Kubeczek menstruacyjny to alternatywa dla podpasek i tamponów
W ostatnich latach narosło wiele kontrowersji dotyczących ekologicznych alternatyw dla tradycyjnych podpasek i tamponów. Kobiety mają więcej świadomości na temat swojego ciała i jego potrzeb, a w sklepach pojawiają się nowe produkty. Warto wiedzieć wszystko na temat dostępnych środków higienicznych i wybrać najlepsze zabezpieczenie dla siebie. Dowiedz się, jak działa kubeczek menstruacyjny. Czy jest bezpieczny.

Kubeczek menstruacyjny to mała, elastyczna miseczka wykonana z gumy silikonowej lub lateksowej. W przeciwieństwie do podpasek i tamponów, kubeczek nie wchłania krwi tylko ją magazynuje. W związku z tym co jakiś czas trzeba opróżniać i myć kubeczek. Jego zaletą jest możliwość wielorazowego użytku, a także hipoalergiczność. Kubeczek menstruacyjny to również alternatywa dla Pań, które chcą dbać o środowisko i mają dosyć ciągłego wyrzucania środków jednorazowych, które są źródłem coraz większych zanieczyszczeń.
Kubeczki menstruacyjne, znane na całym świecie, wydają się czymś nowym, ale w rzeczywistości zastosowanie kubeczka znane jest od lat. Leaona Chalmers wynalazła kubeczek menstruacyjny w latach 30. Już wcześniej znano podobne produkty, ale to Chalmers opatentowała i nazwała kubeczek określając jego ścisłe zastosowanie. Przez pewien czas kubeczki cieszyły się popularnością, jednak po wprowadzeniu środków jednorazowych, wiele kobiet zrezygnowało z ich używania.
Kubeczek menstruacyjny: jak go używać?
Kubeczek menstruacyjny należy wymieniać co kilka godzin. Po usunięciu kubeczka trzeba opróżnić go z zawartości i wypłukać pod bieżącą wodą, a także osuszyć. Po oczyszczeniu kubeczek nadaje się do ponownej aplikacji. Warto nosić ze sobą dwa kubeczki. To przydatne, gdy korzysta się z publicznej toalety i nie ma możliwości dokładnego umycia kubeczka. Należy pamiętać o jego sterylizacji: przed pierwszym użyciem, na początku miesiączki, po zakończeniu miesiączki. Przed próbą założenia kubeczka umyj dokładnie ręce i rozluźnij się.
- Kubeczek włóż otwartą, szerszą stroną do wnętrza ciała. Ściśnij boki kubeczka, a następnie złóż go na pół tworząc kształt litery U lub S.
- Trzymaj zagięte boki mocno w miejscu między kciukiem a palcem wskazującym, aby utrzymać wybrany kształt.
- Ustaw się w wygodnej pozycji i rozluźnij mięśnie. Delikatnie oddzielaj wargi sromowe wolną ręką, a następnie włóż zakrzywioną krawędź złożonego kubeczka poziomo do pochwy. Wsuń kubeczek do wnętrza pochwy i puść, ale nie wkładaj go zbyt głęboko, bo krew będzie wyciekać.
- Aby usunąć kubeczek, delikatnie pociągnij za jego końcówkę, a następnie ściśnij podstawę i pociągnij w dół, by go usunąć. Po wyjęciu kubeczka opróżnij jego zawartość i dokładnie go umyj.
Kiedy należy opróżniać kubeczek? Można go opróżniać zaledwie 2-3 razy dziennie, ale zaleca się opróżnianie kubeczka z krwi po każdym skorzystaniu z toalety. Można go używać również w nocy bez obaw o niekontrolowany wyciek. Monitorując cały proces przez kilka cykli, można szybko zorientować się, w jakim czasie kubeczek się napełnia. Zależy to przede wszystkim od obfitości miesiączek.
Kubeczki menstruacyjne należy przechowywać w opakowaniu, które zabezpieczy je przed kurzem i brudem. Najczęściej kubeczek chowa się do dedykowanego woreczka.
Kubeczek menstruacyjny: jak dobrać rozmiar?
Producenci kubeczków menstruacyjnych oferują kilka rozmiarów, aby każda kobieta mogła dobrać idealny dla siebie. Przeważnie dostępne są dwa rozmiary: mniejszy i większy, ale bywa, że jest ich więcej. Rozmiar można wybrać na podstawie prób i błędów, aplikując kubeczek i sprawdzając, czy dobrze pasuje i nie zostawia ''luzu''. Jak dobrać odpowiedni rozmiar kubeczka menstruacyjnego?
