Obserwuj w Google News

Uspokaja, relaksuje i upiększa... Poznaj właściwości kwiatu jaśminu

Alicja Bartosiak
2 min. czytania
Aktualizacja 14.10.2021
10.09.2021 11:48
Zareaguj Reakcja

Kwiat jaśminu pięknie wygląda i wyróżnia się niezwykłym, intensywnym zapachem. Oprócz walorów wizualnych i zapachowych roślina ta ma wiele właściwości zdrowotnych. Ich działanie wykorzystuje się w przygotowaniu herbaty jaśminowej czy olejków eterycznych.

Uspokaja, relaksuje i upiększa... Poznaj właściwości kwiatu jaśminu
fot. Shutterstock
  1. Wspomaga pracę serca
  2. Chroni przed nowotworami
  3. Pomaga zachować piękną skórę
  4. Podwyższa libido u kobiet i mężczyzn
  5. Dba o równowagę układu nerwowego
  6. Pomaga w rekonwalescencji
  7. Korzystnie wpływa na układ krążenia
  8. Leczy bóle głowy

Jaśmin pod każdą postacią jest bardzo wartościowy dla zdrowia. Jego zapach uspokaja i relaksuje, a herbata jaśminowa reguluje wiele procesów w organizmie. Kwiat jaśminu może pomóc osobom, które mają problemy z zasypianiem i zmagają się ze stanami depresyjnymi. To także remedium na problemy skórne.

Dlaczego kwiat jaśminu jest tak cenny dla naszego zdrowia i urody? Oto jak działa niezwykła roślina:

Wspomaga pracę serca

Herbata jaśminowa usprawnia układ krwionośny i redukuje poziom złego cholesterolu. Dzięki temu serce nie jest przeciążone, co zmniejsza ryzyko zawału. Jaśmin niweluje także ilość wchłanianego tłuszczu.

Chroni przed nowotworami

Zielona herbata z dodatkiem kwiatu jaśminu jest bogatym źródłem polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym. Hamują one rozwój szkodliwych wolnych rodników w organizmie. Regularne picie zielonej herbaty chroni przed nowotworami.

Pomaga zachować piękną skórę

Jaśmin pomaga zachować piękną, zdrową skórę. Jego łagodzące i przeciwzapalne właściwości leczą trądzik i zmiany skórne. Jaśmin jest również pomocny w przypadku poparzeń słonecznych. Jeśli chcemy zadbać o skórę, wystarczy filiżanka herbaty jaśminowej dziennie.

Podwyższa libido u kobiet i mężczyzn

Niezwykła woń jaśminu  to naturalny afrodyzjak. Napary z wykorzystaniem olejku eterycznego to sprawdzony sposób na problemy z obniżonym libido (zarówno u kobiet, jak i mężczyzn). Zwolennicy chińskiej medycyny naturalnej uważają, że regularne picie herbaty jaśminowej sprawia, że ciało zaczyna wydzielać jej zapach.

Dba o równowagę układu nerwowego

Olejek eteryczny z jaśminu pomaga ukoić nerwy i łagodzi złe emocje. Jaśmin pomaga walczyć ze skutkami długotrwałego stresu, który jest szkodliwy dla zdrowia. Jaśmin to sprawdzona pomoc w walce z depresją i bezsennością.

Pomaga w rekonwalescencji

Jaśmin wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, dlatego picie herbaty jaśminowej zaleca się w czasie rekonwalescencji po przebytych infekcjach.

Korzystnie wpływa na układ krążenia

Jaśmin zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową oraz nadciśnienie. Włączenie herbaty jaśminowej do diety to najlepszy sposób, by uniknąć tych schorzeń.

Leczy bóle głowy

Zapach jaśminu pomaga w leczeniu bólu głowy. Regularne inhalacje z dodatkiem olejku jaśminowego zaleca się osobom zmagającym się z migreną.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dietetycy.org/planteon.pl