,

Ciało człowieka składa się tylko w 43 proc. z ludzkich komórek. Co z resztą?

Monika Piorun
11.04.2018 16:47

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to jednak większość naszego organizmu stanowią mikroby. Jest ich więcej, niż dotąd sądzono i pełnią ważną funkcję. Nasz genom liczy około 20 tys. genów. Bytujący na nas mikroskopijni „współlokatorzy” mają ich łącznie... 20 milionów! Najnowsze odkrycie naukowców może zmienić sposób myślenia m.in. o chorobach autoimmunologicznych oraz alergiach.

Ludzkie ciało, mikroby, bakterie, wirusy, grzyby, mikrobiom
fot. Shutterstock

Myślisz, że całe twoje ciało składa się wyłącznie z ludzkich komórek? Jesteś w błędzie. Okazuje się, że stanowią one tylko 43 proc. naszego organizmu. Reszta jest skolonizowana przez mikroby. Mikroskopijnych rozmiarów bakterie, spokrewnione z nimi archeony, a także wirusy czy grzyby są dla naszego zdrowia dużo bardziej istotne, niż się nam dotąd wydawało. 

Jesteśmy bardziej... mikrobami niż ludźmi?

Prof. Ruth Ley, szef wydziału mikrobiologii w Instytucie Maxa Planca, ogłosił w rozmowie z BBC, że:

Twoje ciało to nie tylko TY. Niezależnie od tego, jak często się myjesz, pokryte jest ono populacjami „sąsiadów” — bakterii, grzybów, wirusów i archeonów. Najwięcej z nich znajduje się w mrocznych zakamarkach naszych wnętrzności.

Z kolei prof. Rob Knight z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stwierdził krótko:

Każdy z nas jest bardziej mikrobem niż człowiekiem.
Zrzut ekranu 2018-04-11 o 15.46.23
fot.
fot. Shutterstock

Dlaczego nowe ustalenia naukowców mogą wprawiać w zdumienie?

Otóż dotąd sądzono, że stosunek ludzkich komórek do mikrobów wynosi 1 do 10. Teraz udało się wykazać, że to ludzkie komórki są w mniejszości i stanowią jedynie 43 proc. naszego ciała. Mikroby wygrywają z nami nawet pod względem genetycznym. Ludzki genom składa się z około 20 tys. genów, a bytujące na nas mikroorganizmy dysponują w sumie 20 milionami własnych genów. Jak wyjaśnia prof. Sarkis Mazmanian z Caltech:

To, co czyni nas ludźmi, to kombinacja genów mikrobów z naszymi własnymi. To nie jest tak, że mamy jeden genom. Geny mikrobiomu wzbogacają aktywność ludzkich genów.

Co z tego wynika?

Im więcej wiemy o mikrobiomie, tym większe mamy szanse w walce z chorobami

Mikroskopijni „współlokatorzy” na naszym ciele mogą wspierać m.in. nasz układ immunologiczny, chronić nas przed atakami innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Im więcej wiemy na ich temat, tym lepiej możemy zabezpieczyć się przed potencjalnymi niebezpieczeństwami dla naszego zdrowia. Badacze podkreślają, że nowe dane mogą mieć kolosalne znaczenie w walce z alergiami, chorobą Parkinsona, a nawet ospą czy polio. Pogłębienie wiedzy na temat roli naszego mikrobiomu może mieć znaczenie nawet w przypadku leczenia na przykład:

  • DEPRESJI (której pierwotnej przyczyny można doszukiwać się m.in. w zaburzeniach flory jelitowej),
  • OTYŁOŚCI (badania na myszach potwierdziły, że gryzonie, którym zaszczepiono mikrobom szczupłych osobników, straciły na wadze),
  • NOWOTWORÓW (zrozumienia genetycznego podłoża powstawania tych chorób oraz stanów zapalnych stanowiących źródło wielu dolegliwości),
  • AUTYZMU (o chorobie mogą świadczyć zmiany w białkach obecnych w krwi i moczu).

Mikrokosmos w ludzkim ciele

Naukowcy podkreślają, że powinniśmy się przygotować na zmianę myślenia o drobnoustrojach, a także o antybiotykach i szczepionkach. Przez ostatnie pół wieku udało się dzięki nim wyeliminować większość chorób zakaźnych, ale jednocześnie pojawiły się na dużo większą skalę alergie i choroby autoimmunologiczne, których wcześniej nie obserwowano z taką intensywnością jak teraz.

Zwalczając patogeny, doprowadziliśmy do powstania dolegliwości, wobec których dziś jesteśmy coraz bardziej bezradni. Jeśli przestaniemy myśleć o mikroorganizmach bytujących na naszym ciele jak o wrogach, których trzeba zwalczyć, a zaczniemy traktować je jak ważną część ludzkiego organizmu, możemy mieć szansę na znalezienie odpowiedzi na wiele medycznych zagadek...

We wnętrzu ludzkiego ciała znajduje się prawdziwy mikrokosmos, a w nim mnóstwo tajemnic. Zapraszamy na magiczną podróż w głąb naszego organizmu!

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Jak dobrze znasz własne ciało? [QUIZ]

loader
Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz własne ciało?

bacterie
fot.

Ile ważą bakterie w ludzkim ciele?

źródło: BBC/Frontline Genomics
____

zdrowie.radiozet.pl/π

logo Tu się dzieje