- Rozmiar S: kobiety poniżej 30 roku życia, które nie rodziły, mają drobną budowę ciała i wzrost poniżej 170 cm. Drobne i niskie kobiety, które mają za sobą 1-2 porody również mogą próbować najmniejszego rozmiaru.
- Rozmiar M: dotyczy głównie kobiet, które są stosunkowo niskie (poniżej 170 cm), ale mocniej zbudowane, nie miały za sobą porodów lub rodziły naturalnie 1-2 razy. Rozmiar M dotyczy także wysokich i drobnych kobiet.
- Rozmiar L: będzie prawdopodobnie pasował Paniom, które są wysokie (powyżej 170 cm) i mocniej zbudowane, nie rodziły lub mają za sobą maksymalnie dwa porody.
- Rozmiar XL: zarezerwowany jest dla kobiet wysokich i otyłych lub bardzo mocno zbudowanych. Pasuje też często Paniom, które rodziły więcej niż 2 razy.
Można sugerować się tabelą rozmiarów, ale prawda jest taka, że każda kobieta jest inna i ma inne uwarunkowania. Najlepiej wypróbować jeden kubeczek według wskazanych wytycznych i w razie potrzeby zmienić rozmiar.
Kubeczek menstruacyjny: wady i zalety
ZALETY
- (jest wielorazowego użytku). Niektóre kubeczki przeznaczone są do użycia nawet przez kilka lat, to ekonomiczne rozwiązane biorąc pod uwagę, ile razy w ciągu roku miesiączkuje kobieta.
- i większa świadomość dot. zanieczyszczeń. Jednorazowe podpaski i tampony stają się problemem, ponieważ w większości przypadków nie są produkowane z biodegradowalnych składników i zalegają na wysypiskach.
- sprawia, że kubeczka nie musisz wymieniać tak często, jak tamponów i podpasek. Kubeczek możesz opróżniać nawet co 8 godzin, jeśli nie jest pełny. To pozwala uniknąć częstych odwiedzin w publicznych toaletach.
- i stwarza mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień. Tampony chłoną krew wraz z całą wydzieliną z pochwowy (która ma również funkcje ochronne), a następnie przetrzymują ją we wnętrzu pochwy. Jeśli zbyt często nie wymieniasz tamponów, może to prowadzić do rozwoju infekcji. Kubeczki natomiast magazynują w swoim wnętrzu krew, która do nich ścieka, ale nie wpływają na zachwianie naturalnego środowiska pochwy.
- w czasie, gdy kubeczek znajduje się w pochwie. Jest to jednak kwestia przyzwyczajenia i prywatnych preferencji. Nie poleca się odbywania stosunków, w czasie, gdy wewnątrz pochwy znajduje się kubeczek wielorazowy. Jest twardszy i może sprawiać dyskomfort u partnera, wywołuje podobne uczucie, jak w przypadku współżycia z zaaplikowanym tamponem. Kubeczki jednorazowe są bardziej miękkie i skłonne do przesuwania się zgodnie z rytmem ciała. Jeśli partnerzy zdecydują się na stosunek w czasie miesiączki i z wykorzystaniem kubeczka, muszą uważać, by penetracja była stosunkowo płytka. W przeciwnym wypadku intymna chwila może nie być przyjemna, a bolesna.
WADY
- może być kłopotliwe. Łatwiej wyrzucić tampon lub podpaskę niż opróżniać i myć kubeczek. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdy kubeczek trzeba wymienić w szkole, w pracy lub w publicznej ubikacji.
- . Kobiety, które aplikują kubeczek po raz pierwszy mają przeważnie problemy z jego założeniem. Tu ważna jest technika, dlatego im częściej zakłada się kubeczek, tym łatwiejsze się to wydaje. Młode kobiety lub dziewice również mogą mieć problem z włożeniem kubeczka, gdy pochwa nie jest rozciągnięta. Kubeczek bywa problematyczny także w przypadku niektórych wad anatomicznych układu rozrodczego.
- dotyczą najczęściej kobiet, które dopiero zaczynają przygodę z tym urządzeniem. Jeśli zrobi się to nieumiejętnie, krew może szybko wypłynąć. Praktyka jest w tym przypadku najważniejsza.
W Polsce miesiączkuje ok. 10 milionów kobiet, które miesięcznie produkują blisko 150 milionów zużytych podpasek i tamponów. Zużyte środki higieniczne trafiają nie tylko na wysypiska, ale także do mórz i oceanów.
Zobacz na filmie, jak poprawnie założyć kubeczek menstruacyjny:
Źródło: Better Land Drogeria Ekologiczna/youtube