Zamknij

PORADNIK: Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?

Krótka chwila na proste badanie, które możemy wykonać samodzielnie przynajmniej raz w miesiącu, może nam dosłownie uratować życie. Sprawdź, w jaki sposób przekonać się, czy nic nam nie dolega.

Samobadanie piersi
fot. Shutterstock

Samobadanie piersi najlepiej przeprowadzić w drugim lub trzecim dniu po zakończeniu miesiączki. Wystarczy parę minut przed lub po kąpieli – kiedy jesteśmy rozebrane od pasa w górę i nic nie krępuje naszych ruchów.

Rak piersi zaczyna się zwykle niepozornie – od małego guzka wyczuwanego pod palcami jako niewielkie zgrubienie. Tłumaczymy, jak wykonać prawidłowo samobadanie piersi.

Samobadanie piersi - krok po kroku

1. Stań przed lustrem i dokładnie przypatrz się swoim piersiom. Porównaj kształt brodawek, ich wielkość i kolor. Zaniepokoić powinny wszelkie zmiany w wyglądzie piersi – nowopowstałe wgłębienia, wypryski i dołki. Przyjrzyj się im ze wszystkich stron – z prawego i lewego profilu, aż po część dochodzącą do samych pach.

2. Spleć ręce wokół głowy i wygnij się tak, by dokładnie obejrzeć swoje piersi – zwróć uwagę na wszelkie pofałdowania skóry i nowe zagłębienia.

3. Zacznij wykonywać okrężne ruchy po obwodzie piersi – zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki. Masuj je ruchem promienistym lub z góry na dół próbując wyczuć wszelkie niepokojące zgrubienia lub guzki pod ich powierzchnią. Sprawdź dokładnie z osobna każdą pierś.

shutterstock_1142148707 (1)
fot.

Inne sposoby na samobadanie piersi

Możesz też wykonać samobadanie piersi w pozycji leżącej – musisz wtedy położyć się wygodnie na plecach:

1. Podłóż prawą ręką pod głowę – dzięki temu część piersi będzie przesunięta w kierunku mostka – pozwoli Ci to na lepszy dostęp do całego gruczołu. Jeśli masz duży biust – podłóż niewielką poduszkę pod lewy bark.

2. Prawą pierś badaj lewą ręką (i na odwrót) – ściśnij ją lekko w dłoni i dokładnie sprawdź cały gruczoł nie pomijając żadnego fragmentu.

3. Dotykaj pierś całą dłonią  - nie tylko opuszkami palców.

4. Nie omijaj pach ani węzłów chłonnych – rak piersi może zaatakować także i obszary nieco oddalone od samych piersi, przenosząc się nawet w okolice pach. Sprawdź dokładnie okolicę nadobojczykową.

5. Zrób to samo z lewą piersią – badaj ją prawą ręką. Podłóż lewą rękę pod głowę i powtórz wszystkie powyższe czynności. Bądź staranna i nie omijaj żadnego fragmentu!

6. Zwróć uwagę na to, czy z piersi nie wydobywa się żadna wydzielina i czy nie doszło do żadnych zmian, których nie zauważyłaś miesiąc wcześniej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.