Obserwuj w Google News

6 dziwnych objawów menopauzy. Jak często się pojawiają?

4 min. czytania
Aktualizacja 19.10.2022
19.10.2022 18:57
Zareaguj Reakcja

Lista objawów, które mogą pojawić się w okresie przed- i pomenopauzalnym jest długa. Niektóre z nich są bardzo dziwne. Sprawdź, o jakich symptomach mowa i jak często pojawiają się u kobiet w okresie menopauzalnym. 

Objawy menopauzy
fot. Shutterstock

Wszystkie zmiany, które mają miejsce pod koniec okresu płodności kobiety, nazywane są potocznie menopauzą. W rzeczywistości jednak to określenie odnosi się do sytuacji, gdy kobieta nie miesiączkuje przez jeden, pełny rok. Czas poprzedzający ten okres, nazywany jest premenopauzą. Natomiast czas po menopauzie (około 5 lat) nazywany jest klimakterium. Zarówno w okresie poprzedzającym menopauzę, jak i po niej mogą pojawiać się uciążliwe objawy, które potocznie nazywamy objawami menopauzy. Są one wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w tym okresie w organizmie kobiety. Większość z tych objawów może złagodzić hormonalna terapia zastępcza (HTZ).

Jakie mogą być objawy menopauzy?

W okresie przed menopauzą, w jej trakcie i po niej, w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian wywołanych zmianami hormonalnymi, m.in. zmienia się cykl menstruacyjny, widoczne są zmiany fizyczne i emocjonalne. Niektóre kobiety przechodzą ten czas bezobjawowo lub objawy są marginalne. Niektóre jednak zmagają się z nieprzyjemnymi objawami. Szacuje się, że przeciętne kobieta w okresie menopauzy doświadcza co najmniej 10 objawów z poniższej listy.

Jakie mogą być objawy menopauzy? Na liście znajduje się aż 40 pozycji, m.in.:

Ale do objawów menopauzy zalicza się również mniej powszechne symptomy, takie jak:

Zespół piekących ust

Okazuje się, że około 8 proc. kobiet w okresie przed- i pomenopauzalnym doświadcza piekącego bólu na języku, wargach, podniebieniu i w innych miejscach całej jamie ustnej. Te objawy nazywane są zespołem piekących ust, inaczej glossodynią. Jedną z przyczyn pojawienia się tych objawów są zmiany hormonalne.

Uczucie to pojawia się, gdy następują zmiany w sposobie, w jaki nerwy w ustach przesyłają sygnały do mózgu, np. po wypiciu zbyt gorącej herbaty. Kiedy mózg tych sygnałów nie rozpoznaje prawidłowo, powstaje uczucie bólu lub pieczenia. Prawdopodobnie jest to spowodowane niższym poziomem estrogenu, który aktywuje wrażliwe na ból nerwy wokół kubków smakowych w języku. Może temu towarzyszyć uczucie metalicznego posmaku, suchości w ustach.

Uczucie porażenia prądem

W okresie menopauzy u kobiety może pojawić się dziwne uczucie, które można opisać jako porażenie prądem. Szacuje się, że doświadcza go około 15 proc. kobiet. Lekarze nie są do końca pewni, co go powoduje, ale prawdopodobnie odpowiada za to wahanie poziomu hormonów, wpływające również na działanie układu nerwowego. Inną przyczyną mogą być leki stosowane w leczeniu uderzeń gorąca.

Uczucie mrowienia w skórze

Innym nieprzyjemnym objawem może być uczucie mrowienia w skórze. Niektóre kobiety opisują, że czują się tak, jakby pod skórą chodziła im armia mrówek. Doświadcza tego uczucia około 21 proc. kobiet w okresie menopauzy. Skąd to uczucie? Estrogen stymuluje produkcję kolagenu, który wzmacnia i napina skórę. Gdy poziom tego hormonu spada, skóra traci swoją jędrność, wysusza się, powodując uczucie swędzenia lub mrowienia. Gdy poziom tego hormonu ustabilizuje się, objaw ten zwykle znika.

Dzwonienie w uszach

W okresie menopauzalnym może pojawić się uczucie dzwonienie w uszach (przez niektóre kobiety opisywane jako brzęczenie lub syczenie). Mowa o nim, gdy słyszane dźwięki nie pochodzą ze świata zewnętrznego. Tego symptomu doświadcza około 20 proc. kobiet w okresie menopauzy. Bezpośredni związek przyczynowy z menopauzą nie został jeszcze ustalony, ale on również może być powiązany ze spadkiem poziomu hormonów. Nagły spadek estrogenu może ograniczyć przepływ krwi do przewodu ucha wewnętrznego i wpływać na odbieranie dźwięku (stąd uczucie dzwonienia).

Zmiana zapachu ciała

Czasami u kobiet w okresie menopauzy pojawia się nieprzyjemny zapach ciała. Takich zmian doświadcza nawet 75 proc. kobiet. Jest to związane z dwoma innymi częstymi objawami, czyli uderzeniami gorąca i nocnymi potami. Gdy spada poziom estrogenu, podwzgórze w mózgu jest oszukiwane i myśli, że organizm się przegrzewa. Wtedy ciało zaczyna się nadmiernie pocić, nawet gdy nie jest mu gorąco. Gdy spada poziom estrogenu, wzrasta poziom testosteronu. Hormon ten może zwiększyć poziom bakterii w pocie, sprawiając, że będzie on intensywniejszy w zapachu.

Złość

Wiele kobiet w okresie menopauzy (około 70 proc.) czuje rozdrażnienie, gniew, a nawet wściekłość. Wahania nastroju są częstym efektem ubocznym zmiany poziomu hormonów, ponieważ estrogen odgrywa ważną rolę w regulacji serotoniny, „hormonu szczęścia”. Wściekłość okołomenopauzalna różni się od normalnego uczucia gniewu, ponieważ może pojawić się niespodziewanie i kobietom bardzo ciężko nad nią panować. I dobrze, bo – zdaniem lekarzy – nie powinny tłumić tych emocji. Badanie przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców, którego wyniki zostały opublikowane w "Journal of Prevention and Intervention", wykazało, że wyciszanie może zwiększać ryzyko rozwoju depresji u kobiet w okresie menopauzalnym.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Menopauza. Poradnik dla kobiet", dr Robin N. Philips, Wydawnictwo Muza SA/ dailymail.co.uk/