Obserwuj w Google News

Mieszanki ziołowe na uspokojenie i sen

Anna Parcheta
2 min. czytania
06.07.2015 11:10
Zareaguj Reakcja

Żyjemy w ciągłym biegu i stresie. Jeśli napięcie, które odczuwamy nie nosi znamion depresji, warto spróbować ziołowych mieszanek. Są one skuteczne, tanie, łatwe w przygotowaniu i nie obciążają wątroby.

Zioła na uspokojenie. Jakie zioła łagodza stres? Mieszanki ziołowe
fot. ---

Najbardziej znanym ziołem o działaniu uspokajającym i łagodzącym napięcie i stres jest melisa, jednak cała gama roślin ma podobne właściwości. Należy do nich między innymi dziurawiec, który poprawia nastrój i działa antydepresyjnie, rumianek, który ma lekkie działanie nasenne oraz żeń szeń - łagodzący stres.

Cennym ziołem jest - dodawany często do preparatów na depresję - kozłek lekarski, który uspokaja, ułatwia zasypianie i redukuje napięcie i stres.

Mieszanki ziołowe na uspokojenie - naturalne metody na stres

W aptekach znajdziemy szeroki wachlarz produktów na depresję, nerwy i stres. Mniej popularne są mieszanki ziołowe, choć zdecydowanie warto je wypróbować. Co prawda będzie nas to kosztowało nieco więcej wysiłku, niż tylko pójście do apteki, jednak efekt będzie zadowalający. 

Przepisy znajdziecie w książkach poświęconych ziołom. Warto wypróbować kilka dostępnych zestawień i znaleźć te najlepsze dla siebie.  

Jeśli mamy problemy z bezsennością, warto dodatkowo wyciszyć się przy muzyce relaksacyjnej przed położeniem się do łóżka.

Mieszanka ziołowa na uspokojenie:  

20 g ziela dziurawca

10 g korzeni koziołka lekarskiego

20 g koszyczków rumianku

20 g melisy 

Zioła dokładnie mieszamy. Parzymy w kubku napar z 1 łyżeczki mieszanki przez 20 minut.  

Mieszanka ziołowa na bezsenność: 

20 g korzenia kozłka lekarskiego

20 g liści melisy

20 g koszyczków rumianku

10 g kwiatów lawendy 

Do przygotowania naparu wystarczy 1 łyżeczka mieszanki na szklankę. Parzymy pod przykryciem przez 15-20 minut, a następnie przecedzamy.

Dobre zioła na uspokojenie pozwolą nam odstresować się po ciężkim dniu a także spokojnie zasnąć.