Obserwuj w Google News

Raka piersi wykryje sztuczna inteligencja Ailis. Koniec bólu podczas mammografii

3 min. czytania
Aktualizacja 17.01.2023
17.01.2023 12:13
Zareaguj Reakcja

Zespół krakowskich naukowców, lekarzy i inżynierów opracował innowacyjną technologię wczesnego wykrywania raka piersi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Przeprowadzone badania przedkliniczne wykazały dużą skuteczność tego rozwiązania. Twórcy systemu są gotowi do badań klinicznych i wdrożenia.

Sztuczna inteligencja Ailis wykryje raka piersi
fot. Shutterstock
  1. System Ailis skutecznie wykrywa raka piersi
  2. Na czym polega bezbolesne badanie piersi metodą Ailis?
  3. Sztuczna inteligencja zadba o piersi kobiet

Nowotwór piersi jest, według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), najczęściej występującym nowotworem złośliwym i drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka wśród kobiet. Nową metodę monitorowania stanu zdrowia piersi Ailis opracował zespół polskich naukowców, lekarzy i inżynierów, którzy postanowili połączyć autorską metodę parametrycznego obrazowania dynamicznego (POD) ze sztuczną inteligencją i z telemedycyną. System wcześnie wykrywa oznaki raka piersi i szacuje prawdopodobieństwa zachorowania na niego – informują twórcy. Co ważne, badanie nie powoduje bólu i nie jest źródłem promieniowania (jak mammografia), a także nie bada struktury tkanek jak USG.

System Ailis skutecznie wykrywa raka piersi

– Pracowaliśmy nad tym systemem siedem lat. Niedługo będziemy gotowi zaprezentować go światu. Przed nami badania kliniczne i certyfikacja, ale technologicznie jesteśmy gotowi do wdrożenia – zapowiada Michał Matuszewski, pomysłodawca i współtwórca systemu Ailis. Światowa premiera systemu planowana jest na targach medycznych w Dubaju w lutym 2024 r.

Przeprowadzone badania przedkliniczne na grupie blisko 200 kobiet wykazały 94-procentową czułość zastosowanej metody badawczej. – Oznacza to, że jest ona bardzo skuteczna w wykrywaniu anomalii, jakie zachodzą w tkankach, gdy zaczyna rozwijać się nowotwór – wyjaśnia współtwórca metody.

Na czym polega bezbolesne badanie piersi metodą Ailis?

Twórcy rozwiązania poinformowali, że procedura opiera się na czterominutowym bezdotykowym i bezbolesnym badaniu piersi, wykonywanym specjalnym urządzeniem o nazwie Ailis. Dokonuje ono około 250 pomiarów (obrazów funkcjonowania tkanek). Następnie system, którego urządzenie jest tylko elementem, przeprowadza zaawansowaną technologicznie (w czasie ok. 10 minut) analizę danych (z użyciem sztucznej inteligencji), po której kobiety od razu otrzymują informacje o stanie zdrowia swoich piersi.

Dominika Bigaj, Urządzenie do badania piersi Ailis
fot. Dominika Bigaj, Urządzenie do badania piersi Ailis

Prof. Mariusz Witek, specjalista od sztucznej inteligencji, wskazał, że innowacją jest to, że system nie stosuje dawek promieniowania (jak mammografia) i nie bada struktury tkanek (jak USG piersi i mammografia), lecz wykorzystuje autorską i nowatorską metodę obrazowania funkcji tkanek, w tym rejestrowania przepływu krwi i metabolizmu.

– Zastosowana metoda wykorzystuje także najbardziej dynamicznie rozwijające się techniki sztucznej inteligencji oparte na głębokiej sieci neuronowej DNN (Deep Neural Networks), które stosujemy już w badaniach eksperymentów wysokiej energii prowadzonych w ośrodku CERN w Genewie od wielu lat – wyjaśnia prof. Witek.

Sztuczna inteligencja zadba o piersi kobiet

Elementem systemu Ailis jest aplikacja, która nie tylko monitoruje, ale także zbiera cyfrową historię badań pacjentki, monitorując zdrowie konkretnej kobiety.

– Nasz system ma własny algorytm gęstości piersi, który koreluje z gęstością piersi kobiet i pozwala spersonalizować diagnostykę dla każdej z nich. Przy kolejnych badaniach porównuje obrazy i wyniki z wcześniejszych wizyt i obecnej, wyciąga wnioski i przekazuje odpowiednie zalecenia, które ułatwiają dalsze decyzje diagnostyczne – tłumaczy dr n. med. Kamil Drucis, członek zespołu badawczego.

Stworzenie systemu Ailis wsparła Unia Europejska, która przyznała na ten cel 6,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju. Polscy lekarze onkolodzy, naukowcy, inżynierowie biomedyczni i programiści, którzy wspólnie stworzyli ten system, planują w kilku najbliższych latach wdrożyć go na całym świecie, ale poszukują też na ten cel dalszego finansowania na polskim rynku.

Źródło: PAP/Rafał Grzyb