,

To nie menopauza obniża libido u kobiet. Istnieje o wiele ważniejszy czynnik

14.03.2023
Aktualizacja: 14.03.2023 16:18

Okazuje się, że za spadek libido u dojrzałych kobiet wcale nie jest odpowiedzialna wyłącznie menopauza. Kolejne twierdzenie związane z seksualnością kobiet (i w pewnym stopniu je dyskryminujące) można więc włożyć między bajki. Naukowcy udowodnili, że menopauza nie musi tak wpływać na życie seksualne.

Menopauza a spadek libido
fot. Shutterstock

Ogólnokrajowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dowodzi, że mniejsza aktywność seksualna kobiet w średnim wieku ma mniej wspólnego z wahaniami hormonów, niż wielu do tej pory sądziło. Dużo większą rolę grają tu inne czynniki. Mniejsze libido podczas menopauzy ma więcej wspólnego ze stresem i zmęczeniem – twierdzą badacze z London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Menopauza i mniej seksu – to się łączy, ale nie tak, jak myślicie

Nikt nie zaprzecza, że menopauza to czas głębokich zmian w organizmie kobiety, co wiąże się głównie z zakończeniem miesiączkowania i spadkiem poziomu takich hormonów, jak estrogen i progesteron. Podobnie jak testosteron są to hormony, które odgrywają istotną rolę w libido i aktywności seksualnej. Jednak za obniżony popęd płciowy, który występuje podczas klimakterium, nie odpowiada jedynie menopauza.

– W niewielu badaniach do tej pory wzięto pod uwagę opinie kobiet, by zrozumieć zakres czynników wpływających na doświadczenia seksualne w średnim wieku – mówi Kaye Wellings z London School of Hygiene and Tropical Medicine, naukowczyni zajmująca się zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym. – Życie seksualne zawsze dobrze jest osadzić w kontekście zmian społecznych, jak również indywidualnych uwarunkowań – dodaje.

W dzisiejszych czasach więcej kobiet decyduje się na urodzenie dzieci w późniejszym okresie życia niż działo się to dawniej. Jednocześnie ich rodzice żyją dłużej, co prowadzi do powstania tzw. pokolenia kanapki, w którym matki w średnim wieku są finansowo i emocjonalnie odpowiedzialne zarówno za swoje dzieci, jak i starzejących się rodziców. Wiele kobiet w średnim wieku boryka się również z pracą na pełen etat, a nawet z pogarszającym się stanem zdrowia. Wydaje się, że połączenie tych wszystkich ról życiowych i związanych z nim stresów sprawia, że kobiety nie mają zbyt wiele energii, by poświęcić ją na regularne i przyjemne życie seksualne.

O życie seksualne zapytano same kobiety

W badaniu wzięło udział 2133 kobiet z Wielkiej Brytanii. Naukowcy poprosili uczestniczki o ocenę ich życia intymnego, jeśli chodzi o satysfakcję, częstotliwość i sprawność seksualną. Jedna trzecia respondentek stwierdziła, że nie uprawiała seksu w ciągu ostatniego miesiąca, ale mniej niż połowa tej grupy czuła się niezadowolona ze swojego życia seksualnego. Oznacza to, że kobiety w średnim wieku generalnie lubiły seks, który uprawiały, kiedy go uprawiały, nawet jeśli nie działo się to często.

Co ważne, niezwykle istotnym czynnikiem związanym z życiem seksualnym było poczucie szczęścia w związku (zadowolenie ze związku lub jego brak). Kobiety, które były nieszczęśliwe w swoich związkach, dwukrotnie częściej zgłaszały brak aktywności seksualnej, ponaddwukrotnie częściej zgłaszały obniżenie sprawności seksualnej i prawie trzykrotnie częściej niezadowolenie z życia seksualnego.

Inne czynniki związane ze stylem życia, takie jak słabe zdrowie psychiczne, były ściśle powiązane z gorszą jakością życia seksualnego. Natomiast wyższy poziom wykształcenia był związany z większym niezadowoleniem seksualnym – być może, jak twierdzą badacze, powodem są wyższe oczekiwania w tej grupie. Z kolei wiek i to, na jakim etapie menopauzy były uczestniczki badania, nie były powiązane z żadnymi wskaźnikami doświadczenia seksualnego.

– Tylko dwie kobiety bezpośrednio przypisały menopauzie swój brak zainteresowania seksem. W przypadku jednej z nich wpływ ten był spotęgowany przez inne czynniki, ponieważ początek klimakterium zbiegł się z żałobą i związaną z nią depresją, niedawnym urazem i rozpoczęciem pracy na nocnych zmianach – wyjaśniają badacze.

Zmęczenie codziennością ucina temat seksu

Wiele ankietowanych kobiet twierdziło, że nie miały w swoim życiu ani czasu, ani możliwości, by rozmawiać o seksie z partnerem. – Jesteśmy po prostu zmęczeni – powiedziała jedna z nich o sobie i swoim partnerze. – Wolimy usiąść przed telewizorem z lampką wina i zasnąć w fotelu. Nawet ci, którzy nie mają dzieci, czuli się wyczerpani codziennym życiem. – Jesteśmy wciąż zajęci, a gdy w końcu wychodzimy z pracy, to jedyny czas, jaki mamy dla siebie, to dosłownie pięć lub sześć godzin na sen – mówili ankietowani.

Choć byłyby potrzebne większe badania w innych krajach, aby poprzeć te ustalenia, to wyniki sugerują, że kobiety w średnim wieku w Wielkiej Brytanii nie postrzegają menopauzy jako głównego powodu zmian w ich życiu seksualnym.

Jak podkreślają autorzy badania, wyodrębnienie różnych czynników, które wpływają na zdrowie, samopoczucie, nastrój i pragnienia seksualne danej osoby, jest wyzwaniem. To badanie jest wyjątkowe, bo w jego ramach bezpośrednio pytano kobiety o to, czego doświadczają. Badacze ostrzegają przed „wąskim skupianiem się na przybliżonych determinantach ekspresji seksualnej”, takich jak hormony, a zamiast tego podkreślają „szerszy kontekst społeczny”, który wpływa na dobrostan seksualny.

– Mamy nadzieję, że wyniki badań będą uspokajające dla kobiet, pokazując, że nie odstają one od innych pań w tym okresie życia – mówi Kaye Wellings. – To, że częstotliwość uprawiania seksu nie ma dużego związku z zadowoleniem z życia seksualnego sugeruje, że intymność może być ważniejszym czynnikiem w określaniu dobrostanu seksualnego. To niezwykle ważne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: K. Wellings, L. Gibson, R. Lewis, J. Datta, W. Macdowall & K. Mitchell, „We’re Just Tired”: Influences on Sexual Activity Among Male-Partnered Women in Midlife. A Mixed Method Study, 2023, The Journal of Sex Research, published online: 2023-02-09

Logo radiozet Dzieje się