Co każda kobieta powinna wiedzieć o cytologii?

Kilka minut na proste badanie, które należy przeprowadzić nie częściej niż raz w roku, może uratować życie tysiącom kobiet. Niestety nadal wiele z nich nie jest świadomych tego, jak są ważne.

JACOPIN/East News

Pierwszy raz kobiety powinny zgłosić się na cytologię około 20-25 roku życia lub wkrótce po rozpoczęciu współżycia płciowego. Jeśli wynik badania jest prawidłowy, zaleca się ich powtórzenie minimum co 3 lata. Zdarza się jednak, że wyniki są niepoprawne - co wtedy należy zrobić?

Jak często powinno się wykonywać cytologię?

Do tzw. grup zwiększonego ryzyka zaliczane są zwykle osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych, są nosicielkami wirusa brodawczaka ludzkiego - HPV lub wirusa HIV bądź zażywają leki wpływające na ograniczenie odporności organizmu. Panie, które należą do tej grupy powinny wykonywać cytologię co roku lub częściej - jeśli zaleci im to lekarz.

Czy cytologia jest bolesna?

Jeśli badanie przeprowadzane jest w sposób prawidłowy, kobiety nie powinny odczuwać bólu. Czasami zdarza się jednak, że niektóre panie czują lekkie uwieranie podczas pobierania próbek do analizy. Istnieje też ryzyko, że po badaniu pojawi się niewielkie plamienie. Nie trzeba się tym jednak przejmować - takie sytuacje są normalne.

Czego lepiej nie robić przed cytologią?

Jeśli planujesz przeprowadzenie badania cytologicznego, co najmniej 3 dni przed datą wizyty u ginekologa nie przyjmuj żadnych dopochwowych środków antykoncepcyjnych ani leków dopochwowych. Nie powinno się też w tym czasie wykonywać irygacji pochwy, lepiej nie korzystać z wibratora oraz powstrzymać się od współżycia płciowego.

Przed samą wizytą najlepiej podmyć się używając płynu do higieny intymnej. Wiele kobiet zastanawia się nad depilacją okolic intymnych, ale podczas cytologii jest to zbędne.

W którym dniu cyklu powinno się wykonywać cytologię?

Pierwsza połowa cyklu miesięcznego jest najbardziej odpowiednia na przeprowadzenie badania cytologicznego. Najlepszy czas na cytologię przypada 4-5 dni po miesiączce i nie później niż 4-5 dni przed kolejną menstruacją. Jeśli zauważymy np. upławy lub dojdzie u nas do stanu zapalnego narządów rodnych, w pierwszej kolejności powinnyśmy skupić się na wyleczeniu tych przypadłości. Dopiero potem możemy wykonać cytologię. W przeciwnym razie nasze dolegliwości mogą zaburzyć prawidłowy wynik badania.

Jak wygląda cytologia? Tłumaczymy krok po kroku

Podczas cytologii do pochwy musi zostać wprowadzony wziernik z szczoteczką na dosyć długiej rącze wyposażonej w miękkie i elastyczne włókna. Lekarz powinien wykonać za jej pomocą 5 obrotów zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przenieść pobraną próbkę na specjalne szkiełko. Materiał pochodzący ze szczoteczki zostanie utrwalony za pomocą odpowiednich odczynników i wysłany do badania pod mikroskopem.

Szczoteczki używane podczas cytologii mają obecnie - zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej - odpowiednie kształty i muszą być wykonywane z wyznaczonych materiałów. Pobiera się na nie próbki złuszczonego nabłonka z 3 miejsc szyjki macicy: kanału, tarczy oraz strefy przejściowej, w której najczęściej dochodzi do zmian nowotworowych.

Czy dziewice powinny wykonywać cytologię?

Błona dziewicza nie przeszkadza w przeprowadzeniu badania cytologicznego. Jeśli przed badaniem lekarz nie zapyta nas o ten fakt, powinnyśmy poinformować osobę przeprowadzającą badanie ze względu na to, że u osób, które nie rozpoczęły współżycia potrzebny będzie cieńszy wziernik a sam proces pobierania materiału do badań powinien być wykonywany delikatniej, by nie narazić pacjentek na ból.

Po co robić cytologię?

Dzięki cytologii można wykryć zmiany nowotworowe związane z rakiem szyjki macicy, który we wczesnym stadium jest uleczalny. Można także stwierdzić na podstawie wyników tego badania, czy doszło u nas do infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV. Jeśli jesteśmy jego nosicielkami, powinnyśmy wykonywać cytologię co roku a nie jak pozostałe panie - co 3 lata.

Czy wyniki cytologii są wiarygodne?

Prawidłowo przeprowadzona cytologia daje niemal zawsze prawdziwe wyniki. W bardzo rzadkich przypadkach może się jednak zdarzyć, że pobrana od nas próbka nie dotarła do wszystkich miejsc szyjki macicy - wtedy otrzymamy prawidłowy wynik, choć zmiany nowotworowe mogą być już u nas obecne. Takie przypadki nie zdarzają się jednak często. 

Jak odczytać wyniki cytologii?

Obecnie rekomendowany jest opis według klasyfikacji Bethesda 2001. Jeśli okaże się, że nasz wynik to:

cytologia prawidłowa - to w naszej próbce były obecne tylko prawidłowe komórki

cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym - to w naszej próbce są obecne nieliczne komórki wskazujące na stan zapalny, ale najprawdopodobniej mogą one ustąpić samoistnie.

cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym - to w naszej próbce są obecne zarówno komórki prawidłowe, jak i pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o tym, że mamy stan zapalny

AGUS/ASCUS wynik nieprawidłowy - w naszej próbce są komórki wskazujące na stan zapalny, ale trudno je jednoznacznie sklasyfikować. Nie mamy jednak komórek, z których może się rozwinąć nowotwór.

Możemy też otrzymać informację, że:

obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL - wynik nieprawidłowy - zwykle wskazuje to na ostry stan zapalny oraz obecność pojedynczych komórek, z których mogą rozwinąć się nowotwory; 
obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL - wynik nieprawidłowy co wskazuje na to, że w naszym rozmazie są obecne liczne komórki, z których mogą powstać nowotwory.

Zobacz także

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π