Obserwuj w Google News

Nie szalej z myciem, śpij bez majtek. Jak powinna wyglądać higiena intymna?

4 min. czytania
Aktualizacja 09.01.2022
23.12.2021 15:19
Zareaguj Reakcja

Wokół higieny intymnej kobiet narosło wiele mitów. Niektóre z nich mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego dr Agnieszka Nalewczyńska, ginekolog z Kliniki Estebelle, tłumaczy, o czym warto pamiętać w codziennej pielęgnacji miejsc intymnych.

Higiena intymna kobiet. 8 najważniejszych zasad wg. ginekolożki
fot. Shutterstock

Pochwa jest z założenia sterylna, ale w rzeczywistości zasiedlają ją bakterie, zarówno te dobre, takie jak laseczki kwasu mlekowego, które odpowiedzialne są za prawidłowe, kwaśne pH tej okolicy, jak i bakterie i grzyby, które mogą przyczyniać się do stanów zapalnych w pochwie. Na szczęście kwaśne pH pochwy uniemożliwia tym ostatnim rozwój i tym samym zapobiega infekcjom. Chyba, że równowaga pomiędzy tymi patogenami zostanie zachwiana. Może się do tego przyczynić bliskość odbytu oraz cewki moczowej. Zasiedlające je bakterie nie zawsze sprzyjają zachowaniu pochwy w zdrowiu. Dlatego tak ważne są prawidłowe nawyki higieniczne.

O czym więc powinniśmy pamiętać? Dr Agnieszka Nalewczyńska przypomina o kilku najważniejszych zasadach.

Nie szalej z myciem

My kobiety mamy swój naturalny zapach intymny i nie pachniemy perfumami. Trzeba to zaakceptować. Absolutnie nie powinnyśmy wymywać się "do czysta" silnymi detergentami, ani stosować dezodorantów w tym miejscu. Jeśli nasza pochwa zmieni zapach (np. na taki przypominający rybę), należy jak najszybciej udać się do ginekologa, bo może to być objaw bakteryjnej waginozy.

Nie należy też szaleć ze zbyt częstym myciem. Wystarczy raz, dwa razy dziennie. Do mycia najlepiej używać delikatnych płynów lub pianek do higieny intymnej lub po prostu łagodnego żelu do mycia ciała. Wystarczy kropla płynu i dużo wody.

Ważne!

Niektórzy uważają, że jedzenie ananasów zmienia zapach pochwy. Nie ma na to niestety żadnych naukowych dowodów.

Nie rób irygacji

Nie należy wykonywać irygacji, ani bardzo głębokiego podmywania – śluzówka pochwy poradzi sobie najlepiej wtedy, gdy nie pozbawimy jej śluzu, który jest naturalną ochroną. Myjemy tylko tę część, która jest dostępna naszym dłoniom.

Śpij bez majtek

Pozwól swojej pochwie odpocząć i oddychać, dlatego śpij bez majtek. Wybieraj do snu koszule nocne, ewentualnie piżamy z bardzo luźnymi, przewiewnymi spodenkami. Majtki i obciskające spodenki powinny być zakazane.

Nie noś wkładek na co dzień

Nie stosuj wkładek ani podpasek poza okresem. Są one idealnym środowiskiem do rozwoju patogenów. Jeśli wydaje ci się to niemożliwe, zrób sobie próbę. Nie stosuj wkładek przez 3-4 tygodnie i zobacz, jaki będzie efekt. Jeśli masz nietrzymanie moczu, skorzystaj z porady urofizjoterapeuty lub ginekologa. Nietrzymanie moczu można, a nawet trzeba leczyć.

O tym pamiętaj przed seksem i po nim

  1. Jeśli dokucza ci suchość pochwy, albo lubisz długi lub ostry seks, warto pomyśleć o lubrykancie. Zabezpieczy cię przed uszkodzeniem skóry, otarciami.
  2. Wypij przed seksem szklankę wody, to odpowiednio nawodni twoją skórę i rozwodni mocz, co zmniejszy szansę na podrażnienie.
  3. Po seksie idź do toalety, by oddać mocz i opłukać srom. Wystarczy zwykła woda. To chroni przed infekcją dróg moczowych oraz podrażnieniem.

Higiena intymna w czasie podróży

Zmiana klimatu, nieodpowiednia dieta, zmiana szerokości geograficznej, flory bakteryjnej, wizyta na basenie lub w jacuzzi – to wszystko może doprowadzić do zachwiania biocenozy i rozwoju infekcji pochwy, najczęściej na tle drożdżakowym (świadczą o tym zaczerwienienie okolic pochwy, obfite, białe upławy, świąd pochwy) lub mechanicznego jej podrażnienia. Aby tego uniknąć, warto pamiętać, aby:

  • zbyt długo nie przebywać w wilgotnym kostiumie (który jest siedliskiem bakterii), sprzyja to nie tylko infekcjom intymnym, ale również  zapaleniu dróg moczowych;
  • unikać romantycznych uniesień na plaży – w takich okolicznościach dostanie się piasku do pochwy jest prawie pewne;
  • zakładać tampony, zanim skorzystamy z ogólnodostępnych kąpielisk, zwłaszcza jacuzzi (gdzie wyższa temperatura sprzyja rozwojowi różnych drobnoustrojów).

Ważne!

Po wyjściu z takich ogólnodostępnych kąpielisk należy tampon jak najszybciej usunąć, a miejsca intymne przepłukać pod bieżącą wodą.

Miej pod ręką globulki z probiotykami

W domowej czy podróżnej apteczce warto mieć globulki zawierające probiotyki. Te pożyteczne pałeczki kwasu mlekowego obniżają pH i są pierwsza linią obrony w awaryjnych sytuacjach (potem konieczna jest wizyta u lekarza!). Dlatego jeśli czujemy pierwsze objawy infekcji bez obawy po nie sięgnijmy.

W wakacyjnej apteczce warto mieć również maść z clotrimazolem. Jest ona dostępna bez recepty. Jest to świetny krem przeciwgrzybiczy, który złagodzi objawy i pozwoli nam doczekać wizyty u lekarza.

Ważne!

Jeżeli upławy mają żółtawy kolor i towarzyszy im nieprzyjemny zapach należy niezwłocznie udać się do lekarza, bo te objawy sugerują infekcję bakteryjną.

Rób to w czasie miesiączki

Podczas miesięcznego krwawienia, starajmy się często zmieniać tampony lub podpaski, aby okolice intymne nie były stale wilgotne.

Ważne!

Okres nie jest przeciwwskazaniem do kąpieli ani wodnych (należy usunąć mokry tampon zaraz po wyjściu z wody) ani słonecznych (pamiętajmy jednak o filtrach).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Porad udzieliła dr Agnieszka Nalewczyńska, ginekolożka Kliniki Estebelle.