Zamknij

Rak piersi a alkohol: dlaczego kobiety nie powinny nadużywać trunków?

Jedno małe piwo lub pół kieliszka wina dziennie wyraźnie podwyższa ryzyko nowotworów piersi wśród kobiet - ostrzegają naukowcy. Nawet niewielkie ilości alkoholu spożywane regularnie mogą być dla pań dużo bardziej szkodliwe niż dla przeciwnej płci. Dlaczego tak się dzieje?

Value Stock Images/East News
fot. ---

18 tys. Polek rocznie dowiaduje się to tym, że ma raka piersi. Choć w wielu przypadkach źródłem choroby mogą być czynniki genetyczne dziedziczone po naszych przodkach, to jednak mamy coraz więcej dowodów na to, że nasz tryb życia, dieta i jedzenie, które spożywamy, ma niebagatelny wpływ na rozwój wielu rodzajów nowotworów.

Związek pomiędzy alkoholem a rakiem piersi od dawna budził zainteresowanie naukowców. Już kilka lat temu badacze z Uniwersytetu Harvarda ostrzegali, że regularne picie nawet ograniczonych ilości alkoholu może być dużo bardziej szkodliwe dla kobiet niż mężczyzn. Jak to możliwe?

Zobacz także

Systematyczne picie alkoholu przez kobiety prowadzi do zaburzeń hormonalnych i sprzyja rakowi piersi

Wszystko przez estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe, które odgrywają ważną rolę w organizmach kobiet (choć są potrzebne także mężczyznom a ich niedobór może prowadzić m.in. do bezpłodności). Alkohol może zaburzać ich funkcjonowanie - prowadzi do podwyższenia ich poziomu, co może z kolei sprzyjać rozwojowi raka piersi. Paniom nawet niewielkie ilości wysokoprocentowych trunków zdają się szkodzić dużo bardziej niż mężczyznom.

Kompleksowe badania (w ramach Nurses' Health Study), które naukowcy prowadzili przez prawie 3 dekady wśród ponad 100 tys. brytyjskich pielęgniarek w wieku od 30 do 55 lat, wykazały, że ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta aż o 15 proc. u pań, które piją od 3 do 6 drinków tygodniowo.

Z kolei kobiety, które codziennie wypijały po 3 drinki, były aż o ponad 50 proc. bardziej narażone na zachorowanie na nowotwór piersi niż niepijące koleżanki. Badacze podkreślają, że rodzaj wybieranego trunku nie miał znaczenia. Istotna była jednak procentowa zawartość alkoholu.

O ile przez lata wielu specjalistów podkreślało, że niewielkie ilości alkoholu mogą być korzystne dla zdrowia a nawet zapobiegać cukrzycy czy chronić przed zawałem, to jednak w przypadku kobiet mechanizm ten może działać nieco inaczej niż wśród mężczyzn.

Zobacz także

Codziennie pijesz alkohol? Lepiej zacznij intensywnie ćwiczyć...

toast
fot.
fot. East News

Do podobnych wniosków - jak badacze z Uniwersytetu Harvarda - doszli autorzy opublikowanego w tym roku raportu American Institute for Cancer Research (Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem) oraz World Cancer Research Fund (Światowego Funduszu Badań nad Rakiem), w którym podsumowano wyniki prawie 120 badań. Wzięło w nich udział łącznie ok. 12 milionów kobiet na świecie - u ponad 260 tys. z nich zdiagnozowano nowotwór piersi

Naukowcy przyjęli, że przeciętne półlitrowe piwo zawiera 18 gramów alkoholu. Wyniki ich badań wskazały, że już 10 gram alkoholu wypijanego każdego dnia prowadzi do 5-procentowego wzrostu ryzyka zachorowania na raka piersi wśród kobiet przed menopauzą, a w przypadku pań po menopauzie - zwiększa ryzyko nowotworu piersi o 9 procent.

Na szczęście można temu zaradzić. Jak? Skuteczną ochroną przed rakiem piersi mogą być ćwiczenia fizyczne. Panie, które nie weszły jeszcze w wiek menopauzalny, mogą ograniczyć ryzyko tego nowotworu aż o 17 procent dzięki systematycznemu uprawianiu sportu. Jazda na rowerze, półgodzinny spacer, bieganie - rodzaj aktywności nie ma większego znaczenia. Ważne, żeby się ruszać i nie doprowadzić do nadwagi i otyłości.

Zobacz także

Nie chcesz mieć raka piersi? O czym powinnaś pamiętać?

Ryzyko zachorowania na raka piersi ogranicza też karmienie piersią, dlatego nie warto rezygnować z takiej szansy - zwłaszcza, że naturalne mleko matki jest dla dziecka niezastąpione. Naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego udało się nawet wykazać, że dzieci karmione piersią są inteligentniejsze niż ich rówieśnicy, którzy nie mieli takiej możliwości.

W przypadku starszych kobiet, które przeszły już menopauzę, systematyczna gimnastyka też jest potrzebna - pozwala ograniczyć ryzyko raka piersi o 10 procent.

Dojrzałe panie wcale nie muszą się jednak bardzo forsować - uprawianie ogródka lub spokojne, piesze wędrówki mogą chronić przed tym kobiecym nowotworem równie skutecznie. W ich przypadku nadwaga lub otyłość może dużo bardziej narażać na rozwój raka piersi niż w przypadku młodszych kobiet, dlatego powinny dbać o zdrową dietę i ograniczać ilość spożywanego alkoholu.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-10-19 o 14.58.06
fot.
fot. East News
źródło: S. J. Lowry, K. Kapphahn, R. Chlebowski, C. I. Li. Alcohol Use and Breast Cancer Survival among Participants in the Women's Health Initiative. Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention, 2016; 25 (8): 1268 DOI: 10.1158/1055-9965.EPI-16-0151/BBC/US National Library of Medicine/National Institutes of Health
Partnerem treści jest Ministerstwo Zdrowia. Więcej dowiesz się na: www.mz.gov.pl 

_____

zdrowie.radiozet.pl/π