Obserwuj w Google News

Co najlepiej pomaga na kaca? Wypróbuj 7 ziół, które masz w domu

2 min. czytania
Aktualizacja 13.02.2023
29.01.2023 10:00
Zareaguj Reakcja

Aby szybko dojść do siebie po zakrapianej imprezie, warto sięgnąć nie tylko po środki przeciwbólowe i pożywne jedzenie, ale też zioła. Zwłaszcza, że niektóre z nich na pewno masz na wyciągnięcie ręki. Co najlepiej łagodzi objawy kaca?

7 najlepszych ziół na kaca
fot. Shutterstock

To, jak nasz organizm reaguje na alkohol zależy od wielu czynników. Oprócz ilości wypitych napojów, znaczenie ma również nasz ogólny stan zdrowia, zmęczenie, jak i kondycja psychiczna. Jedni w ogóle nie mają kaca, a u innych “syndrom drugiego dnia” powoduje wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak mdłości, światłowstręt, senność, silny niepokój. Zdarza się, że kac trwa nawet kilka dni!

Jaka herbata pomoże na zatrucie alkoholowe?

Zioła, które łagodzą zatrucie alkoholowe, warto mieć zawsze w domu. Rośliny te mają wiele prozdrowotnych właściwości, które warto wykorzystać również na co dzień.
Oto najlepsze zioła na kaca:

  • Mięta. Likwiduje ból brzucha, pomaga zahamować mdłości.
  • Rumianek. Działa oczyszczająco i pobudzająco, pomaga uporać się z bólem głowy, delikatnie uspokaja.
  • Melisa. Pomaga złagodzić uczucie niepokoju na kacu, relaksuje.
  • Koper włoski. To naturalne lekarstwo dla wątroby. Pomaga metabolizować toksyny i likwiduje wzdęcia.
  • Pokrzywa. Działa moczopędnie, pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych i poprawia przemianę materii.
  • Ostropest plamisty. Roślina ta znana jest ze swoich właściwości wspierających pracę wątroby, przyspiesza detoksykację tego narządu
  • Krwawnik pospolity. Działa przeciwzapalnie, odkaża organizm i pobudza trawienie.

W walce z kacem warto wykorzystać też właściwości zielonej herbaty. Jest ona bogatym źródłem polifenoli, które pomagają oczyścić organizm z toksyn. Na wymioty czy mdłości pomóc może również woda z cytryną i imbirem.

Źródło: Instagram/ziolowa_krolowa; ziolana.pl; Wang, F.; Li, Y.; Zhang, Y.-J.; Zhou, Y.; Li, S.; Li, H.-B. Natural Products for the Prevention and Treatment of Hangover and Alcohol Use Disorder. Molecules 2016, 21, 64. doi.org