Obserwuj w Google News

Przedwczesna menopauza a zdrowie serca. Jakie jest ryzyko choroby?

2 min. czytania
Aktualizacja 08.08.2022
08.08.2022 13:16
Zareaguj Reakcja

Przedwczesna menopauza znacząco zwiększa ryzyko chorób serca – potwierdzili naukowcy. Dzieje się tak, ponieważ spada poziom niektórych hormonów, które chronią kobiety przed tego rodzaju schorzeniami. To ważne odkrycie powinno skłonić kobiety, by lepiej zadbały o swoje zdrowie.

Przedwczesna menopauza a choroby serca
fot. Schutterstock

Kobiety przechodzące menopauzę przed 40. rokiem życia są w większym stopniu narażone na rozwój niewydolności serca i migotanie przedsionków – informuje „European Heart Journal”, pismo wydawane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Naukowcy obliczyli, że ryzyko tych chorób wzrasta dość znacząco, jeśli klimakterium wystąpiło przedwcześnie (przed 40. rokiem życia) lub wcześnie (przed 45. rokiem życia). Zazwyczaj kobiece hormony chronią panie przed chorobami serca, dzięki czemu u kobiet pojawiają się one zwykle o 10 lat później niż u mężczyzn.

Przedwczesna menopauza a choroby serca

Naukowcy z Uniwersytetu Koreańskiego w Seulu przyjrzeli się danym dotyczącym ponad 1,4 mln kobiet, z których 2 proc. przeszło menopauzę przed 40. rokiem życia (średnio w wieku 36,7 lat). Badacze zaobserwowali, że im szybciej pojawiała się menopauza, tym większe było ryzyko wystąpienia niewydolności serca i migotania przedsionków po 60. roku życia.

W porównaniu do kobiet, u których menopauza wystąpiła po 50. roku życia, u pań, które przeszły ją przed 40. rokiem życia:

  • ryzyko niewydolności serca było aż o 39 proc. większe
  • ryzyko migotania przedsionków o 11 proc. większe.

Przedwczesna menopauza (przed 40. rokiem życia) występuje u 1 proc. kobiet. Wcześniejsze badania wskazywały, że zarówno przedwczesne, jak i wczesne (przed 45. rokiem życia) klimakterium ma związek z większym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, jednak niewiele było dowodów na zwiększone ryzyko migotania przedsionków i niewydolności serca.

Kobiece hormony, klimakterium i nawyki

Choroby układu sercowo-naczyniowego u kobiet rozwijają się zazwyczaj około 10 lat później niż u mężczyzn. Jest to związane z korzystnym działaniem estrogenu. Zaprzestanie miesiączkowania i spadek poziomu tego hormonu sprawia jednak, że kobiety stają się bardziej podatne na choroby serca.

– Kobiety doświadczające przedwczesnej menopauzy muszą mieć świadomość, że są w większym stopniu niż ich rówieśniczki narażone na rozwój problemów układu sercowo-naczyniowego. Może stanowić to motywację do zmiany nawyków ma zdrowsze – mówi dr Ga Eun Nam, autorka analizy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP / „European Heart Journal”