Zamknij

Życie towarzyskie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę

19.12.2017
Aktualizacja: 17.11.2022 15:02

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maastricht wykazały, że ludzie, którzy są społecznie izolowani i nie prowadzą bogatego życia towarzyskiego są bardziej narażeni na cukrzycę typu 2. Według naukowców, aktywne życie towarzyskie może pomóc uniknąć niektórych czynników ryzyka tej choroby. Jak to możliwe?

Photo by Matheus Ferrero/ Unsplash
fot. Matheus Ferrero/ Unsplash

Naukowcy od wielu lat prowadzą badania na temat wpływu stosunków towarzyskich na zdrowie człowieka. Społeczne wykluczenie i izolowanie się wpływa nie tylko na nastrój, może także zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre choroby. Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maastricht (Holandia), udowodnili że aktywność społeczna zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

,,Osoby z grupy wysokiego ryzyka cukrzycy typu 2 powinny poszerzać swoją sieć towarzyską, powinny być zachęcane do nawiązywania nowych przyjaźni, a także do członkostwa w klubie, takim jak organizacja wolontariacka, klub sportowy lub grupa dyskusyjna", twierdzi dr. Miranda Schram, współautorka badania z Uniwersytetu w Maastricht.

  • Według badaczy, samotni mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2. Powinni w związku z tym wyjątkowo dbać o poszerzanie swojej sieci towarzyskiej, powinni prowadzić życie aktywne społecznie. Nie stwierdzono takiego związku w przypadku kobiet, które żyły samotnie.

Badanie obejmowało analizę danych medycznych 2 861 dorosłych w wieku od 40 do 75 lat, z których wszyscy byli uczestnikami badania Uniwersytetu w Maastricht. Badanie miało na celu analizę genetyczną i środowiskową czynników ryzyka związanych z rozwojem cukrzycy typu 2. Spośród badanych 1,623 osób nie miało cukrzycy, 430 miało stan przedcukrzycowy (co oznacza, że poziom cukru we krwi był nieprawidłowy, ale nie wystarczająco wysoki, by można go było zaklasyfikować jako cukrzycę), u 111 niedawno zdiagnozowano cukrzycę typu 2, a 697 osób cierpiało na cukrzycę już od jakiegoś czasu.

Cukrzyca ma związek z izolacją społeczną

Naukowcy odkryli, że istnieje interesujące powiązanie pomiędzy życiem towarzyskim uczestników i prawdopodobieństwem, że zdiagnozowano u nich cukrzycę, co skłoniło ich do rozważenia związku między przyjaźnią i zawiązywaniem się grupy znajomych, a ryzykiem rozwoju tej choroby metabolicznej.

Autorka badania, Stephanie Brinkhues i zespół badaczy odkryli, że uczestnicy, którzy nie przyłączyli się do działań klubowych lub nie stowarzyszali się z grupami społecznymi, mieli o 60% większe prawdopodobieństwo wystąpienia stanu przedcukrzycowego.

Natomiast kobiety, które nie uczestniczyły w zajęciach towarzyskich, były o 112% procent bardziej narażone na cukrzycę typu 2, podczas gdy społecznie izolowani mężczyźni mieli o 42% większe ryzyko zachorowania. Badacze odkryli także istotne powiązania między utratą przyjaciół i znajomych, a prawdopodobieństwem wystąpienia cukrzycy typu 2. Dokładniej mówiąc, utrata każdego kontaktu towarzyskiego wiązała się z 12% wzrostem szans na nowo zdiagnozowaną cukrzycę.

Może się zdarzyć, że osoby, u których pojawiają się wczesne objawy cukrzycy - w tym zmęczenie i ogólne uczucie osłabienia oraz złe samopoczucie - mogą czuć się mniej zmotywowane do spotkań towarzyskich i zapoznawania nowych osób. To często prowadzi do izolacji społecznej i spychania na margines towarzyski.

Naukowcy skupili się nie tylko na życiu towarzyskim osób badanych, ale także na jakości podejmowanych relacji i tym, co otrzymuje się w zamian. Osoby towarzyskie mogą z reguły liczyć na wsparcie społeczne, mają też większe poczucie bezpieczeństwa, co zapewnia przynależność do grupy. To pierwsze badania, które potwierdzają, że rozwiązanie problemów społecznych - izolacji społecznej - mogłoby pomóc zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2.

  • Naukowcy uczulają, że prowadzenie bogatego życia towarzyskiego nie wyeliminuje całkowicie możliwości zachorowania na cukrzycę typu 2. To zaledwie jeden z czynników, który może obniżać ryzyko. Niestety, przyczyn zachorowań na cukrzycę tego typu jest znacznie więcej, a podwyższony poziom cukru we krwi powinien skłaniać do wizyty u lekarza.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie medycznym BMC Public Health

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com