Obserwuj w Google News

Rumianek - pospolita roślina, niepospolite właściwości. Jak zrobić napar?

4 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
17.05.2020 20:00
Zareaguj Reakcja

Herbatka rumiankowa (napar z rumianku) znana jest od wieków i bardzo ceniona w ziołolecznictwie. Lista właściwości, jakie się jej przypisuje jest bardzo długa. Jakie właściwości zdrowotne ma rumianek? Czy każdy może go pić? Kiedy zbiera się kwiaty z rumianku, by zrobić napar?

herbatka rumiankowa, rumianek - właściwości
fot. Shutterstock

Rumianek znany jest od wieków i jest niezwykle ceniony w ziołolecznictwie oraz kosmetologii. To roślina pospolita, jednoroczna, rosnąca na łąkach w całej Polsce. Kwitnie od maja do września. Należy zbierać tylko kwiaty, najlepiej w suche, słoneczne dni. Suszyć należy je od razu po zebraniu, w przewiewnym, zacienionym pomieszczeniu.

Ważne! Nie pomyl rumianku pospolitego z rumianem. Przepołów koszyczek kwiatowy. W rumianku widoczne jest stożkowate, puste wewnątrz dno kwiatowe. 

Rumianek ma bardzo charakterystyczny, silny zapach. W lecznictwie stosuje się wysuszone kwiaty rumianku, natomiast w kosmetologii najbardziej ceniony jest olejek eteryczny pozyskiwany z tych kwiatów.  Zawiera on m.in. antyalergiczne chamazuleny czy alfa-bisabolole, a także flawonoidy, związki kumarynowe, cholinę i sole mineralne. Dzięki swojemu bogatemu składowi ma wiele właściwości prozdrowotnych.

Rumianek - jakie ma właściwości?

Rumianek można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Rumiankowi przypisuje się wiele właściwości zdrowotnych, m.in. działanie rozkurczające, wiatropędne, przyspieszające gojenie ran, przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne, a także pobudzające przemianę materii w skórze. Napar z rumianku poprawia trawienie i przepływ żółci w przewodach żółciowych. Działa regenerująco na skórę z oparzeniami, owrzodzeniami i alergiami skórnymi, a także wspomaga gojenie się skóry przy trądziku młodzieńczym. Napar z rumianku ma działanie uspokajające i dlatego ułatwia zasypianie. Poza tym zmniejsza ból w trakcie menstruacji.

Rumianek - kto nie powinien go stosować?

Mimo, że jednym ze składników olejku rumiankowego jest chamazulen – substancja o właściwościach  przeciwalergicznych, to rumianek stosowany zewnętrznie może powodować reakcję uczuleniową u osób szczególnie wrażliwych, cierpiących na alergię (zwłaszcza na alergię na pyłki). Poza tym rumianek może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, np. może zmniejszyć  skuteczność pigułek antykoncepcyjnych oraz niektórych leków przyjmowanych w leczeniu nowotworów. Roślina ta może wpływać również na przyswajanie niektórych leków na wątrobę, może również zwiększać skuteczność warfaryny. Ostrożność w stosowaniu rumianku zaleca się również w przypadku małych dzieci. Herbata rumiankowa, podobnie jak miód i niektóre inne produkty naturalne, może być zanieczyszczona toksyną botulinowa.

Herbatka rumiankowa (napar z rumianku) - jak przygotować?

Herbatkę rumiankową można kupić w sklepie. Wystarczy wtedy zalać saszetkę z suszem wrzącą wodą i parzyć ją przez 3-5 minut. Jeśli jednak wolimy przygotować napar samodzielnie. Możemy go przygotować według poniższego przepisu.

Jedną łyżkę świeżych lub suszonych kwiatów rumianku należy zalać szklanką bardzo gorącej, ale nie wrzącej wody, a następnie należy zostawić napój na 10-15 minut. Po tym czasie należy wywar przelać przez sitko, oddzielając susz od napoju. Dla urozmaicenia smaku do rumianku można dodać kilka listków mięty lub szałwii.

Tak przygotowany napar możemy używać w dowolny sposób - pić go lub stosować zewnętrznie, np. do przemywania oczu.  

Jakie zastosowanie ma rumianek?

  • rumianek na włosy

Ekstrakty z rumianku stosuje się w kosmetykach do pielęgnacji włosów w kolorze blond. Płukanka z rumianku delikatnie rozjaśni włosy (nawet te farbowane), poprawi również kondycję włosów, odżywi ich cebulki.  Płukanki z rumianku mają również działanie przeciwłupieżowe.

  • rumianek na trawienie

Rumianek pomaga w rozwiązaniu problemów trawiennych - niweluje stany zapalne w błonie śluzowej jelit i żołądka, poprawia przepływ żółci w przewodach żółciowych. Ma działanie rozkurczające, więc jest bardzo pomocny w leczeniu kolki pokarmowej, a także wiatropędne. Przynosi ulgę przy nadmiernej fermentacji w jelitach, a co za tym idzie we wzdęciach.  Szczególnie jest polecany przy chorobie wrzodowej i nadkwaśności żołądka.

  • rumianek na oczy 

Napar z rumianku ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz ściągające, a więc idealnie nadaje się do przemywania oczu w przypadku zapalenia spojówek. Można również robić z niego kompresy, czyli namoczyć gazik w naparze i delikatnie przemyć nim oczy lub położyć na chwilę

  • rumianek na podrażnienia skóry, gojenie ran

Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz ściągające, napar z rumianku idealnie nadaje się do pielęgnacji podrażnionej skóry czy ran na skórze. Można go stosować do robienia kompresów czy przemywania skóry dotkniętej trądzikiem. Łagodzi on podrażnienia i pomaga zabliźnić rany.  Można go również stosować w przypadku owrzodzeń, świądzie oraz przy oparzeniach pierwszego i drugiego stopnia. Napar z rumianku pobudza również przemianę materii w skórze i dzięki temu przyśpiesza gojenie się drobnych ran. Dlatego znajduje się w wielu leczniczych kremach, maściach czy żelach, które działają antyseptycznie i jednocześnie ułatwiają zabliźnianie się zranień skóry.

  • rumianek a działanie uspokajające

Napar z rumianku zawiera spiroeter i związki kumaryny, które pomagają się odprężyć i uspokoić. Dzięki działaniu uspokajającemu, pomaga w zaśnięciu (ale nie leczy problemów z bezsennością!).

  • rumianek na infekcje gardła i jamy ustnej

Napar z rumianku jest też polecany do płukania jamy ustnej i gardła. Roślina ta ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające i dlatego wspiera leczenie infekcji gardła, zakażenia grzybicze jamy ustnej oraz zapalenie dziąseł. Ekstrakt z rumianku może być składnikiem past do zębów czy płynów do płukania jamy ustanej.

  • rumianek a nasiadówki

Nasiadówki z naparem z rumianku można stosować w przypadku infekcji pęcherza moczowego oraz przy problemach z hemoroidami. Rumianek w tym przypadku działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i rozkurczowo.