Cykl miesiączkowy – czy wiesz, kiedy są dni płodne?
Cykl miesiączkowy dzieli się na cztery fazy. Dowiedz się, kiedy są dni płodne, jak rozpoznać owulację, a także, co jest przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Cykl miesiączkowy trwa zwykle 28 dni, ale cykle 23-dniowe lub 35-dniowe nie powinny być powodem do zmartwienia, bo również mieszczą się w normie. Cykl miesiączkowy pojawia się u kobiet pomiędzy 9. a 16. rokiem życia.
Cykl miesiączkowy – na skróty:
- Menstruacja
- Faza folikularna
- Owulacja
- Faza lutealna
- Cykl miesiączkowy – przyczyny zaburzeń
- Cykl miesiączkowy – kiedy dni płodne
Cykl miesiączkowy ma cztery fazy. Składają się na niego: menstruacja, faza folikularna, owulacja, faza lutealna.
Menstruacja
Menstruacja, czyli comiesięczne krwawienie, to pierwszy etap całego cyklu miesiączkowego. Ten okres trwa zwykle od 3 do 5 dni, chociaż krwawienia trwające od 2 do 7 także mieszczą się w normie. Kobieta w trakcie menstruacji traci około 35 ml krwi. Czasami krwawieniu towarzyszą nieprzyjemne objawy, takie jak:
- bóle podbrzusza,
- ból ud,
- ból pleców,
- zespół napięcia przedmiesiączkowego, który charakteryzuje się zwiększoną drażliwością, zwiększoną wrażliwością i huśtawką nastrojów.
Brak krwawienia w trakcie cyklu miesiączkowego może być pierwszym objawem ciąży. Jednak warto pamiętać, że w trakcie ciąży może dojść do krwawienia złudnie podobnego do pierwszych dni cyklu miesiączkowego.
Faza folikularna
W trakcie fazy folikularnej (inaczej faza proliferacyjna) dochodzi do narastania nabłonka błony śluzowej macicy, a także pobudzania pęcherzyków Graffa do dojrzewania. Pęcherzyki obecne w jajniku walczą o pozycję dominującą, bo tylko jeden z nich osiąga dojrzałość, reszta przestaje się rozwijać. Na koniec dojrzały pęcherzyk Graffa pęka i uwalnia komórkę jajową.
Owulacja
Owulacja, czyli jajeczkowanie, to element cyklu miesiączkowego, w którego trakcie kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę. W trakcie jajeczkowania dochodzi do wytworzenia komórek jajowych, które razem z plemnikami doprowadzają do zapłodnienia. Owulacja trwa maksymalnie jeden dzień i występuje mniej więcej między 13.-15. dniem cyklu miesiączkowego.
Objawy owulacji:
- śluz – przezroczysty, ciągnący się, rzadki,
- podwyższona temperatura ciała,
- plamienie,
- pojawienie się zmian trądzikowych,
- bolące piersi,
- zmiany w wyglądzie szyjki macicy,
- ból owulacyjny.
Faza lutealna
Faza lutealna to ostatnia faza cyklu i trwa zwykle od 10 do 16 dni. W przypadku cyklu 28-dniowego trwa ona 10 dni. W tej fazie głównym hormonem działającym na organizm jest progesteron. Odpowiada on za wzrastanie błony śluzowej macicy. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, po 10 -11 dniach cykl rozpoczyna się od nowa i zaczyna się krwawienie miesiączkowe.
Cykl miesiączkowy – czynniki powodujące zaburzenia
Cykl miesiączkowy pod wpływem wielu czynników może przebiegać niestandardowo, np. opóźnić się, rozpocząć za wcześnie lub przebiegać bez owulacji.
Czynniki przyczyniające się do zaburzenia cyklu miesiączkowego:
- stres,
- choroby,
- duży wysiłek fizyczny,
- przeziębienie,
- przyjmowanie leków,
- przemęczenie,
- zmiany hormonalne,
- spożywanie alkoholu,
- zmiana klimatu,
- poród,
- poronienie.
Cykl miesiączkowy – kiedy są dni płodne?
U zdrowych kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym dni płodne zaczyna się po krwawieniu i niepłodności bezwzględnej. Dni płodne zaczynają się 4 dni przed owulacją i 2 dni po niej. Jednak żywotność plemników w drogach rodnych kobiety może trwać nawet tydzień, dlatego okres płodności zostaje przedłużony.
Dni płodne ze względu na wiele czynników mogą się przesunąć. Decyduje o tym m.in. stres, zmiana klimatu, podróże, przyjmowanie leków, przemęczenie, przeziębienie lub inne infekcje.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!