tkanki na piersiach”.
Te objawy niedoboru testosteronu zwykle pojawiają się stopniowo, więc mogą nie być łatwe do zidentyfikowania – zastrzega lekarz.

7 wczesnych objawów andropauzy

Dr Younis tłumaczy, że „poziom testosteronu spada o około jeden procent rocznie od około 30. roku życia. Jednak styl życia i czynniki psychologiczne mogą również przyczyniać się do wystąpienia wielu objawów”.
7 najważniejszych objawów, które mogą pojawić się, gdy spada poziom testosteronu u mężczyzn:

Chociaż poziom testosteronu spada u panów już od 30. roku życia, objawy przekwitania najczęściej pojawiają się dopiero tuż przed lub tuż po 50. roku życia. Poza tym, pociesza dr Younis, „ewentualny dyskomfort spowodowany objawami zwykle nie trwa przez całe życie”. – symptomy mogą jednak trwać przez 15-20 lat, ponieważ organizm dostosowuje się do niższego poziomu testosteronu – wyjaśnia lekarz.

Jak łagodzić objawy spadku testosteronu?

Jeśli konieczne jest złagodzenie objawów andropauzy, to specjaliści w takiej sytuacji zalecają zmianę stylu życia. Zwykle zalecenia obejmują:

  1. przestrzeganie zdrowej, zbilansowanej diety
  2. ograniczenie spożycia alkoholu
  3. niepalenie papierosów
  4. regularne ćwiczenia fizyczne
  5. znalezienie skutecznego sposobu na relaks
  6. obniżenie poziomu stresu
  7. poprawę jakości snu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: J. Harvey, J. A. Berry, Andropause in the Aging Male, The Journal for Nurse Practitioners, Volume 5, Issue 3, 2009, Pages 207-212 / M. L. Vance, Andropause, Growth Hormone & IGF Research, Volume 13, Supplement, 2003, Pages S90-S92