,

Rak szyjki macicy będzie chorobą rzadką. Ginekolożka: trzeba jeszcze poczekać

31.05.2023 13:55

Dzięki szczepieniom przeciwko HPV, które są bezpłatne i rozpoczynają się w Polsce już 1 czerwca 2023 roku, w najbliższych latach uda się zdecydowanie zmniejszyć zachorowalność na raka szyjki macicy. – To również prewencja innych rodzajów raka, także u mężczyzn – mówi ginekolożka dr n. med. Karolina Frąszczak.

Kobieta na badaniu ginekologicznym
fot. Shutterstock
  1. Szczepienia przeciwko HPV dają efekty w Skandynawii i Australii
  2. Spadek zachorowań a liczba zaszczepionych osób
  3. Czy na HPV mogą się szczepić tylko dzieci?

Przypuszczamy, że w ciągu 10-15 lat zachorowalność na raka szyjki macicy zdecydowanie się zmniejszy. Mamy nadzieję, że będzie wtedy już chorobą rzadką – uważa specjalistka ginekologii onkologicznej dr n. med. Karolina Frąszczak z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK1 w Lublinie. Stanie się tak dzięki szczepieniom przeciwko HPV, które ministerstwo zdrowia wprowadza właśnie do kalendarza bezpłatnych szczepień dla dziewczynek i chłopców. – Zdecydowanie taki program był potrzebny. Jako ginekolodzy bardzo cieszymy się z tej decyzji. Duży plus, że w końcu mogliśmy się doczekać tego dnia – zaznacza lekarka.

Szczepienia przeciwko HPV dają efekty w Skandynawii i Australii

Dr Frąszczak zwraca uwagę na skuteczność podobnych programów profilaktycznych szczepień, która potwierdzona została już w badaniach naukowych i klinicznych. – Kraje skandynawskie oraz Australia prowadzą programy szczepień nastolatków przeciw wirusowi HPV już od dłuższego czasu. Efekty u nich już widać, statystyki zachorowalności na raka szyjki macicy są znacznie korzystniejsze niż w Polsce – wyjaśnia ginekolożka.

Szczepionka przeciwko HPV była oczywiście do tej pory dostępna w Polsce, ale jedynie jako szczepienie zalecane, a teraz będzie całkowicie refundowane dla 12- i 13-latków. – I to jest sukces. Szczepienie jest dobrowolne, to znaczy, że ostateczna decyzja będzie należeć do rodziców. Niezwykle ważna jest w tym kontekście edukacja. Jeśli wiedza o zagrożeniach związanych z infekcją wirusem HPV będzie odpowiednio przekazana, to wyszczepialność powinna być na satysfakcjonującym poziomie – wskazuje specjalistka ginekologii onkologicznej.

Spadek zachorowań a liczba zaszczepionych osób

W wyniku dostępu do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV specjaliści spodziewają się spadku liczby zachorowań na raka szyjki macicy, którego przyczyną jest wirus HPV. Jak duże to mogą być liczby? Dr Frąszczak wyjaśnia, że zależy to głównie od tego, ile procent uprawnionych się zaszczepi. – Sytuacja w Polsce w ciągu kolejnych 15-20 lat powinna się znacznie zmienić. Przypuszczamy, że nawet o 70-80 proc. może zmniejszyć się zachorowalność na tę chorobę. Mamy nadzieję, że rak szyjki macicy będzie wtedy już chorobą rzadką – zaznacza.

Specjalistka wyjaśnia, że obecnie co roku w Polsce na raka szyjki macicy zapada ok. 3 tys. nowych pacjentek. Jest to trzeci nowotwór narządów płciowych – po trzonie macicy i jajniku. Tymczasem szczepionka przeciw HPV chroni nie tylko przed rakiem szyjki macicy, ale także przed innymi nowotworami np. pochwy, sromu, głowy i szyi, odbytu i prącia.

Czy na HPV mogą się szczepić tylko dzieci?

Dr n. med. Karolina Frąszczak uważa, że dzięki programowi bezpłatnych szczepień powrócił do debaty publicznej temat raka szyjki macicy. – Widzimy, że dorosłe pacjentki, które przychodzą do nas zainfekowane, mają trochę żal, że nie wiedziały wcześniej o tym, że można się zaszczepić; że nie były poinformowane przez mamę ani w szkole, ani przez lekarzy o takiej możliwości. Dlatego tak ważna jest teraz edukacja, aby nie zaprzepaścić tej szansy na wyeliminowanie raka szyjki macicy w przyszłości – stwierdza ginekolożka.

Szczepienie przeciwko HPV zalecane jest wszystkim pacjentkom, bez względu na wiek. – Szczególnie polecamy je pacjentkom, które są w trakcie leczenia chorób przednowotworowych szyjki macicy. Celem szczepienia jest uniknięcie reinfekcji po skutecznym chirurgicznym leczeniu zmian przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy. Obecnie szczepienie dla tej grupy osób refundowane jest w 50 proc. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości szczepienie to będzie bezpłatne właśnie dla tych pacjentek – mówi dr Frąszczak.

Źródło: PAP/Gabriela Bogaczyk

logo Tu się dzieje