Obserwuj w Google News

Cykl miesiączkowy – czy wiesz, kiedy są dni płodne?

3 min. czytania
Aktualizacja 19.02.2021
19.02.2021 19:28
Zareaguj Reakcja

Cykl miesiączkowy dzieli się na cztery fazy. Dowiedz się, kiedy są dni płodne, jak rozpoznać owulację, a także, co jest przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Cykl miesiączkowy, menstruacja
fot. Shutterstock

Cykl miesiączkowy trwa zwykle 28 dni, ale cykle 23-dniowe lub 35-dniowe nie powinny być powodem do zmartwienia, bo również mieszczą się w normie. Cykl miesiączkowy pojawia się u kobiet pomiędzy 9. a 16. rokiem życia. 

Cykl miesiączkowy – na skróty:

Cykl miesiączkowy ma cztery fazy. Składają się na niego: menstruacja, faza folikularna, owulacja, faza lutealna.

Menstruacja

Menstruacja, czyli comiesięczne krwawienie, to pierwszy etap całego cyklu miesiączkowego. Ten okres trwa zwykle od 3 do 5 dni, chociaż krwawienia trwające od 2 do 7 także mieszczą się w normie. Kobieta w trakcie menstruacji traci około 35 ml krwi. Czasami krwawieniu towarzyszą nieprzyjemne objawy, takie jak:

 • bóle podbrzusza,
 • ból ud,
 • ból pleców,
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego, który charakteryzuje się zwiększoną drażliwością, zwiększoną wrażliwością i huśtawką nastrojów.

Brak krwawienia w trakcie cyklu miesiączkowego może być pierwszym objawem ciąży. Jednak warto pamiętać, że w trakcie ciąży może dojść do krwawienia złudnie podobnego do pierwszych dni cyklu miesiączkowego.

Faza folikularna

W trakcie fazy folikularnej (inaczej faza proliferacyjna) dochodzi do narastania nabłonka błony śluzowej macicy, a także pobudzania pęcherzyków Graffa do dojrzewania. Pęcherzyki obecne w jajniku walczą o pozycję dominującą, bo tylko jeden z nich osiąga dojrzałość, reszta przestaje się rozwijać. Na koniec dojrzały pęcherzyk Graffa pęka i uwalnia komórkę jajową.

Owulacja

Owulacja, czyli jajeczkowanie, to element cyklu miesiączkowego, w którego trakcie kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę. W trakcie jajeczkowania dochodzi do wytworzenia komórek jajowych, które razem z plemnikami doprowadzają do zapłodnienia. Owulacja trwa maksymalnie jeden dzień i występuje mniej więcej między 13.-15. dniem cyklu miesiączkowego.

Objawy owulacji:

 • śluz – przezroczysty, ciągnący się, rzadki,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • plamienie,
 • pojawienie się zmian trądzikowych,
 • bolące piersi,
 • zmiany w wyglądzie szyjki macicy,
 • ból owulacyjny.

Faza lutealna

Faza lutealna to ostatnia faza cyklu i trwa zwykle od 10 do 16 dni. W przypadku cyklu 28-dniowego trwa ona 10 dni. W tej fazie głównym hormonem działającym na organizm jest progesteron. Odpowiada on za wzrastanie błony śluzowej macicy. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, po 10 -11 dniach cykl rozpoczyna się od nowa i zaczyna się krwawienie miesiączkowe.

Ważne

Jeśli twój cykl trwa dłużej niż 35 dni lub krócej niż 25 dni, to powinnaś zgłosić się do lekarza ginekologa, gdyż długość cyklu nie mieści się w normie. W takich przypadkach zarówno dni płodne, jak i owulacja są ruchome.

Cykl miesiączkowy  czynniki powodujące zaburzenia

Cykl miesiączkowy pod wpływem wielu czynników może przebiegać niestandardowo, np. opóźnić się, rozpocząć za wcześnie lub przebiegać bez owulacji.

Czynniki przyczyniające się do zaburzenia cyklu miesiączkowego:

Cykl miesiączkowy  kiedy są dni płodne?

U zdrowych kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym dni płodne zaczyna się po krwawieniu i niepłodności bezwzględnej. Dni płodne zaczynają się 4 dni przed owulacją i 2 dni po niej. Jednak żywotność plemników w drogach rodnych kobiety może trwać nawet tydzień, dlatego okres płodności zostaje przedłużony.

Dni płodne ze względu na wiele czynników mogą się przesunąć. Decyduje o tym m.in. stres, zmiana klimatu, podróże, przyjmowanie leków, przemęczenie, przeziębienie lub inne infekcje.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!