Zamknij

PMS nęka przed miesiaczką. Sposoby na napięcie przedmiesiączkowe

19.03.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 23:02

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, może być sprawcą bólu i rozdrażnienia u nawet 80 proc. miesiączkujących kobiet. Zanim rozpoczną się „te dni”, większość kobiet czuje senność, ból w podbrzuszu, rozdrażnienie. Na kilka dni przed miesiączką mogą pojawić się także zmiany trądzikowe i tkliwość piersi. Szacuje się, że PMS może wywoływać aż 150 różnych objawów przed miesiączką. Dowiedz się, jak złagodzić PMS.

PMS to zespół nieprzyjemnych objawów występujących przed miesiączką
fot. Shutterstock

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, dotyczy większości miesiączkujących kobiet. Na PMS składa się szereg wyjątkowo nieprzyjemnych objawów, które w różnej konfiguracji nawiedzają kobietę już na 7-10 dni przed miesiączką.

Skąd się bierze PMS? Winne są zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym. W pierwszej połowie cyklu wzrasta poziom estrogenów, natomiast w drugiej połowie wzrasta poziom progesteronu. Wysoki poziom tego hormonu utrzymuje się w drugiej fazie cyklu i obniża przed miesiączką, co powoduje zachwianie równowagi hormonalnej i występowanie przykrych objawów. Za objawy PMS może być także odpowiedzialna prolaktyna — hormon, którego poziom w organizmie prawie nie zmienia się w czasie całego cyklu. Jednak z niewiadomych przyczyn u niektórych kobiet jego stężenie się podwyższa. Może wtedy dochodzić do zablokowania owulacji, a co za tym idzie niedoboru progesteronu w drugiej fazie cyklu.

Nasilać objawy syndromu przedmiesiączkowego może także niehigieniczny tryb życia. Spożywanie zbyt tłustych lub przetworzonych pokarmów, wypijanie dużej ilości alkoholu i kawy, a także niedobór snu i odpoczynku.

Warto wiedzieć

Badanie na PMS

Aby sprawdzić, czy PMS jest powodem przykrych objawów, można wykonać badanie hormonów określające ich stężenie w różnych fazach cyklu, a także cetologię hormonalną.

Objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego)

Oprócz wyjątkowo dokuczliwych objawów psychicznych i fizycznych PMS przed miesiączką mogą być odczuwalne także nieco lżejsze objawy, takie jak problemy z koncentracją, chwilowy spadek libido, a nawet zwiększony apetyt na słodycze. Warto zaznaczyć, że nie u wszystkich kobiet objawy PMS są uciążliwe, niektóre panie przechodzą ten okres łagodniej, inne wyjątkowo nieprzyjemnie. Objawy napięcia przedmiesiączkowego nie są także identyczne dla każdej kobiety, mogą powtarzać się przed każdą miesiączką lub występować zamiennie.

Objawy PMS ustępują najczęściej po wystąpieniu krwawienia lub w krótkim czasie po rozpoczęciu miesiączki. Jeśli niektóre z symptomów utrzymują się przez cały cykl, to przyczyny najprawdopodobniej jest znacznie poważniejsza.

Objawy fizyczne PMS:

Objawy psychiczne PMS:

 • zmęczenie;
 • senność;
 • niepokój;
 • rozdrażnienie;
 • wahania nastrojów;
 • płaczliwość;
 • nieuzasadniona złość;
 • uczucie bezsilności;
 • obniżona samoocena;
 • poirytowanie;
 • nadwrażliwość.

Jeśli u kobiety zdecydowanie przeważają objawy psychiczne PMS, to mówi się o napięciu przedmiesiączkowym dysforycznym.

 

PMS to częsta przypadłość. Jak poznać objawy napięcia przedmiesiączkowego?

Sprawdzone sposoby na PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego)

Leczenie PMS jest objawowe, polega bowiem na łagodzeniu konkretnych symptomów pojawiających się przed miesiączką. Warto wcześniej wykonać odpowiednie badania, by wykluczyć obecność konkretnych chorób. Bardzo bolesne i bardzo obfite miesiączki należy konsultować z lekarzem.Także bóle jajników, szczególnie gdy utrzymują się po miesiączce, wymagają konsultacji ze specjalistą. Są to objawy mogące wskazywać na rozwój endometriozy, zespołu policystycznych jajników. Konieczne jest także wykluczenie torbieli jajników.

FARMAKOTERAPIA: Na wyjątkowo dokuczliwe objawy PMS można stosować antykoncepcję hormonalną. Przyjmowanie leków antykoncepcyjnych w wielu przypadkach łagodzi objawy PMS, sprawia, że miesiączka jest mniej bolesna i mniej obfita. Lekarz może także przepisać leki moczopędne, jeśli obrzęki przed miesiączką są naprawdę duże. Uczucie rozdrażnienia, rozbicia i niepokoju można dodatkowo łagodzić, stosując ziołowe preparaty uspokajające. Na bóle podbrzusza i jajników można stosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i rozkurczowe. W aptece dostępne są także ziołowe leki regulujące cykl i łagodzące objawy PMS (np. Castagnus). O skuteczności takich preparatów należy rozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym.

ZDROWA DIETA: Spożywanie regularnych posiłków składających się z dużej ilości warzyw i owoców  (z wyjątkiem produktów wzdymających, takich jak kapusta i fasola) pozwala w dużym stopniu ograniczyć przykre dolegliwości PMS. Poleca się także zjadanie dużej ilości natki pietruszki, która ma właściwości moczopędne. Ulgę w PMS przyniesie także rezygnacja z kawy i alkoholu na rzecz herbatek ziołowych lub lekkiej herbaty zielonej. Jeśli miesiączki są obfite, warto do swojej diety wprowadzić produkty bogate w żelazo, ponieważ w czasie menstruacji spada jego poziom w organizmie.

HIGIENICZNY TRYB ŻYCIA: Zmęczenie i stres nasilają objawy PMS. Przed miesiączką, gdy objawy są uciążliwe, warto nieco zwolnić, wysypiać się i odpoczywać w każdej wolnej chwili. Warto zmienić ubranie na nieco luźniejsze, gdy dokucza ból brzucha, jajników lub piersi. Ciepła, relaksująca kąpiel i niewielki wysiłek fizyczny pomogą uporać się ze złym samopoczuciem i rozdrażnieniem. W łagodzeniu objawów PMS pomaga medytacja, joga, a nawet taniec. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana indywidualnie, do chęci i możliwości.