Obserwuj w Google News

Te objawy pojawiają się u kobiet nawet miesiąc przed zawałem serca [LISTA]

3 min. czytania
Aktualizacja 26.08.2022
26.08.2022 11:38
Zareaguj Reakcja

Zawał serca to zazwyczaj zaskakujące zdarzenie, co sprawia, że umiera na niego bardzo wielu chorych. Uważa się, że wielu zgonów można byłoby uniknąć, jeśli tylko ludzie zwracaliby baczniejszą uwagę na objawy, które pojawiają się na kilka tygodni przed zawałem. Jeden z nich występuje aż u 71 proc. kobiet.

Wczesne objawy zawału serca u kobiet
fot. Schutterstock

Ataki serca są przyczyną śmierci tysięcy osób rocznie. Jak stwierdzono w raporcie opublikowanym na łamach „Lancetu” najczęstszą przyczyną zgonów kobiet są właśnie choroby układu krążenia – aż 1/3 kobiet umiera na serce. Naukowcy uważają, że zrozumienie wczesnych sygnałów ostrzegawczych zawału serca, a także tego, że symptomy te są różne zależnie od płci, mogłoby pomóc uratować życie wielu chorych. Według badań, kobiety mogą odczuwać inne objawy zawału serca niż mężczyźni. Oto ich lista.

Co to jest zawał (atak) serca?

Zawał serca to stan niedokrwienia mięśnia sercowego, który powoduje jego martwicą. Zazwyczaj jest niespodziewany, co sprawia, że często kończy się śmiercią. Atak następuje, gdy przepływ krwi do serca zostaje nagle zatrzymany. Wywołuje to całą falę objawów, spowodowanych tym, że do serca przestaje docierać bogata w składniki odżywcze krew oraz niezbędny do życia tlen.

Pierwszym objawem zawału serca jest silny ból w klatce piersiowej, który narasta. Jest on podobny do bólu wywołanego skurczami mięśni nóg podczas ćwiczeń. Istnieją jednak dowody na to, że znaki ostrzegające przed zawałem serca mogą pojawić się nawet tygodnie przed jego wystąpieniem. Świadomość wczesnych znaków ostrzegawczych może zapobiec traktowaniu ich jako drobnych kłopotów zdrowotnych i uratować życie choremu.

Objawy poprzedzające zawał serca u kobiet

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Circulation” zebrano informacje od ponad 500 kobiet, które przeżyły zawał serca. Około 95 procent próby stwierdziło, że zauważyło nietypowe zmiany w swoim organizmie w tygodniach poprzedzających atak serca. Najczęstszymi z nich były silne zmęczenie, zaburzenia snu i duszność.

Badanie wykazało również, że podczas ataku serca ból w klatce piersiowej pojawiał się u kobiet rzadziej niż u mężczyzn. Podczas gdy większość mężczyzn odczuwała ból w klatce piersiowej w momencie zawału, kobiety częściej doświadczały duszności.

W 2019 roku na Harvardzie podsumowano wyniki badań, publikując listę 12 najważniejszych objawów zgłaszanych przez kobiety na miesiąc przed atakiem serca. Są to (w nawiasie podajemy, ile kobiet zgłaszało dany objaw):

  1. nietypowe zmęczenie (71 proc.)
  2. zaburzenia snu (48 proc.)
  3. duszność (42 proc.)
  4. niestrawność (39 proc.)
  5. niepokój (36 proc.)
  6. kołatanie serca (27 proc.)
  7. osłabienie lub ociężałość rąk (25 proc.)
  8. zmiany w myśleniu lub pamięci (24 proc.)
  9. zmiana widzenia (23 proc.)
  10. utrata apetytu (22 proc.)
  11. mrowienie dłoni/ramion (22 proc.)
  12. trudności w oddychaniu w nocy (19 proc.).

Jednym z powodów, dla których mężczyźni i kobiety mogą doświadczać różnych objawów zawału serca jest to, że mężczyźni są bardziej narażeni na nagromadzenie blaszek miażdżycowych w dużych tętnicach, które zaopatrują serce w krew. Natomiast u kobiet częściej gromadzą się one w mniejszych tętnicach serca.

Jak zapobiegać zawałowi serca?

Zawały serca są wynikiem trwających przez całe życie nawyków, które stopniowo osłabiają naczynia krwionośne. Badania wskazują na cztery główne czynniki ryzyka choroby, które można łatwo modyfikować za pomocą odpowiednich zmian w stylu życia. Według Harvard School of Public Health (HSPH) te czynniki ryzyka to: palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej oraz dieta, czyli jedzenie i picie. Inne czynniki, które jednak trudno modyfikować, to zanieczyszczenie powietrza, hałas, stres oraz infekcje. Wszystkie mają bezpośredni wpływ na zdrowie, w tym na ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Express.co.uk / Mp.pl