,

Rekonstrukcja krocza metodą dr. O’Deya. Kobieta odzyska życie intymne

28.03.2023
Aktualizacja: 28.03.2023 17:10

W Szczecinie przeprowadzono ginekologiczny zabieg rekonstrukcji krocza. Operacja była konieczna z powodu uszkodzeń, jakich pacjentka doznała podczas porodu ponad 10 lat temu. Nowa metoda znacznie zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepu. Po zabiegu pacjentka odzyskała anatomiczny wygląd tej części ciała.

Ginekologiczna rekonstrukcja krocza
fot. Shutterstock

Operację rekonstrukcji krocza metodą dr. O’Deya przeprowadzono w szczecińskim szpitalu klinicznym nr 2. Jak zapewniła placówka, to pierwszy taki zabieg w Polsce. – Celem zabiegu była anatomiczna rekonstrukcja części, która została poważnie uszkodzona podczas porodu w 2011 r. Cały obszar krocza pacjentki był pęknięty, w wyniku czego otwór pochwy i odbytu były obok siebie, bez warstwy skórnej – wyjaśnia dr n. med. Dan O’Dey, twórca techniki, ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej i Operacyjnej szpitala Luisenhospital w Aachen w Niemczech.

Rekonstrukcja krocza metodą dr. O’Deya

Technika dr. O’Deya polega na przeszczepie płata uszypułowanego (unaczynionego) na tętnicy zasłonowej. Wykorzystanie płata z własnymi naczyniami krwionośnymi minimalizuje ryzyko odrzucenia przeszczepu z 50 do 2 proc.
– Dr O’Dey, stosując techniki chirurgii plastycznej, odtworzył krocze w sposób anatomiczny tak, że wygląd tego rejonu jest, można powiedzieć, taki sam jak przed porodem, czyli naturalny i w pełni anatomiczny – wyjaśnia ginekolog dr n. med. Piotr Kolczewski z Oddziału Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie.
Zabieg rekonstrukcji krocza trwał nieco ponad 2,5 godziny, lekarze określili jego efekt na wczesnym etapie jako „rewelacyjny”, a 38-letnia pacjentka przez trzy dni pozostanie w szpitalu. Jak mówi dr Kolczewski, już wcześniej wykonano u niej próbę zabiegu naprawczego, który się nie powiódł. Kobieta przez blisko 12 lat borykała się z wieloma z problemami. – Jej życie prywatne legło w gruzach – przyznaje ginekolog.

Profesjonalna pomoc dla kobiet z problemami intymnymi

Dr Kolczewski zaznacza, że kobiety mają wiele poporodowych i poonkologicznych problemów. – Istnieje rosnąca potrzeba, żeby zabiegi przeprowadzać we właściwy sposób, czyli w sposób rekonstrukcyjny, z użyciem technik, które dla większości ginekologów, ale nie tylko, są obce – podkreśla lekarz. To dlatego PUM organizuje warsztaty dla ginekologów położników, chirurgów i urologów, w ramach których przeprowadzono zabieg rekonstrukcji krocza. W warsztatach wzięli udział także studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Dla położników jest niezwykle ważne, żeby każdy, można powiedzieć, od najwcześniejszych lat, umiał dokładnie zaopatrywać krocze. Wydaje się to prostą procedurą, a jest bardzo istotne dla kobiet po porodzie, aby estetycznie zachowane tkanki mogły spełniać swoje funkcje i aby nie trzeba było ich rekonstruować – powiedziała kierująca oddziałem ginekologii rekonstrukcyjnej dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk-Płoska.
Narodowy Fundusz Zdrowia zgodził się, aby tego typu zabiegi, na specjalne wnioski, były refundowane również w szczecińskim szpitalu.

Źródło: PAP/Elżbieta Bielecka