Zamknij

Jakie środki antykoncepcyjne Polki stosują najczęściej? [RAPORT]

26.05.2022
Aktualizacja: 26.05.2022 15:45

Polki mają niezbyt chętny stosunek do antykoncepcji – prawie jedna czwarta z nas nie używa żadnych środków tego typu. Co gorsza, całkiem spora grupa kobiet stosuje dwie najbardziej zawodne metody antykoncepcji, czyli kalendarzyk małżeński i prezerwatywy. Jak komentuje to ginekolog?

Metody antykoncepcji, które wybierają Polki
fot. Schutterstock

Jak wynika z raportu „Profilaktyka zdrowia kobiet”* zrealizowanego wiosną 2022 roku dla Gedeon Richter Polska, Polki nie są zbyt sumienne, jeśli chodzi o profilaktykę dotyczącą kobiecego zdrowia. Brakuje nam systematyczności, a przede wszystkim świadomości, że badania profilaktyczne służą zachowaniu zdrowia. Regularnie (tzn. co najmniej raz do roku lub według zaleceń lekarza) ginekologa odwiedza 61 proc. ankietowanych, natomiast aż 13 proc. w ogóle do niego nie chodzi.

– Kluczem do zachowania kobiecego zdrowia są regularne wizyty u ginekologa, najlepiej raz w roku – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. – Wówczas mamy możliwość uchwycenia nieprawidłowości, które mogą być początkiem poważnej choroby na wczesnym etapie, kiedy prawdopodobieństwo jej wyleczenia jest bardzo duże. To czas na omówienie badań profilaktycznych, rozmowę o antykoncepcji i planach macierzyńskich.

Z pewnością to właśnie stosowanie antykoncepcji mobilizuje kobiety do regularnych wizyt u ginekologa. Z jakich metod najczęściej korzystają Polki?

Ile Polek stosuje jakąkolwiek antykoncepcję?

Prawie co czwarta kobieta w Polsce (23 proc.) nie stosuje żadnych metod antykoncepcji. Dotyczy to co 5. kobiety w wieku reprodukcyjnym.

– Przyczyną niechęci Polek do antykoncepcji jest przede wszystkim lęk przed szkodliwym działaniem hormonów. Te przekonania są oparte na historycznej wiedzy zaczerpniętej od poprzednich pokoleń. Stosowanie nowoczesnych środków hormonalnych wiąże się z minimalnym ryzykiem poważnych działań niepożądanych – wyjaśnia dr Południewski.

Najpopularniejsze metody zapobiegania ciąży wśród Polek

Polki, które decydują się na stosowanie antykoncepcji wybierają najczęściej metody hormonalne. Ale odsetek kobiet stosujących antykoncepcję maleje wraz z wiekiem. – Niepokoi mnie fakt, że 10 proc. najmłodszych Polek (18-24 lata) stosuje kalendarzyk małżeński (10 proc.) i prezerwatywy (19 proc.), czyli metody, które u młodych ludzi często okazują się zawodne. W tej grupie tabletki antykoncepcyjne stosuje tylko 5 proc. – zauważa dr Południewski.

metody antykoncepcji
fot.

Ulubione metody antykoncepcyjne Polek 2022

– Drugi niepokojący fakt dotyczy kobiet po 45. roku życia: prawie połowa z nich (48 proc.) nie stosuje żadnej metody zapobiegania niechcianej ciąży. To błąd, bo choć po 45. roku życia prawdopodobieństwo ciąży jest niewielkie, to jednak ciągle trzeba się z nim liczyć. W tej grupie cykle stają się nieregularne, dlatego nie sprawdza się kalendarzyk małżeński, tymczasem 5 proc. dojrzałych respondentek mu ufa – dodaje ekspert.

Kobiety mieszkające na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców najczęściej nie stosują żadnej metody antykoncepcji (odpowiednio 43 proc. i 42 proc.). Natomiast kobiety mieszkające w miastach powyżej 500 tys. najczęściej stosują tabletki antykoncepcyjne (35 proc.).

*Raport „Profilaktyka zdrowia kobiet” powstał na podstawie badania, które przeprowadzono w marcu 2022 przez Mobile Institute na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem metody CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na Polkach w wieku powyżej 18 roku życia, N=1000.

Źródło: materiały prasowe Gedeon Richter